reklam
reklam

EZİNE SONSÖZ GAZETESİ

ESNAFA BİLGİ TEK TEK BİLGİ VERİLDİ..

ESNAFA BİLGİ TEK TEK BİLGİ VERİLDİ..
19 views
08 Nisan 2021 - 12:23

                Covid-19 salgınıyla mücadelede, “Kontrollü Normalleşme” adı verilen yeni süreç, 1 Mart’tan itibaren başladı. Bu yeni dönemde kamuoyunun bildiği gibi uzun süredir müşteriye kapalı olan kahvehaneler, kıraathaneler, çay bahçeleri ve lokantalar açıldı. Açılan işyerleri ziyaret edilerek yeni süreç ile ilgili bilgiler verilerek uyulması gereken kurallar anlatıldı.

                Covid-19 salgınıyla mücadelede, “Kontrollü Normalleşme” adı verilen yeni süreç, 1 Mart’tan itibaren başladı. Bu yeni dönemde kamuoyunun bildiği gibi uzun süredir müşteriye kapalı olan kahvehaneler, kıraathaneler, çay bahçeleri ve lokantalar açıldı. Ezine’de kısıtlamalarda yapılan bu açılmalara paralel olarak Kaymakam Dr.Hacı Arslan UZAN başkanlığında toplanan İlçe Hıfzısıhha Kurulu kararı ile bilgilendirme ekibi kuruldu. Bu ekipte; İlçe Tarım ve Orman Müdürlüğünden, İlçe Emniyet Müdürlüğünden, İlçe Sağlık Müdürlüğünden ve Belediye Zabıta Biriminden görevliler yer aldı. Bu görevliler, Ezine’yi dolaşarak lokanta, kahvehane ve çay ocağı işleten bütün esnafa Kontrollü Normalleşmeyi tek tek anlattılar. Yine aynı ekip bu görevleri esnasında bahse konu olan esnafa “şemalar” teslim ederek işyerlerine aynı anda kaç müşteri alabileceklerini, girişte HES kodu sorgulaması yapmaları gerektiğini, riskli çıkan müşterilerin derhal polise ihbar etmelerini bildirdiler. Görevli ekiple muhatap olan esnaflarımız, kurallara harfiyen uyacaklarını ifade ettiler.

Lokanta, kahvehane, çay ocağı gibi işyerleri bir gün sonra İlçe Kaymakamımız ve Kurum Amirlerimiz tarafından yeniden ziyaret edildi. Kaymakam Dr.Hacı Arslan UZAN, yiyecek-içecek üretip ticaret yapan meslek erbabına şunları söyledi: “Arkadaşlar, corona virüsle mücadelede başarılı olmamız için kurallara hepimizin uyması gerekiyor. İşyerleriniz aylar sonra yeniden açıldı. Bu durumun devam etmesi için kurallara uyacağız. Öncelikle girişte HES kodunu sorgulayın. İçeriye maskesiz kimseyi almayın. Kontrollü Normalleşme dönemine girdik. Arkadaşlarımız size kaç müşteri almanız gerektiğini bildirdiler. Onun dışında müşteri almayacağız. Kahvehaneler, masalarda az müşterinin oturmasına müsaade edecekler. Bizler bundan sonra sivil toplum örgütleriyle beraber sık sık denetime geleceğiz. Size ceza yazılmasını gerektirecek davranışlardan kaçının. Virüsü yenmek için topyekün mücadele etmeliyiz.”  dedi.

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.