MESLEKİ EĞİTİMİ TANITMA VE YAYGINLAŞTIRMA PROJESİ GERÇEKLEŞTİRİLDİ...

BÖLGEMİZDEN 2.04.2022 06:55:19 0

Meslekî Eğitim Tanıtma ve Yaygınlaştırma Projesi Tanıtım ve Bilgilendirme Toplantısı, Çanakkale Ticaret ve Sanayi Odası Kongre Fuar Merkezi'ndeki gerçekleştirildi.

Toplantıda, Mesleki ve Teknik Eğitim Genel Müdürlüğü İşyeri Tabanlı Mesleki Eğitim Daire Başkanı Süleyman AKGÜL, İl Millî Eğitim Müdürü Ferhat Yılmaz, Çanakkale Ticaret ve Sanayi Odası Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Murat Aydoğdu, Çanakkale Ticaret Borsası Meclis Başkanı Abdullah Deniz, Çanakkale İşkur Müdürü Mehmet Uğur Yavuz, Mesleki Teknik Eğitim alanındaki faaliyet gösteren kurum temsilcileri, Çanakkale Ticaret ve Sanayi Odası Genel Sekreteri Sema Sandal, Çanakkale Ticaret Borsası Genel Sekreteri Sevcan Elver ile sektör temsilcileri katıldı.

İl Milli Eğitim Müdürü Ferhat Yılmaz; “İl Milli Eğitim Müdürlüğü olarak Bakanlığımız ve Güney Marmara Kalkınma Ajansı tarafından açıklanan proje çağrılarına yönelik projeler hazırlıyor ve hayata geçiriyoruz. Güney Marmara Kalkınma Ajansı ile “Minik Eller Hayata Hazırlanıyor ve Erasmus Plus” projelerimizle bölgemizin mesleki eğitimine katkı sağlayıcı faaliyetler yürütüyoruz. Mesleki Eğitimi Tanıtma ve Yaygınlaştırma Projesi (METYAP) kapsamında bugün kurum, kuruluş ve sektör temsilcilerimizle bir araya geldik. Mesleki eğitim merkezlerinin tanıtılması, iş dünyasının ihtiyaç duyduğu meslek ve alanlarda nitelikli işgücünün yetiştirilmesi, meslekî eğitimin kalitesinin artırılması ve eğitim-istihdam-üretim bağlantısının sağlıklı bir zeminde yürütülmesinin hedeflendiği programın bölgemize önemli katkılar sağlayacağını düşünüyorum.” dedi.

Çanakkale Ticaret ve Sanayi Odası Başkan Yardımcısı Murat Aydoğdu; “Milli Eğitim Bakanlığımızın ‘2023 Eğitim Vizyonu Belgesinde'; mesleki eğitime atfedilen değerin, rehberlik ve erişim imkânlarının artırılması, yeni nesil müfredatların geliştirilmesi, eğitim ortamları ve insan kaynaklarının geliştirilmesi ve de eğitim istihdam üretim ilişkisinin güçlendirilmesi olarak belirlenmiştir. METYAP ile beraber; mesleki eğitim merkezleri ile işletmeler arasında var olan güçlü bağın daha da geliştirileceğini, işletmelerin gün geçtikçe artan kalifiye eleman ihtiyacını karşılayacağını ve işletmelerin mesleki eğitimle ilgili devlet teşviklerinden maksimum düzeyde yararlanacağını düşünüyor; bunun için Çanakkale Ticaret ve Sanayi Odası olarak projeye tüm gücümüzle destek veriyoruz. Oda olarak bu amaçla çalışıyor ve projeler üretmeye devam ediyoruz. Bu kapsamda bölgemizin mesleki eğitimine katkı sağlamak ve özendirici faaliyetler gerçekleştirmek üzere Erasmus Plus programına başvuru yaptık. Müsaadelerinizle projemiz hakkında kısa bir bilgi de vermek istiyorum.

Çanakkale Valiliği ve Çanakkale 18 Mart Üniversitesi ortaklığında başvurusu yapılan projemizin adı Developing a Virtual Reality-based Vocational Education Software- Sanal Gerçeklik Tabanlı Mesleki Eğitim Yazılımı Geliştirme Projesidir. Projemizin bütçesi 400.000 Avro olup; temel hedefi Milli Eğitim Bakanlığı tarafından uygulanmakta olan; makine bakımcı, kaynakçı, elektrik tesisat ve bakım onarımcısı ile mekatronik derslerinin artırılmış gerçeklik ve sanal gerçeklik eğitim modülleri ile desteklenmesidir.

İnşallah projemiz uygun bulunursa sizlerin de katılımlarıyla açılış toplantısı düzenleyerek projemizin detaylarını siz yerel paydaşlarımızla da paylaşmayı arzu ediyoruz. METYAP'ın bölgemiz için hayırlı olmasını temenni ediyor ve katkı sağlayan herkese Yönetim Kurulumuz adına teşekkürlerimizi arz ediyorum.” dedi.

MEB Mesleki Teknik Eğitim Genel Müdürlüğü İş Yeri Tabanlı Mesleki Eğitim Daire Başkanı Süleyman Akgül ise konuşmasında, Millî Eğitim Bakanlığının mesleki eğitime büyük önem verdiğini ve bu kapsamda çok önemli çalışmaların hayata geçirdiğini belirterek; “2023 eğitim vizyonu ile başlattığımız hedef ve eylemleri gerçekleştirmek üzere son 3 yıldır büyük bir gayretle çalışmalarımızı tamamladık. Bunun da meyvelerini almaya başladık. Bünyemizde 3000'e yakın meslek lisesi uygulamaya geçirildi. İş gücüne, çalışanlara ve gençlerimize büyük avantajlar sağlayan bu çalışmaları anlatmak ve faydalanıcı sayısını artırmak üzere illerimizde siz değerli iş ve meslek insanları ile toplantılar yapmak ve birebir görüşmelerde bulunmak üzere sahaya çıktık. Mesleki eğitim alanının güçlendirilmesi, 2023 eğitim vizyonunun en önemli hedefleri arasında yer almaktadır. Bu kapsamda mesleki eğitim merkezlerinin altyapısının güçlendirilmesine ve mesleğin uygulayarak öğrenilmesi konusuna büyük önem verilmektedir. Öğrencilerimizin özlük hakları, diplomalar, işletmelere teşvik gibi kısa, orta ve uzun vadede ülkemizin istihdam sorununa çözüm olacak ve üretimden sanayiye yansımalarını her alanda göreceğimiz birçok yenilikler gerçekleştirdik. Mesleki eğitim alanında gerçekleştirdiğimiz yenilikleri Meslekî Eğitim Tanıtma ve Yaygınlaştırma Projesi (METYAP) ile tüm Türkiye genelinde tanıtmak amacıyla bugünde 47. ilimiz olan Çanakkale'de bulunuyoruz. Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği, Türkiye Esnaf ve Sanatkarlar Konfederasyonu ile bakanlık olarak bu çalışmalarımızı sürdürüyoruz. Ahilik kültürümüzde önemli bir yere sahip olan ahilik sistemi bu çalışmada en önemli çıkış noktamızdır. Yapacağımız çalınmaları projelendirerek kurgumuzu bu şekilde yaparak yeni çıraklık sistemi diyebileceğimiz bir sistemi ve bu kapsamda METYAP projesini ortaya koyduk. Bu proje ve inşallah bugünkü tanıtım ve bilgilendirme toplantımız ilimiz Çanakkale ve ülkemize hayırlara vesile olur. “

Açılış konuşmalarının ardından, İş Yeri Tabanlı Mesleki Eğitim Daire Başkanlığında görevli Okan Doğan tarafından Mesleki Eğitim Merkezleri ve yeni düzenlemelere ilişkin yapılan tanıtım filmi gösterimi ve bilgilendirme sunumu yapıldı. Program kurum- kuruluş yöneticileri, sektör ve işyeri temsilcilerinden gelen soruların cevaplanması, görüş ve önerilerin alınması ile sona erdi.


TAŞINMAZIN GAZETE SATIŞ İLANI..

TAŞINMAZIN GAZETE İLANI

GENEL KURUL İLANI

TAŞINMAZIN GAZETE SATIŞ İLANI

EMNİYET MÜDÜRÜ YÜKSEKOKUL’U ZİYARET ETTİ...

SONER EKER VE EKİBİ GÜVEN TAZELEDİ...

İLK DÖNEM SONA ERDİ ÖĞRENCİLER KARNELERİNİ ALDILAR..

ÇANAKKALE TSO YÖNETİM KURULU SELANİK TİCARET ODASI'NA ZİYARETTE BULUNDU...

CHP'DE DEVİR TESLİM YAPILDI..

TIRIN ALTINA GİREN OTOMOBİLİN SÜRÜCÜSÜ HAYATINI KAYBETTİ....

Yenilenebilir Gençlik Enerjisi İçin Ankara'da Bir Araya Gelindi..

KADROLU İŞÇİLERE 12.500 TL MAAŞ...

EZİNE SPOR BORSA BAŞKANINI ZİYARET ETTİ...

EZİNE PAZARCILAR DERNEĞİ BAŞKANI BAŞKAN ABDULLAH DENİZ'İ ZİYARET ETTİ...

İLK HAFTA DEPLASMANDA

SOSYAL GELİŞME DESTEKLENİYOR

ÇANAKKALE TURİZMDE İDDİALI...

SİGORTA KONUSUNDA SEMİNER VERİLDİ...

KAMU SEN, EK ZAM VE REFAH PAYI TALEP ETTİ...

DELEGELER BAŞKANI BELİRLEYECEK...

ALPER ALTINOK’tan EĞİTİME DESTEK..

ÇANAKKALE GENÇLERBİRLİĞİ SPOR U-16 ŞAMPİYONU OLDU...

HAZIRLIK MAÇINI 2-0 KAZANDILAR...

BİR YILDIZ DOĞUYOR...

GİDENLER..

GELENLER VAR...

TAKIMLARIN 2. TRANSFER VE TESCİL DÖNEMİ BAŞLADI..

EZİNE BELEDİYE BAŞKANLIĞI ORGANİZASYON HİZMETİ ALIM İŞİ İHALESİ İLANI

TAŞINMAZIN ELEKTRONİK SATIŞ ORTAMINDA AÇIK ARTIRMA İLANI..

3. ETAP PROJESİ KABUL EDİLDİ...

Yükleniyor

EMNİYET MÜDÜRÜ YÜKSEKOKUL’U ZİYARET ETTİ...

SONER EKER VE EKİBİ GÜVEN TAZELEDİ...

İLK DÖNEM SONA ERDİ ÖĞRENCİLER KARNELERİNİ ALDILAR..

TIRIN ALTINA GİREN OTOMOBİLİN SÜRÜCÜSÜ HAYATINI KAYBETTİ....

SİGORTA KONUSUNDA SEMİNER VERİLDİ...

DELEGELER BAŞKANI BELİRLEYECEK...

ALPER ALTINOK’tan EĞİTİME DESTEK..

SODAM’DA VEREM KONUSUNDA BİLGİ VERİLDİ...

GENÇ ÇİFTÇİLERİ KABUL ETTİ...

GAZETECİLER GÜNÜ KUTLANDI...

LİG TABLOSU

Takım O G M B Av P
1.Galatasaray 21 16 2 3 29 51
2.Fenerbahce 20 14 4 2 28 44
3.Istanbul Basaksehir 20 12 4 4 12 40
4.Besiktas 20 11 3 6 16 39
5.Trabzonspor 21 11 5 5 6 38
6.Adana Demirspor 20 10 3 7 18 37
7.Kayserispor 20 9 9 2 3 29
8.Konyaspor 20 6 5 9 3 27
9.Gazisehir Gaziantep 21 6 8 7 2 25
10.Alanyaspor 21 6 8 7 -7 25
11.Fatih Karagümrük 20 5 7 8 1 23
12.Ankaragucu 20 6 10 4 -7 22
13.Kasimpasa 21 6 11 4 -13 22
14.Sivasspor 21 5 10 6 -6 21
15.Antalyaspor 20 6 11 3 -9 21
16.Giresunspor 21 5 10 6 -18 21
17.Hatayspor 20 5 10 5 -20 20
18.Istanbulspor 20 4 13 3 -24 15
19.Ümraniyespor 21 3 13 5 -14 14