reklam
reklam

EZİNE SONSÖZ GAZETESİ

BUNLAR NASIL BİLİM ADAMI?

BUNLAR NASIL BİLİM ADAMI?
72 views
08 Ocak 2021 - 8:40

                Gazeteleri, televizyonları ve interneti yakından takip edenler, ekranlarda ve gazete sayfalarında “Okuma oranı arttıkça beni afakanlar basıyor” cümlesiyle karşılaştılar. 2016 yılında sarf edilen bu cümle, Sebahattin Zaim Üniversitesi’nde Rektör Yardımcısı olan bir profesörün ağzından çıkmıştı.  Bazıları için pek kıymetli olan bu zat-ı muhterem, açıklamasının devamında da “Ben açıkçası korkuyorum, ben her zaman cahil halkın ferasetine güveniyorum” sözlerini söylemişti. Durup dururken yaptığı bu açıklamalarında kendisini bu göreve getirenlere de övgüler düzen Rektör Yardımcısı “Ülkeyi ayakta tutacak olanların okumamış, cahil halk” olduğunu da iddia etmişti. Dünyadaki pek çok gelişmiş ülke bilimden yana net bir tavır koyarken bizim ülkemizde profesör olmuş bir şahsın bilimin aydınlığına düşman olması maalesef ülkemizde var olan sakat zihniyeti ortaya koyuyor.   Bu zihniyet sahiplerinin kanaatine göre okuyan insan sorgulayan insandır. Sorgulayan insan haklarını arayan insandır. Toplumda sorgulayan ve haklarını arayan insanlar çoğaldıkça gerici ve yobaz zihniyet bundan rahatsız olacaktır. Çünkü aydın insanlar, topluma yutturulmaya çalışılan kaderci ve kabulcü tutuma inanmayacaklardır. Bu tavır da gücü elinde tutanları rahatsız edecektir.

Rektör Yardımcısının bu garip sözlerini işitenlerden pek çoğu 2016 yılında kendisine tepki gösterdiler. İşte o tepkiden bazıları…

“Normal şartlarda kapıcısı olamayacakları üniversitelere siyasi torpille dekan, rektör olanların cehalete övgü düzmeleri çok normal.” 

 “Cahil kesim onların oy deposu. Utanmaz adam; bir de rektör olmuş. Kim atadı ise artık ?”

“Ülkeyi ayakta tutacak olanların okumamış cahil halk olduğunu söyleyen güzide rektör yardımcılarımızla bu ülkede bilim nasıl ilerleyecek?”

Bu tuhaf lafların sarf edilmesinden bir süre sonra bu kez de Mardin Artuklu Üniversitesi Rektörü olan Profesörden ilginç bir çıkış geldi. Kendini İslam alimi olarak tanıtan ve daha önce de Arap şeyhi gibi giyinen Mardin Artuklu Üniversitesi Rektörü Profesör, bu kez de  yeni bir skandala imza attı. Rektör, “Sarık bize daha uygun” dedi. Ortamı uygun bulan bu üniversite yöneticisi de “Rektör ve akademisyenler için kep değil, sarık daha uygundur, sayın rektör arkadaşlarıma arz ederim.” Görüşünü kamuoyu ile paylaştı. Bununla da yetinmeyen müthiş bilim insanı, sırtını sağlam yere dayamak için iktidar partisini kasdederek “Ben Genel Başkanımızın Mardin temsilcisiyim” sözüyle herkese mesaj verdi.

Son dönem profesörlerinin bilgi ve eğitim düzeylerini, katıldıkları televizyon programlarında gayet iyi görüyoruz. Pek çoğunu dinlerken üniversitelerin kalitesinin neden ayağa düştüğünü tahmin ediyoruz. Zira kalbur üstü olarak ekranlara çıkarılan bu tiplerin halka bilimi aşılamaktan ziyade kendilerine profesör, dekan, rektör gibi unvanları verenleri övme yarışına girdiklerine şahit oluyoruz.

Son dönem profesörlerinden biri de “Üniversiteler, neredeyse fuhuş evleri oldu” diyerek meselenin üstüne turp sıktı. Mazide, bazı sözde üniversite hocalarının söyledikleri unutulmamışken söylenen bu laflar, üniversitelerimizin ne halde olduğunun kanıtıdır. Bu anlayış tarzıyla üniversitelerimizin dünya sıralamasının ilk basamaklarında yer almaları mümkün değildir. Gelişmiş ülkelerin üniversiteleri, corona virüse karşı etkili olacak ilaca veya aşıya kafa yorarken bizim üniversitelerimizde tartışılan konuların neler olduğu maalesef ortadadır. Bu zihniyet yüzünden “Eller aya, biz yaya” lafı gerçeğe dönüşmektedir. Gençlerinin devam ettiği kurumları fuhuş yuvası olarak adlandıran bu kişilerin sayısının her geçen gün artması eğitim camiasının selameti açısından çok üzücüdür. Böyle bilim adamlığı olmaz. Bir kurumda hata varsa orada bulunan herkesin bu hatada dahli vardır. Kimse kötüleyerek sorumluluktan kurtulamaz. Bilim adamlığı, dedikoduya değil bilimin şaşmaz terazisine itibar eder. “Hayatta en hakiki mürşit ilimdir, fendir” diyen Atatürk’ün teşhisinin ne kadar doğru olduğu her geçen gün bir kez daha….  Bahri KORKMAZ    

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.