reklam
reklam

EZİNE SONSÖZ GAZETESİ

KÜÇÜK SANAYİ ESNAFIYLA GÖRÜŞTÜ…

KÜÇÜK SANAYİ ESNAFIYLA GÖRÜŞTÜ…
173 views
29 Ocak 2021 - 8:43

                Ezine’de bir dizi görüşmeler yapan CHP Çanakkale Milletvekili Özgür CEYLAN, küçük sanayi esnafıyla da yüz yüze görüştü. Özgür CEYLAN’a, CHP İlçe Başkanı Caner ŞAHİN ile parti yönetim kurulu üyeleri eşlik etti. CHP Çanakkale Milletvekili Özgür CEYLAN girdiği bütün dükkanlarda işyeri sahiplerine “İşlerinin nasıl olduğunu ve pandemi sürecinde devlet desteği alıp almadıklarını” sordu. Küçük sanayi esnaflarının büyük kısmı virüs salgınından dolayı işlerinin yavaşladığını ve azaldığını belirtti. Bilhassa sokağa çıkma kısıtlamalarının işlerini olumsuz olarak etkilediğini de anlattılar. Esnafların bazıları ise işlerinden memnun olduklarını belirttiler. Sanayideki esnafların bir bölümü devlet desteği almak için müracaat ettiklerini belirtirken bazıları da kredi kullandıklarını anlattılar. CHP Çanakkale Milletvekili Özgür Ceylan, Ezine’de sanayi esnafı ziyareti sırasında yaptığı açıklamada, “Sanayi esnafının yüzde 40’ının işleri yarı yarıya azalırken, yüzde 40’ı siftahsız dükkân kapatır hale gelmiş. Esnaf devletten destek bekliyor. Saray esnaftan bihaber” dedi.

Özgür Ceylan CHP Ezine ilçe örgütünü ziyaret ederek İlçe Başkanı Caner Şahin, İl Yöneticisi Mehmet Seren, İl Genel Meclisi üyesi Hüseyin Aşkın Gülşen, ilçe yöneticilerimiz ve Ezine Kadın Kolu Başkanı Cansu Doğan ve partililer ile birlikte sanayi esnafının sorunlarını dinledi. Özgür Ceylan, sanayi esnafının yüzde 40’ının işlerinin yarı yarıya azalırken, yüzde 40’ının siftahsız dükkân kapattığını belirterek, “İşlerdeki düşüşün yanı sıra malzeme fiyatları da yüzde 30 ile yüzde 100 arasında artmış. Alım gücü düştüğü için artışları da fiyatlara yansıtmakta zorlanıyorlar” dedi. Esnafın iktidardan beklentileri olduğunu ifade eden Özgür Ceylan, Bağ-Kur primlerinin küresel salgın döneminde alınmaması gerektiğini savundu. Esnafa küresel salgın döneminde sağlanan kredilerin, taksit ödemelerinin normalleşmeye geçileceği tarihe kadar ertelenmesi gerektiğini söyleyen Özgür Ceylan, “Esnaf elindeki parçanın yerine yenisini koymakta zorlanıyor” dedi. 

Esnaf Destek Bekliyor

CHP Çanakkale Milletvekili Özgür Ceylan sanayi esnafının devletten daha fazla destek beklediğini ifade ederken, “Tüm bu ekonomik sorunlara karşı esnafımız ara elaman arayışı içinde. Yıllardır iktidara yaptığımız çağrıya karşın eğitim – istihdam ilişkisi kurulamadığı için sanayi esnafı ara elaman bulmakta zorlanıyor” diye konuştu. Özgür Ceylan her iş kolunda esnafın büyük sıkıntı içinde olduğunu söylerken, “Lokantalar ve kıraathaneler de AVM ler gibi HES koduyla ve müşteri sınırlamalarıyla tekrar faaliyete geçmek istiyorlar. Bu insanlar ve çalışanları artık evlerine ekmek götürecek parayı dahi bulamaz durumda” diye konuştu.

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.