reklam
reklam

EZİNE SONSÖZ GAZETESİ

HASAT ÖNCESİ BİLGİ VERİLDİ…

HASAT ÖNCESİ BİLGİ VERİLDİ…
57 views
13 Ekim 2021 - 7:40

Bölgemizin en önemli geçim kaynaklarından olan zeytincilikte hareketli günler başlıyor. Ekim ayının sonu itibariyle zeytinlilerde hasat yoğunluğu başlayacak. Üreticiler, 3-4 ay sürecek zeytin toplama sürecinde elde ettikleri ürünlerini zeytinyağı fabrikalarına götürecekler. İl Tarım ve Orman Müdürlüğü, zeytinde hasat sezonu öncesinde zeytinyağı fabrikası olan işletmecilere ve üreticilere bilgi vermek üzere toplantı düzenledi. Toplantıya; İl Tarım ve Orman Müdürlüğü Gıda ve Yem Şube Müdürü Ahmet KILINÇ, İlçe Tarım ve Orman Müdürü İsmail BİLİR, Çanakkale Damızlık Koyun ve Keçi Yetiştiricileri Birliği Başkanı ve Zeytinyağı Üreticisi Ferhan SAVRAN, Zeytinyağı Üreticisi Nahit SEZGİN, Zeytinyağı Üreticisi Halil BÜYÜKEROL, Zeytinyağı Üreticisi Bülent SAPMAZ gibi isimlerle İl ve İlçe Tarım Müdürlüğü’nde görev yapan Mühendisler, Veterinerler ile zeytinyağı fabrikası çalıştıran işyeri sahipleri katıldılar.

Müftülük salonunda yapılan toplantı, saygı duruşu ve İstiklal Marşı ile başladı. Buradaki programı Su Ürünleri Teknikeri Sultan USLU takdim etti. İlk olarak kürsüye, Ezine İlçe Tarım ve Orman Müdürü İsmail BİLİR davet edildi. İsmail BİLİR, yeni hasat sezonu öncesinde zeytinyağı işletmecilerini kendilerini yakından ilgilendiren hususlarda bilgilendirmek için bu toplantıyı gerçekleştirdiklerini belirterek herkese bereketli bir zeytin sezonu temenni etti. Ardından  İl Tarım ve Orman Müdürlüğü Gıda ve Yem Şube Müdürü Ahmet KILINÇ konuştu. Ahmet KILINÇ; “Zeytinyağında etiketleme ve hijyen konusunda bilgi talebinin işletme sahiplerinden gelmesi bizi çok memnun etti. Arkadaşlarımız iki hususta da size bilgi aktaracaklar. Toplantımız, tek taraflı sunum halinde geçmeyecek. Soru-cevap şeklinde ilerlersek daha faydalı olacaktır.” Dedi. Şube Müdürü Ahmet KILINÇ’tan sonra kürsüye davet edilen Gıda Mühendisi Öznur KELKİT, zeytin işleyip yağ elde eden işletme sahiplerine hijyenin (temizliğin) önemini anlattı. Pandemi süreci dolayısıyla temizliğin çok önemli hale geldiğini hatırlattı. Sunumunu yapması için kürsüye davet edilen Gıda Yüksek Mühendisi Canan ARSLAN ise zeytinyağının etiketlenmesi sırasında dikkat edilecek hususları açıkladı. Etikette bulunması gereken bilgileri anlattı. Bu sırada işletmeciler; fason üretim, etiket bilgileri, markasız tenekeler ve markasız satış yapanlarla ilgili sorular sordular. İşletme sahiplerinin soruları cevaplandıktan sonra toplantı sona erdi. Tarım ve Orman Müdürlüğünün bilgilendirme faaliyetine katılan herkes toplantının yararlı olduğunu belirttiler.

Ezine Sonsöz Gazetesi. Her Hakkı Saklıdır. ® 2021 Sitemizdeki yazı, resim ve haberlerin her hakkı saklıdır. İzinsiz, kaynak gösterilmeden kullanılamaz.