reklam
reklam

EZİNE SONSÖZ GAZETESİ

DERS ZİLİ 6 EYLÜL’DE ÇALACAK…

DERS ZİLİ 6 EYLÜL’DE ÇALACAK…
422 views
03 Eylül 2021 - 13:45

Milli Eğitim Bakanlığı ve Sağlık Bakanlığı iş birliğiyle “Kovid-19 Salgınında Okullarda Alınması Gereken Önlemler Rehberi” hazırlandı. Rehber, 42 maddeden oluşuyor. Bu kapsamda 6 Eylül 2021’de yüz yüze eğitime başlayacak okullarda alınacak tedbirler şöyle:

*Öğretmenler, eğitim personeli, kantin çalışanları ve öğrenci servisi personeli ile öğrencilerle aynı evde yaşayanların tam doz aşılarının tamamlanmış olması gerekiyor. Aşı olmayan öğretmen ve personel haftada iki kez PCR testi ile taranacak, sonuçlar okul tarafından kayıt altında tutulacak. Tüm okullarda yeterli sayıda maske Bakanlık tarafından temin edilecek. Okul içinde uygun yerlere maske atık kutuları bulunacak.

*Tüm öğrenciler okula maske ile gelecek, ancak gelişimsel sorunu olan veya maske takmakta zorlanan çocuklar istisna olabilecek. Maskenin çocuklar için uygun boyutta olması sağlanacak. Öğretmenler, aşılanma durumundan bağımsız olarak okul bahçesine girişlerinden itibaren, okulda bulundukları süre boyunca sürekli maske takacak.

*Yiyecek- içecek tüketiminin mümkün olduğu kadar ayrı zamanlarda ve mümkün olan en kısa sürede gerçekleştirilmesi için özen gösterilecek. Veli ve ziyaretçilerin, salgın döneminde mümkün olduğu kadar okul bahçesi de dahil olmak üzere okul içerisine girişlerine izin verilmeyecek.

*Sınıflar havalandırılacak, ders sırasında sınıf camları öğrenciler açısından risk yaratmayacak şekilde açık kalacak. Ders aralarında mümkün olduğu kadar tüm öğrencilerin açık alana çıkmaları sağlanarak kapalı ortamlar en az 10 dakika havalandırılacak. Teneffüs saatleri okul bahçesinde kalabalık oluşmaması için okulun fiziksel kapasitesi ve öğrenci mevcudu dikkate alınarak farklı zamanlara gelecek şekilde ayarlanacak.

*Okul bahçesinde öğrenciler arasında sosyal mesafeye uygun olmasına özen gösterilecek. Okul kapalı alanlarında farklı sınıf öğrencilerinin bir araya gelmesini en aza indirecek şekilde planlanacak. Okul giriş ve çıkış saatleri değiştirilemiyorsa, ders başlangıç zamanları ve ders araları farklı sınıf öğrencilerinin bir araya gelmesini en aza indirecek şekilde planlanacak.

*Ders süreleri, sınıfın fiziksel boyutu ve öğrenci sayısı dikkate alınarak 40 dakikayı aşmayacak. Vaka hızının ve bulaş riskinin yüksek olduğu ya da vaka sayısında ani yükselme görülen bölgelerde il ve ilçe sağlık müdürlükleri koordinasyonunda gerekli tedbirler alınacak.

Bütün okul yönetimleri yukarıdaki şartları sağlamak için okullarında çalışmalarını sürdürüyorlar.

Ezine Sonsöz Gazetesi. Her Hakkı Saklıdır. ® 2021 Sitemizdeki yazı, resim ve haberlerin her hakkı saklıdır. İzinsiz, kaynak gösterilmeden kullanılamaz.