reklam
reklam

EZİNE SONSÖZ GAZETESİ

5. DALGA..

5. DALGA..
478 views
19 Kasım 2021 - 12:17

Çin’de başlayan Covid-19 salgınında Kasım ayı itibariyle 2 yıllık süre doldu. Aradan geçen 2 yılda salgının seyrini yavaşlatma konusunda çok mesafe alındı diyemeyiz. Zira vatandaşlarını aşı yapma işlemini ilk sırada tamamlayan İsrail’de bile corona virüs tekrar ortaya çıktı.  Virüsle yaşamaya başladığımız ilk günlerden bu yana milyonlarca insan hayatını kaybetti. Bilhassa bedeninde kalıcı hastalıkları bulunanlar ve vücut direnci zayıf olanlar covid-19’a dayamadılar ve yok olup gittiler. Önce yaşlı nüfusu kırıp geçiren corona virüs, daha sonra genç nüfusta da etkisini gösterdi. Bu durumla mücadele etmek için 18 yaş ve üstünde olanların süratle aşılanması gerektiği kararı alındı. Pek çok ülkede çocukların da aşı yapılması için çalışmalar başladı. Virüsün ortaya çıktığı 2 yıl boyunca şairin dediği gibi “Yaşadıklarımızdan öğrendiğimiz bir şey var.”  Corona virüs için net hükümler vermek doğru değil. Sağı-solu belli olmuyor. Hele “Beni bulamaz” diye düşünenler varsa asıl onlar yanılıyor. O yüzden de aşı olmak şartıyla temizliğe ve maske takmaya karşı hassas olmak gerekiyor. Bir de kalabalık ortamlardan uzak durmak şart… Yaz düğünleri sona erdi. O yüzden de insanların zorunlu olarak iştirak ettikleri en önemli riskli ortam da ortadan kalkmış oldu. Fakat sonbahar ve kış günlerinde de spor müsabakaları tehlikesi başladı. Çünkü spor federasyonları, birer birer stadyumlara tam kapasite ile seyirci alınacağını ilan etmeye başladılar. Okullarımız da açıldı. Bu arada Diyanet İşleri Başkanlığı da bütün Müftülüklere yazı göndererek bundan böyle namazlarda maske takmak şartıyla eski saf düzenine dönüleceğini belirtti. Bilindiği gibi salgının başından beri namaz sırasında cemaat arasında mesafe bırakılıyor hatta arzu edenler namazlarını cami bahçesinde kılabiliyorlardı. Son karar “safları sıklaştıralım” oldu. Yani dip dibe kalabalık oluşturma kararına salonlar ve statlardan sonra  camilerde de geçildi. Salgınla mücadelede Türkiye olarak hangi durumda olduğumuzu her akşam Sağlık Bakanlığı tarafından yapılan açıklamalarda görüyoruz. Son birkaç aydır virüse yakalananların sayısı günlük yirmi beş bin ile otuz bir arasında gidip geliyor. Vefat sayısı da iki yüz ile iki yüz elli arasında… Bilim insanlarının tabiriyle her gün bir uçak dolusu insanımızı kaybediyoruz. Bizde vaziyet bu merkezde iken Avrupa’da da 5. dalganın başlayacağından bahsediliyor. Havaların soğumasıyla beraber kapalı ortamlara çekilecek insanlar arasında virüsün büyük bir hızla yayılmasından endişe ediliyor. Bu nedenle de Avrupa ülkeleri, insanları hangi aralıklarla kaç defa aşı yapmak gerekiyorsa onu başarmak üzere gayret gösteriyorlar. Böylece başlayacağı söylenen virüsün 5. dalgasına karşı şimdiden hazırlanmaya başladılar.

Salgının 5. dalgasından söz edilen bugünlerde Dünya Sağlık Örgütü de geçtiğimiz günlerde “Salgın ne zaman bitecek?” sorusuna korkutan bir cevap verdi.  Almanya’daki Dünya Sağlık Zirvesi’nin açılışında konuşan Dünya Sağlık Örgütü Genel Direktörü Dr. Tedros Adhanom Ghebreyesus, salgının sona ermekten çok uzak olduğunu ifade etti. Dr. Tedros en sık sorulan sorulardan biri haline gelen, “Salgın ne zaman bitecek?” sorusunu cevaplarken şöyle dedi. “Bu konudaki cevabım; Dünya, virüs salgınını sona erdirmeyi seçtiğinde salgın sona erecek. Bu bizim elimizde. İhtiyacımız olan tüm araçlara sahibiz. Etkili halk sağlığı araçları ve etkili tıbbi araçlar. Ancak dünya bu araçları kullanmadı. Haftada neredeyse 50 bin doz aşıyla salgın bitmekten çok uzak. Bildiğiniz gibi bu yıl sonuna kadar her ülkenin nüfusunun yüzde 40’ını aşılamayı hedefledik.” G20 ve yüzde 40 aşılamaya ulaşan ülkelerin, corona virüs aşı sırasında yerlerini diğer aşı ihtiyacı olan ülkelere vermesi gerektiğini belirten Dr. Tedros, ancak bu şekilde salgının üstesinden gelinebileceğini ifade etti.

Şu anda bütün insanların en büyük sıkıntısı ve belası virüs salgınıdır. Bu belayı yenmeden başka sorunlarla uğraşmak da insanları mutlu edemeyecek. Bakalım virüsü konuşarak geçireceğimiz kaç mevsim daha sayacağız?    BAHRİ KORKMAZ

Ezine Sonsöz Gazetesi. Her Hakkı Saklıdır. ® 2021 Sitemizdeki yazı, resim ve haberlerin her hakkı saklıdır. İzinsiz, kaynak gösterilmeden kullanılamaz.