reklam
reklam

EZİNE SONSÖZ GAZETESİ

KONTROLLÜ NORMALLEŞME BAŞLADI…

KONTROLLÜ NORMALLEŞME BAŞLADI…
87 views
24 Mart 2021 - 14:33

                Cumhurbaşkanı Recep Tayyip ERDOĞAN başkanlığında toplanan hükümet yeniden normalleşmek için gündemine aldığı konuları görüştü. Bu önemli toplantı 3,5 saat sürdü.  Toplantı sona erdikten sonra ilk açıklamaları Cumhurbaşkanı Recep Tayyip ERDOĞAN yaptı. İlerleyen saatlerde de yeniden normale dönüş için hangi kısıtlamaların kaldırılacağı konusundaki ayrıntılar belli oldu.

                Corona Virüs kapsamında alınan tedbirler kapsamında dün yapılan toplantıdan sonra yeni kararlar alındı. Buna göre;

*Türkiye 100 bin kişide ortaya çıkan yeni vak’a sayılarına göre 4 bölgeye ayrıldı. Düşük riskli, orta riskli, yüksek riskli ve çok yüksek riskli.

*İlimiz Çanakkale yüksek riskli iller arasında yer aldı. Onun için de Çanakkale ve ilçelerinde sadece bazı kısıtlamalar kaldırıldı.

*Çanakkale Valiliği İl Umumi Hıfzısıhha Kurulu’nun 2 Mart 2021 tarihinden başlamak üzere aldığı kararlar şunlar:

*Hafta içi günlerde 21.00-05.00 saatleri arasında İlimizde sokağa çıkma kısıtlaması uygulanmasına,

Hafta sonlarında ise; Cuma 21.00­ Cumartesi 05.00 saatleri arasıyla, Cumartesi 21.00’den başlayıp Pazar gününün tamamını kapsayıp Pazartesi günü saat 05.00’de bitecek şekilde uygulanmasına,

 *Cumartesi günleri 05.00-­21.00 saatleri arasında sokağa çıkma kısıtlamasının uygulanmamasına.

*65 yaş ve üzeri ile 20 yaş altı vatandaşlarımız için getirilen sokağa çıkma süreleri 3 saatten 4 saate yükseltilecek olup; 65 yaş ve üzeri vatandaşlarımız 10.00-­14.00 saatleri arasında, 20 yaş altı çocuklarımız ve gençlerimiz ise 14.00-­18.00 saatleri arasında sokağa çıkmasına,

 *Belirlenen kapasite oranlarına göre 07.00-­19.00 saatleri arasında faaliyet gösterecek olan yeme­ içme yerleri (lokanta, restoran, kafeterya, pastane, tatlıcı vb.) ile kıraathane ve çay bahçesi gibi işyerleri için Sağlık Bakanlığı Covid­19 Salgın Yönetimi ve Çalışma Rehberinde yer alan mesafe koşulları (masalar ve koltuklar arası) göz önünde bulundurularak açık ve kapalı alanlar için ayrı ayrı olacak şekilde % 50 kapasite sınırlaması oranı uygulanarak mekanda bulunabilecek masa­koltuk sayısı ve aynı anda bulunabilecek azami kişi sayısının tespit edilmesine,

 *Yeme­içme yerleri 19:00-­21.00 saatleri arasında paket servisi veya gel­al şeklinde, 21.00-­24.00 saatleri arasında ise sadece paket servis şeklinde hizmet vermesine,

 *HES kodu kontrol edilmeksizin müşteri kabul edilmemesine,

*Yeme­içme yerlerinde onaylanan oturma düzeninde belirtilen şeklin dışında mekanda kesinlikle fazladan masa­koltuk bulundurulmamasına.

  *Halı saha, yüzme havuzu ve benzeri tesislerin yeni bir karar alınıncaya kadar kapalı kalmasına,

 *Nikah ve nikah merasimi şeklindeki düğünler, kişi başına minimum 8 m² alan ayırmak, katılımcı sayısı 50’yi geçmemek ve 1 saatle sınırlı olmak üzere yapılmasına.

 *Sivil toplum kuruluşları, kamu kurumu niteliğindeki meslek kuruluşları ve bunların üst kuruluşları ile birlikler ve kooperatifler tarafından düzenlenecek genel kurul dahil kişilerin bir araya gelmesine neden olan her türlü etkinlikleri; kişi başına 8 metrekare alan bırakma ve aynı anda bulunabilecek azami kişi sayısı 300’ü geçmemek üzere ilgili kurum/kuruluşların yetkililerince her türlü tedbir alınarak yapılmasına.

  *Salgınla mücadelede kalıcı başarının sağlanması için temizlik, maske ve mesafe kurallarının yanı sıra hayatın her alanını kapsayacak şekilde belirlenen kurallara/tedbirlere toplumun tüm kesimlerince azami düzeyde uyulmasına, oy birliği ile karar verilmiştir.”

Bunların dışında risk haritasına göre okullarda da yüz yüze eğitim faaliyetine başlanacak. Çanakkale ve ilçelerinde daha önce köy okulları açılmıştı. Yeni ilan edilen bu dönemde; okul öncesi eğitim veren kurumlar, ilkokullar, ortaokulların 8. sınıfları ve liselerin 12.sınıfları, haftanın iki gününde yüz yüze eğitime başlayacaklar.    

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.