reklam
reklam

EZİNE SONSÖZ GAZETESİ

ZAFER BAYRAMI KUTLANDI…

ZAFER BAYRAMI KUTLANDI…
309 views
03 Eylül 2021 - 13:48

30 Ağustos 2021 Pazartesi günü Atatürk Anıtı önünde icra edildi. Saat 10.00’da başlayan Zafer Bayramı programında tören sunucusunun anonsu üzerine Kaymakamlık Makamı ve Belediye Başkanlığı çelenkleri Atatürk Anıtına konuldu. Cumhuriyetimizin Kurucusu Ulu Önder Atatürk ve Şehitlerimiz için saygı duruşunda bulunulduktan sonra İstiklal Marşımız söylendi. Günün anlam ve önemini anlatan konuşma bir askeri personel tarafından yapıldı. Konuşmada Türk Ordusunun Büyük Zafer’e uzanan efsanevi mücadelesi anlatıldı. Konuşmanın tamamlanmasıyla beraber Atatürk Anıtı önündeki tören sona erdi. Protokol mensupları daha sonra Kabristanlık içindeki Şehitliğe giderek Şehitlerimizin manevi huzurunda dualar ettiler. Kaymakam Dr.Hacı Arslan UZAN  Şehitlikteki defteri imzaladı. Kabristanlıktaki tören bu şekilde tamamlandı.       

Bilindiği gibi 30 Ağustos 1922’de kazanılan Büyük Zafer, Türk tarihinin en önemli zaferlerinden biridir. Zira kazanılan bu zafer ile işgalci güçler ve onların yurt içindeki işbirlikçileri bertaraf edilmiştir. Başkomutan Mustafa Kemal Paşa, kahraman Ordumuzun Kurtuluş Savaşı’nda kazandığı en önemli zaferin arifesinde, 30 Ağustos sabahında Zafertepe Çalköy’de birliklere taarruz emrini verdi. O’nun bizzat yönettiği Dumlupınar’daki Meydan Muharebesi’nde kahraman Mehmetçik, Yunan birliklerini Allıören, Keçiler, Kızıltaş Deresi yolunun iki yanında tamamen sarıp imha etti. Büyük Taarruz ve Başkomutanlık Meydan Muharebesi 30 Ağustos’ta zaferle noktalandı. Mustafa Kemal Paşa, zafer sonrası 1 Eylül’de Dumlupınar’da, Batı Cephesi’ndeki tüm subay ve erlere okunmak üzere yayımladığı bildiride; “Bütün arkadaşlarımın, Anadolu’da daha başka meydan muharebeleri de verileceğini göz önünde bulundurarak ilerlemesini ve herkesin akıl gücünü ve yurtseverliğinin kaynaklarını kullanarak, mücadeleyi bütün gücüyle sürdürmesini talep ederim. Ordular, ilk hedefiniz Akdeniz’dir, ileri!” emrini verdi.

Ezine Sonsöz Gazetesi. Her Hakkı Saklıdır. ® 2021 Sitemizdeki yazı, resim ve haberlerin her hakkı saklıdır. İzinsiz, kaynak gösterilmeden kullanılamaz.