reklam
reklam

EZİNE SONSÖZ GAZETESİ

GÜNDEM…

GÜNDEM…
442 views
26 Mayıs 2022 - 8:49

                İlkbaharın en güzel günlerini içinde saklayan Mayıs ayını geride bıraktık. Doğada, yeşilin her tonunun ortaya çıktığı bu günleri tekrar yaşamak için bir sene bekleyeceğiz. Hayatın akışı içinde beklememize gerek kalmadan peş peşe gelen sıkıntılarımız da var. Bunların başında halkın çoğunluğunun belini büken zamlar geliyor. “Zam yapılıyor” cümlesine “öfkelenenler” olabilir. Bu gerçeğe, yokmuş gibi davrananlar da çıkabilir. “Zam” yerine “fiyat ayarlaması” diyenler de bulunabilir. Ama bu “yumuşak inişlerin” hiçbirisi  gerçeği yok etmiyor. Geride bıraktığımız haftada benzine yapılan iki zam ve bir indirimle birlikte son fiyat litre başına 23 TL’yi buldu. Yapılan “zam” değil de nedir? Benzine yeni yılın ilk günlerinden bu yana 18 defa zam yapıldı. Zamlardan önce benzin fiyatlarının çok altında kalan mazot, gelinen noktada benzinle yarışıyor. Mazotlu araç kullanmanın hiçbir avantajı kalmadı. Halkımızın büyük çoğunluğunun günlük içeceklerinin başında gelen “çay” da zam furyasından nasibini aldı. Çay fiyatlarına neredeyse yarı yarıya zam yapıldı. “Zam yapıldığı gerçeği yansıtmıyor, bunlar spekülasyondur” gibi açıklamalara rağmen “şeker” de zamlardan nasibini aldı. Ağzımızın tadını iyice kaçıran okkalı şeker zamlarından sonra satılan veya özelleştirilen şeker fabrikaları gündeme geldi. Toplum şeker zamlarını unutmadan buğday fiyatları ile ekmeğe zam konuşulmaya başlandı. Büyük şehirlerin bir kısmında ekmek 4,5 TL’den satılmaya başlandı bile. Ekonomik hesaplamaların vazgeçilmez gıdası simit de 4 TL’yi buldu. 

Havaların ısınmasıyla beraber meyve ve sebze fiyatlarındaki anormal yükselmenin düşmesi beklenirken tezgahlardaki etiketlerde fazla bir değişiklik olmadı. Zira mazota, gübreye ve elektriğe yapılan zamlar ile gıda üretmenin maliyeti de yükseldi. Maliyet artışları da doğrudan üreticiyi etkiledi. Bu arada tarım girdilerinin büyük kısmı Amerikan Doları’na endeksli olduğu için Dolar yukarı çıktıkça tarımsal ürünlerdeki fiyat artışı da tırmanmayı sürdürdü. Bir zamanlar “Dolar 15-16 TL olacakmış” diye espri yapılırken bu espri, gerçek oldu. Dolar ve Euro’nun ateşi bir türlü sönmüyor. Uluslararası kullanımı olan bu iki para biriminin ateşi sönmeyince enflasyondaki çıkış da düşmüyor. Parası olanlar için icat edilen kur korumalı mevduat da çare dövizdeki yukarı gidişe engel olamadı. Zenginin parasına daha fazla değer katan faiz ödemeleri aylar geçtikçe yükseliyor. Bakalım kur korumalı mevduat ne kadar gidecek?

Toplumun zam yağmurundan başını kaldıramadığı bugünlerde 19 Mayıs Atatürk’ü Anma, Gençlik ve Spor Bayramı’nı da idrak ettik. Atatürk’ün ömrünü vererek kurduğu Cumhuriyetin faziletlerine inananlar, bu büyük Bayram’ı heyecanla kutladılar. Ancak milletin çoğunluğunun bu heyecanına katılmayan belli kesim de her zamanki gibi Bayram hususunda sessiz kaldı. Cumhuriyete ve Atatürk’ün hizmetlerine alerjisi olanların toplandığı bazı kurumlar Bayram’ı görmediler. Bunların başında kimi yazılı ve görsel basın kurumları geliyor. Milli Bayramlarda ve özellikle 10 Kasım günlerinde Atatürk ile ilgili “hata” yapmak da moda haline geldi. Kimi kamu binalarına Atatürk posterini ters asmak, Atatürk heykellerine saldırmak gibi… 19 Mayıs’ta da bu Bayram klasiğine yeni “icraatlar” eklendi. Eskişehir’e bağlı  bir İlçenin mülki amirliğinin sosyal medya sayfasında, 19 Mayıs Atatürk’ü Anma, Gençlik ve Spor Bayramı mesajı yayınlandı. Ancak yayınlanan bir paragraflık mesajda Atatürk ismi iki yerde yanlış yazıldı. Kutlama mesajının başlangıcında, Atatürk’ün ismi “Atatark” olarak yazılırken, mesajın son bölümünde ise “Atakürk” olarak yazıldı. Gelen tepkiler sonrasında güya sehven yapılan bu hatalar düzeltildi. İcraatları ve projeleriyle gündeme gelen SADAT isimli teşkilat, 19 Mayıs Bayram mesajıyla da adından daha fazla söz ettirdi. SADAT’ın sosyal medya hesabından paylaşılan kutlama mesajında Atatürk’ün adının geçirilmemesi tepki çekti. Tepkiler sonrası söz konusu paylaşım silindi, Atatürk’ün adının geçirildiği yeni bir paylaşım yapıldı. Atatürk’ü bütün dünya anladı, alerjisi olanlar anlamadı. Pek çok yabancı ülke  yayınladığı “doğru yazılmış” mesajlarla 19 Mayıs Atatürk’ü Anma, Gençlik ve Spor Bayramını kutladılar. Hatta ülkemizde yaşayan yabancıların bir kısmı da bu anlamlı günde Anıtkabir’e giderek çocuklarına Atatürk’ü anlattılar. Bu gerçeklere rağmen Atatürk’ü anlamayanlar için “Allah zihin açıklığı versin” demekten başka bir söz kalmadı. Bahri KORMAZ

Ezine Sonsöz Gazetesi. Her Hakkı Saklıdır. ® 2021 Sitemizdeki yazı, resim ve haberlerin her hakkı saklıdır. İzinsiz, kaynak gösterilmeden kullanılamaz.