reklam
reklam

EZİNE SONSÖZ GAZETESİ

KADIN DÜŞMANLARINA İNAT…

KADIN DÜŞMANLARINA İNAT…
412 views
03 Eylül 2021 - 13:49

                Ne zaman milli bayramlardan biri gelse Atatürk ve kurduğu Cumhuriyetin düşmanları, içlerindeki kini dışarı vurmanın yollarını ararlar. Söylenen bazı sözler ve yapılan kimi icraatlar zihni pislikle dolu olanların bu yönünü ortaya çıkarır. Atatürk’ün kurduğu Cumhuriyetin bütün imkanlarından faydalanıp semirenler, “Cumhuriyet 80 yıllık reklam arasıydı. Sona geliniyor.” İddiasında bile bulunmuşlardı. Hatta Cumhuriyetin getirdiği idarecilik makamlarında oturanlar, saygı duruşlarını kasdederek  “Her 10 Kasım’da içimiz kan ağlayarak Atatürk heykellerinin karşısında öylece duruyoruz.” Diyebilmişlerdi. Bir de hıncını Atatürk heykellerinden almak istercesine heykellere baltalarla saldıranlar, üzerine yağlı boya atanlar çıkmıştı. Bu şahıslar da her defasında “meczup” denilerek salıverilmişti. Oysa Atatürk ve Cumhuriyet demek aydınlanma demektir. Atatürk ve Cumhuriyet karşıtlığı ise yarasa olmak demektir. Yarasalar aydınlıktan ve ışıktan rahatsız olurlar. O nedenle de ülkenin hep ortaçağ karanlığında kalmasını isterler.

30 Ağustos Zafer Bayramı’nı iki gün önce geride bıraktık. Zafer Bayramı dolayısıyla caddeler, köprüler Atatürk posterleriyle ve Türk Bayraklarıyla donatıldı. Ancak bunu bile fırsat bilen bazı çürük zihniyetliler Kocaeli’nin bir İlçesinde, Mustafa Kemal Atatürk’ün posterini ters astılar. Yani bez üzerine yapılan Poster, Atatürk’ün başı aşağıya gelecek şekilde asıldı. Hem de belediye binasında… Gelen tepkilere de aldırış etmeden Atatürk Posteri bir süre öylece kaldı. Gelen geçen durumu fotoğraflamaya başlayınca Poster düzeltildi. Atatürk düşmanları bu yöntemi de yeni buldular. Geçen sene de böyle bir vak’a Karadeniz Bölgesi’nde yaşanmıştı. İçlerindeki kini ve pisliği dışarı vurmak için böyle “küçük insan” yöntemlerine bile başvuruyorlar. Oysa bilmiyorlar ki, onlar küçüldükçe Atatürk ve Cumhuriyet daha da büyüyor.

Malum; gündemde Afganistan ve bundan böyle bu ülkeyi güya idare edecek olan Taliban var. Amerika, Afganistan’ı Taliban’a terk edince “içimizdeki Taliban zihniyetliler de” oldukça mutlu olmuşlardı. Aralarında “şükür lokumu” dağıtanlar bile çıktı. Fakat yenilen lokumlar ağızdan mideyi bulmadan Taliban’ın gerçek yüzü anlaşılmaya başlandı. Bir ülkeyi idare etmek gibi bir kabiliyeti ve bilgisi olmadığı anlaşılan bu kirli zihniyet mensuplarının Afganistan’ı daha kötü duruma sokacağı anlaşıldı. Halkın pek çoğu ülkeden kaçmak için her yolu deniyor. Kadınlar, küçücük bebeklerini Afganistan’ı terk eden yabancı askerlere veriyor. Afganistan dışında yaşayan Afgan kadınlar, gözyaşları arasında “Bize yardım edin” çağrısında bulunuyorlar.  Ülkeyi dini kurallarla yöneteceğini açıklayan Taliban’dan dolayı  halk korku içinde. Zira Taliban militanları, kendilerine göre suçlu buldukları insanları katletmeye devam ediyorlar. Dini değerleri kullanan bu terör örgütünün hedefinde öncelikle kadınlar var. Asırlardır kadınlar, din kuralları gerekçe gösterilerek kadın düşmanlarının baskısı altında kalmışlardır. Bir zamanlar Araplarda görülen kadın ve kız düşmanlığı 21. asırda tekrar hortlamıştır. Taliban; bu ülkede kadınların çalışmasını, yanlarında erkek olmadan seyahat etmelerini ve de sokağa çıkmalarını yasaklamıştır. Bu yasaklara uymayanların şiddetle cezalandırılacakları açıklanmıştır. Ceza yöntemleri arasında şehir meydanında kırbaçlanma ve halk tarafından taşlanarak öldürülme de var.

Halkının bir kısmının binlerce kilometre öteden bizim topraklarımıza akın ettiği Afganistan’da kadının varlığı kabul görmediği gibi adı da yok… Kafalarının arkasında böyle bir Taliban düzenini özleyenlerin olan biteni çok iyi takip etmeleri gerekir. Ülkemizdeki kadınlara da dil uzatmayı vazife edinen bu kirli zihniyetin temsilcilerine inatla başarıdan başarıya koşan bir grup kadınımız var. Bayan Voleybol Milli Takım oyuncularımız… Bu başarılı kadınlarımız Atatürk Türkiye’sinin aydınlık yüzünü bütün dünyaya gösteriyorlar. Onlar başarılı oldukça burka gerisine saklanan Afgan kadınların hayatına özenenler renkten renge giriyorlar. Hayatları boyunca kadınlarla uğraşmaktan başka hiçbir icraatı olmayan bu sapkın zihniyete en güzel cevap Türkiye’deki her alan başarılı olan ve erkeklerle omuz omuza çalışan kızlarımız ve kadınlarımızdır. Atatürk Posterini ters asarak bir marifet yaptıklarını zannedenler de Afganistan’daki, Suriye’deki, Irak’taki, Somali’deki durumdan ders çıkarmalıdırlar. Bu ülkeler, birer Atatürk çıkarsaydılar bugünkü perişanlığı yaşamazlardı. Bahri KORKMAZ

Ezine Sonsöz Gazetesi. Her Hakkı Saklıdır. ® 2021 Sitemizdeki yazı, resim ve haberlerin her hakkı saklıdır. İzinsiz, kaynak gösterilmeden kullanılamaz.