reklam
reklam

EZİNE SONSÖZ GAZETESİ

CORONA VİRÜS UYANIKLARI

CORONA VİRÜS UYANIKLARI
281 views
29 Ocak 2021 - 7:59

                Ancak Amerikan filmlerinde görebileceğimiz bir senaryonun figüranları gibiyiz. 2019 yılının son günlerinde başlayan covid-19 salgın filmi, bir yılı aşkın süredir devam ediyor. Başta Amerika olmak üzere Avrupa ülkelerinin önemli kısmında ve Hindistan gibi ülkelerde virüsten hayatını kaybedenlerin sayısı çok fazla. Çin’de, Amerika’da ve Almanya’da bulunan ilk aşılar vurulmaya başlasa da insanlık bağışıklık kazanma konusunda henüz bir mesafe alamadı. Virüsten kurtulmanın tek yolu olan aşı, bir yıl içinde geliştirilip insanların vücuduna zerk edilmeye başlandı. Türkiye’de de 14 Ocak 2021 Perşembe gününden itibaren corona virüs sürecinin kahramanları olan doktorlar ve sağlıkçılar aşılarını oldular. Bundan sonraki günlerde 65 yaş üstündeki insanlarımız aşı için randevularını alacaklar.

2020 yılının tamamı hepimiz için virüse yakalanma korkusuyla geçti. Maskesiz dışarıya adım atamaz olduk. Büyük bir merakla aşıların piyasaya sürülmesini bekledik. Halk diline yerleşmiş bir ifade vardır. “Koyun can derdinde, kasap et derdinde” diye… İnsanların büyük kısmı kendisinin ve sevdiklerinin canının derdine düşmüşken “corona virüs uyanıkları” diyebileceğimiz bazı kimseler de özel zevklerinin veya alışkanlıklarının peşine düştüler. Salgını kontrol altına almak için sokağa çıkma kısıtlamaları getirilince kahvehane, kıraathane, kafe, lokal gibi insanların kalabalıklar oluşturduğu yerler kapandı. Kapanmalar başlayınca illegal faaliyetler de çoğaldı. Bizim insanımız yasakları delmeyi sevdiği için hemen fikir jimnastiği de başladı. Sebebi de “Nasıl bir araya geliriz?” arayışı idi. Sağlıklarını kaybetmekten korkmayan corona virüs uyanıkları, yakalandıkça para cezasına çarptırıldılar. İşte ağızları açık bırakan örnekler…

Sokağa çıkma kısıtlamasının olduğu Cumartesi günlerinden birinde emniyet güçleri, Kağıthane’de kahvehanede oyun oynandığı ihbarını aldı. Kapalı olması gereken kahvehaneye baskın düzenleyen polis, daha sonra içeride bulunanlara ceza kesmeye başladı. O sırada; ceza  işlemi için kendilerine sıra gelmelerini bekleyen bir grup, cezayı kimin ödeyeceğini belirlemek için oyun oynamaya devam etti. Oynayanlardan biri sosyal medya paylaşımında, “Cezayı ödetmek için oynamaya devam” yazdı. Baskın anları da kahvehanedeki bir kişinin cep telefonu kamerasına yansıdı. Bu görüntülerde, içeride bulunan diğer kişilerin de rahat tavırları dikkat çekti.

Ankara’da corona virüs tedbirlerine rağmen pavyona dönüştürülen eve düzenlenen baskında içeride eğlenen 3’ü kadın 8 kişi yakalandı. Ev sahibi dahil olmak üzere evde bulunan şahıslara para cezası kesildi. Bursa’ya bağlı Osmangazi İlçesinde otuza yakın isim; tadilat süsü verilen, gizli kapısı ve geçidi bulunan ve de güvenlik kameralarıyla izlenen “Gençlik Lokali’nde” iskambil oynarken yakalandı. Lokalde biri yabancı uyruklu kadın olmak üzere 27 kişiye kısıtlamaya uymadıkları gerekçesiyle para cezası kesildi. Mersin’in Tarsus ilçesinde konferans salonu benzeri bir mekanda kumar oynayan 89 kişi suçüstü yakalandı. Kapılar açılmayınca, mekanın duvarını iş makinesi ile kırıp giren jandarma; maske takıp, sosyal mesafe kuralına uygun oturdukları görülen kişilere 430 bin 325 TL para cezası uyguladı. Yine Bursa’da polis ekiplerince “Bursa Eski Boksörler Yardımlaşma ve Dayanışma Derneği’ne” düzenlenen baskında, aralarında eski bir milli boksörün de bulunduğu 8 kişi yakalandı. Yakalanan bazı kişilerin polisten ceza yememek için uyuyor numarası yapması ise dikkatlerden kaçmadı. Zonguldak’ın Çaycuma ilçesinde ise kapıya “maskesiz girilebilir” yazısı asarak restoranında müşteriye yemek yediren esnaf bir şok daha yaşadı. Akıl almaz olayda; “Genelge beni bağlamaz” diyerek 24 kez ceza yiyen esnafın işyeri bu kez de 15 günlüğüne kapatıldı.

Corona virüsün yarattığı bu karışık ortamda akılda en çok kalacak hadisenin kahramanı da bir din görevlisi oldu. Mevcut durumdan vazife çıkarıp birilerinin gözüne girmeye çalışan bu din görevlisi sosyal medya hesabında; “Aşıyı önce CHP’lilere yapalım. İşe yararsa millet kurtulur, işe yaramazsa vatan kurtulur” şeklinde bir paylaşım yaptı. Tepki alınca da paylaşımını kaldırdı. Kamu görevi yapan insanların birinci görevi herkesi eşit görüp halkın tamamına aynı hizmeti vermektir. “Bizden, sizden” ayrımı bu olaydaki gibi hücrelerine kadar giren bu insanların yaptığı hizmetten de hayır gelmez. Şartlara göre şekil değiştirip uyanıklık yapmak hangi işi yaparsa yapsın hiç kimseye yakışmaz. Hele hele maaşını bu halkın vergilerinden alan kimselere asla yakışmaz… BAHRİ KORKMAZ

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.