reklam
reklam

EZİNE SONSÖZ GAZETESİ

AFGANİSTAN MUAMMASI…

AFGANİSTAN MUAMMASI…
437 views
03 Eylül 2021 - 12:48

Afganistan’da yaşanan iç karışıklık pek çok ülkenin yakından takip ettiği bir gündem haline geldi. Orta-Asya’nın güneyinde yer alan ve denize kıyısı olmayan Afganistan, 1979 yılında Sovyetler Birliği tarafından işgal edildi. Bu ülkede yaşanan çatışmalarda 15.000’e yakın askerini kaybeden Sovyetler Birliği 10 sene sonra Afganistan’dan çekilmek zorunda kaldı. 2001 yılında bu kez ABD askerleri Afganistan’a girdi. ABD’nin Afganistan macerası 2021 yılının yaz aylarına kadar sürdü. Yeni Amerikan Başkanı Biden, askerlerini Afganistan’dan çekme kararı aldı. ABD’nin bu kararı ile ülkenin içi daha da hareketlendi. Zira kendilerine Taliban adını takan sözde dinci örgüt, Afganistan’ın bütün şehirlerini birer birer ele geçirmeye başladı. Geçmişteki uygulamalarıyla katiller sürüsünü andıran bu örgütten korkan halk, ülke dışına çıkmak için akın akın sınırlara doğru hareketlendi. Bu göç hareketine daha çok erkekler katıldığı için kadınlar ve çocuklar geride bırakılmaya başlandı. Hatta binlerce Afgan erkek İran’ı boydan boya geçip Türkiye’ye sığınmaya başladılar. Afgan göçü dikkat çeken boyutlara ulaşınca ve “Sınırlarımızda neler oluyor?” sorusu gündeme gelince Suriyelilerin ardından bu kez de Afganlılar tartışılmaya başlandı. Pandeminin sıkıntılarının tavan yaptığı bir dönemde binlerce, milyonlarca insanın kendi topraklarını terk ederek Türkiye’ye sığınması sonu belli olmayan bir macera olarak zihinlere takılmaya başladı.

Türkiye, topraklarına giren yabancıları tartışırken Taliban örgütü Afganistan’daki hakimiyetini bütün dünyaya ilan etti. Taliban, 10 gün gibi kısa sürede başkent Kabil’e girerek Başkanlık Sarayına yerleşti. Sarıklı, entarili, uzun sakallı ve silahlı gruplar, televizyon ekranlarına çıkarak devrilen hükümet yetkilileri için “genel af” ilan ettiklerini duyurdular. Hatta korkudan işlerini terk edenleri de işlerine dönmeye çağırdılar. Taliban sözcüleri, daha da ileri giderek Afgan kadınların özgür olacağını vaat ettiler. Taliban’ın Kabil’e yaklaştığı sıralarda ülkenin Cumhurbaşkanı Eşref Gani Afganistan’dan kaçtı. Taliban’ın yönetimi ele geçirmesi sonrasında ülkeyi terk eden Afganistan Cumhurbaşkanı Eşref Gani’nin arabalar dolusu parayla kaçtığı öne sürüldü. Gani’nin arabalarla taşıdığı paralarının kaçtığı helikoptere sığmadığı ve bir kısmının bu sebeple uçuş pistinde bırakıldığı iddia edildi. Taliban’ın Afganistan’ın 31 kentini ele geçirdikten sonra başkent Kabil’e girmesi sonrasında ülkesinden kaçan Cumhurbaşkanı Eşref Gani’nin gidişiyle ilgili yeni detaylar da ortaya çıktı. Eski Afgan Milletvekili Elay Erşad, Gani’nin Cumhurbaşkanlığı Sarayı’ndan 15 Ağustos’ta Savunma Bakanlığının toplantısına katılacağını söyleyerek helikopterle ayrıldığını, ülkeyi terk ettiğini daha sonra öğrendiklerini anlattı. Dilimizde “Balık baştan kokar” diye bir veciz söz vardır. Cumhurbaşkanı ülkeden kaçarsa halk da aynısını yapmaya çalışır. Başsız kaldığını anlayan Afgan halkı, ülkeden kaçmak için Kabil havaalanına akın etti. Havalanmaya hazırlanan uçakların önlerinde izdiham yarattılar. Çalışan uçakların etrafı, ona tutunmaya çalışan Afganlarla doldu. Hatta iki Afgan, bir Amerikan uçağının iniş takımlarına tutunarak havalandılar. Uzun süre oldukları yerde kalamayan Afgan vatandaşları, havalanan uçaktan düşerek paramparça oldular. Yine ABD’nin servis ettiği ibretlik bir fotoğraf daha vardı. Ülkede ABD adına çalışan 640 Afganlı, 150 kişilik kargo uçağına balık istifi dolduruldular. Bu zavallı insanlar ABD’ye gittiklerini zannediyorlardı. Ancak ABD’li pilot onları Uganda’ya bıraktı. Bir devletin nasıl talan edildiğini gösteren bütün vak’alar üzerinde uzun uzun tartışılacak acı gerçeklerdir. Vatan toprağının önemi, vatana bağlılık, Bayrak sevgisi her şeyden önemlidir. Çocuklar ve gençler eğitilirken onlara bu kavramları iyi anlatmak gerekir. Anlatmazsanız, zor günlerde çoğunluk vatan toprağını terk eder. Üstelik çocuklarını ve kadınlarını da Taliban gibi örgütlerin ellerine bırakırlar.

Afganistan’da bunlar yaşanırken Türkiye’de Taliban tarzı hayatı savunanlardan birisi, Kabil bu örgütün eline geçince bu durumu İstanbul caddelerinde lokum dağıtarak kutladı. Oysa dünyaya ılımlı mesajlar vererek şirin görünmeye gayret eden Taliban örgütü, uygulamalarıyla cani tarzından asla vaz geçmeyeceğini göstermeyi ihmal etmiyor. Taliban adına konuşan bazı militanlar, kendi ölçülerine göre suç işleyen kadınların statlara toplanarak kalabalıkların önünde cezalandırılacağını belirtiyorlar. Hatta eski hükümete bağlı dört komutanın bir stadyumda binlerce kişinin gözleri önünde asıldığı haberleri tüyleri ürpertti. Burka giymenin zorunlu olduğu bir ülkede kadınların nasıl özgür olacağını da ilerleyen günlerde göreceğiz. Bazıları da Taliban’ın ABD işgaline karşı duran milli bir mücadele hareketi olduğunu savunuyorlar. Güneş, balçıkla sıvanmaz. Huylu huyundan da vaz geçmez. İnsanlık adına üzücü olan nokta, milyonlarca insanın böyle bir şebekenin eline bırakılmasıdır.  Afganistan’daki muamma önümüzdeki süreçte daha iyi anlaşılacak.

Ezine Sonsöz Gazetesi. Her Hakkı Saklıdır. ® 2021 Sitemizdeki yazı, resim ve haberlerin her hakkı saklıdır. İzinsiz, kaynak gösterilmeden kullanılamaz.