reklam
reklam

EZİNE SONSÖZ GAZETESİ

19 MAYIS ATATÜRK’Ü ANMA GENÇLİK VE SPOR BAYRAMI KUTLANDI…

19 MAYIS ATATÜRK’Ü ANMA GENÇLİK VE SPOR BAYRAMI KUTLANDI…
252 views
26 Mayıs 2022 - 8:48

Ezine’de 2022 yılının 19 Mayıs Atatürk’ü Anma, Gençlik ve Spor Bayramı vesilesiyle hazırlanan kutlama programı, 19 Mayıs Perşembe günü Atatürk Anıtı önünde başladı. Protokol mensupları,  görevliler ve öğrenciler saat 09.15’te Atatürk Anıtı önündeki yerlerini aldılar. Saat 09.30’da program sunucusunun daveti üzerine İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü çelengi Atatürk Anıtına konuldu.  Atatürk ve Şehitlerimiz için yapılan saygı duruşundan sonra İstiklal Marşımız söylendi. Törenler futbol sahasında devam etti.

Mustafa Kemal Atatürk, düşman işgali altındaki Anadolu topraklarını kurtarmak için 19 Mayıs 1919 tarihinde, Karadeniz kıyısındaki  Samsun’a çıkmıştı. Mustafa Kemal Atatürk, Samsun’dan başlamak üzere Anadolu’da kongreler ve toplantılar düzenleyip düşmanın nasıl mağlup edileceğini planladı. Türk halkı da kendisine inandı ve güvendi. Atatürk’ün Samsun’a çıktığı tarih olan 19 Mayıs 1919 Kurtuluş Savaşı’nın başlangıcı olarak kabul edildi. 103 sene önce gerçekleşen bu olay, Cumhuriyetin ilanından sonra Atatürk tarafından Bayram olarak gençlere armağan edildi. Gençlik ve Spor Bayramı olarak kutlanan bu Bayram, 1981 yılında 19 Mayıs Atatürk’ü Anma, Gençlik ve Spor Bayramı ismini aldı.

Uzun bir aradan sonra 19 Mayıs Gençlik ve Spor Bayramı, futbol sahasında kutlanacağı için Ezine halkı bu etkinliğe büyük ilgi gösterdi. Yıllar önce futbol sahasında yapılan Bayram programlarını özleyen halkımız, tribünlerdeki yerini aldı. 22 Eylül Stadı’ndaki program saygı duruşu ve İstiklal Marşı ile başladı. Günün anlam ve önemini anlatan konuşma İlçe Gençlik ve Spor Müdürü Soner ŞAHİN tarafından yapıldı. Ezine Mesleki Teknik ve Anadolu Lisesi   öğrencisi Aylin ÖZTÜRK, gençlik adına bir konuşma yaptı.  Daha sonra yine Ezine Mesleki Teknik ve Anadolu Lisesi öğrencisi Semih KARAMAN tarafından Atatürk’ün Gençliğe Hitabesi okundu.  Akabinde liselerde okuyan öğrenciler Gençliğin Ata’ya Cevabını tekrar ettiler. Muhsin ÖZER ve Muammer METİN isimli lise öğrencileri okudukları şiirlerle kutlama programına heyecan kattılar. Ezine’de Halk Eğitim Merkezi’nin organizesi ile Beden Eğitimi Öğretmeni İdris YILMAZ idaresinde çalışma yapan minik ve genç güreşçiler, minderler üzerinde harika bir gösteri sundular. Güreşçilerden sonra Ezine’de taekwondo sporu ile uğraşan kız ve erkek öğrencilerin gösterileri de büyük beğeni topladı. Ezine Mesleki Teknik ve Anadolu Lisesi öğrencileri de halk oyunları ve bando gösterisi sunarak seyircilerden büyük alkış aldılar. Öğrenciler bütün bu başarılı sunumları ile Atatürk’ün “Ben sporcunun zeki, çevik ve ahlaklısını severim” sözüne layık olduklarını gösterdiler.

Programın sonunda Gençlik Haftası yarışmalarında ve spor müsabakalarında derece alan öğrencilere ödülleri takdim edildi. Bayram programı, toplu hatıra fotoğraflarının çekimi ile tamamlandı.

Ezine Sonsöz Gazetesi. Her Hakkı Saklıdır. ® 2021 Sitemizdeki yazı, resim ve haberlerin her hakkı saklıdır. İzinsiz, kaynak gösterilmeden kullanılamaz.