reklam
reklam

EZİNE SONSÖZ GAZETESİ

GEYİKLİ ZEYTİNYAĞI TESCİLLENDİ…

GEYİKLİ ZEYTİNYAĞI TESCİLLENDİ…
368 views
08 Nisan 2021 - 13:45

                Ezine’ye bağlı Geyikli Beldesi’nde ve etrafındaki 17 köyde üretilen zeytinlerden elde edilen zeytinyağları “Geyikli Zeytinyağı” adıyla tescillendi. Tescil Belgesi de “S.S. Geyikli Beldesi Tarımsal Kalkınma Kooperatifi “ Başkanlığına gönderildi.

                Geyikli Zeytinyağının Tescil Belgesi alması dolayısıyla 26.03.2021 tarihinde Geyikli Tarımsal Kalkınma Kooperatifi çalışma bürosunda bilgilendirme toplantısı ve basın açıklaması yapıldı. Toplantıya; Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi Dekanı Prof.Dr. Murat YILDIRIM, Ziraat Fakültesi Bahçe Bitkileri Bölüm Başkanı Prof.Dr. Murat ŞEKER,  Ziraat Fakültesi Bahçe Bitkileri Öğretim Üyesi Dr.Mehmet Ali GÜNDOĞDU, Tarım ve Orman İl Müdürlüğü Şube Müdürü Ramazan EREN, Ezine İlçe Tarım ve Orman Müdürü İsmail BİLİR, Geyikli Esnaf Odası Başkanı Niyazi TUNCAL, Geyikli Tarımsal Kalkınma Kooperatifi Başkanı Tayfur CAN ve zeytin üreticileri katıldı.     

Bilgilendirme toplantısında söz alan Geyikli Tarımsal Kalkınma Kooperatifi Başkanı Tayfur CAN, konuklara hoş geldiniz dedikten sonra Geyikli Zeytinyağı isminin tescil sürecini anlattı. Bu süreçte Ezine Kaymakamlığı’nın, Geyikli Belediye Başkanlığı’nın, Onsekiz Mart Üniversitesi Ziraat Fakültesi’nin ve Ezine Tarım ve Orman Müdürlüğü’nün destekleri olduğunu belirten Tayfur CAN, bu yola girerken amaçlarının ne olduğunu şu ifadelerle açıkladı. “Maksadımız, lezzetli zeytinyağımızı hem tanıtmak hem de gerçek değeriyle pazarlanmasını sağlamaktı. Özellikle pazarlama aşamasında kural, kaide olması lazım. Tescil belgemizi aldık. Bunun için çok mutluyuz.” dedi.

Bu hususta bir açıklama da Ziraat Fakültesi Dekanı Prof.Dr. Murat YILDIRIM’dan geldi.  “Geyikli bölgesi endemik bitkiler ve zeytin bitkisi bakımından önemli bir yer. Zeytin ve zeytinyağı bu bölgenin insanını yakından ilgilendiriyor. Çünkü pek çok insan zeytin üreticisi. Bu bakımda Geyikli Zeytinyağı adıyla tescil belgesi alınması çok önemli. Buranın iklimi ve coğrafi şartları zeytin bitkisi için son derece elverişli. Burada üretilen zeytinin titizlikle işlenmesi gerekiyor. Geyikli zeytinyağının ayrı bir nefasetinin ve lezzetinin olduğu herkesin malumu. Bu bakımdan bu bölgede elde edilen zeytinyağının gerçek değerine ulaşması gerekiyor. Bundan sonraki aşamada tanıtım çok önemli. Tescil sürecinde Tarımsal Kalkınma Kooperatifi Başkanı Tayfur CAN;  Ziraat Fakültemiz, İl ve İlçe Tarım ve Orman Müdürlüklerimiz çok emek verdiler. Emeği geçen herkese teşekkür ederim. Gelinen bu aşama Geyikli’ye hayırlı olsun.” dedi.

Ziraat Fakültesi Bölüm Başkanı Prof.Dr.Murat ŞEKER ise şunları söyledi: “Geyikli Zeytinyağı için tescil belgesi alınması çok önemlidir. Bu başarı, Geyikli için avantajdır, kazançtır. Bu bölgede binlerce zeytin ağacı var. Burada daha çok Ayvalık çeşidi adını verdiğimiz zeytinin üretimi yapılıyor. Geyikli bölgesinin zeytin üretimi için bazı avantajları var. İklim uygun, güneş var, deniz kenarında bulunuyor ve coğrafi şartlar zeytin tarımına elverişli. Üreticilerimiz bu avantajları kullanarak zeytin ve zeytinyağı üretiyorlar. Bundan sonra Geyikli Zeytinyağının daha çok ses getireceğine inanıyorum. Zeytinyağı pazarının önemli bir markası olacaktır. Bu süreçte emeği geçen herkese teşekkür ederim. Yapılan iş, İlimize ve bölgemize hayırlı olsun.”

Konuklar konuştuktan sonra söz alan Geyikli Tarımsal Kalkınma Kooperatifi Başkanı Tayfur CAN şunları söyledi. “Değerli hocalarımız gereken bütün açıklamaları yaptılar. Bugün tabii ki, çok mutluyum. Bir sene içinde zeytinyağımız tescil ettirdik. Geyikli zeytinyağı hak ettiği değeri bulacaktır. Üreticilerimiz de bundan çok faydalanacaklardır. Bizim bundan sonraki hedefimiz Geyikli Zeytinyağını Avrupa Birliği ülkelerinde tanıtmak olacaktır. Hep birlikte bunun için çalışacağız. Bize bu uğurda destek veren bütün kurumlara ve kişilere tekrar teşekkür ediyorum. Hayırlı, uğurlu olsun.”

Toplantıda son sözü alan Çanakkale Tarım ve Orman Müdürlüğü Şube Müdürü Ramazan EREN de Ezine Tarım ve Orman Müdürü olarak görev yaptığı dönemde Geyikli Zeytinyağı için tescil belgesi alınması noktasında müracaat edildiğini ifade ederek geride bırakılan süreci anlattı. Ramazan EREN, elde edilen bu başarılı çalışmanın Geyikli bölgesine hayırlı olmasını diledi. Geyikli Zeytinyağı tescil süreciyle ilgili bilgilendirme toplantısı toplu fotoğraf çekilmesiyle tamamlandı.

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.