reklam
reklam

EZİNE SONSÖZ GAZETESİ

TOPRAK GÜNÜ KUTLANDI…

TOPRAK GÜNÜ KUTLANDI…
173 views
14 Aralık 2020 - 7:26

Birleşmiş Miletler Genel Kurulu, Aralık 2013’teki 68. olağan toplantısında, 5 Aralık tarihini Dünya Toprak Günü olarak kabul etti. Bu özel gün, ülkemizde Tarım ve Orman Müdürlükleri tarafından tertip edilen bazı etkinliklerle kutlandı.

Birleşmiş Milletler Gıda ve Tarım Örgütü (UN FAO) tarafından, sağlıklı ekosistemlerin ve insan refahının devamlılığı ve buna bağlı gıda güvenliğinin önemini vurgulamayı amaçlayan bu günde, toprak yönetimindeki zorlukları ele alarak, hükümetler, örgütler, topluluklar ve bireylerin, toprak sağlığını iyileştirecek uygulamaları benimsemesi için etkinlikler düzenleniyor. Eğitimler, atölyeler, film gösterimleri, okul programları ve gönüllü topluluk etkinlikleri, yediden yetmişe herkese toprağın önemi ve toprak erozyonunun tehlikelerini anlatıyor.

İlçe Tarım ve Orman Müdürümüz Ramazan Eren, Dünya Toprak Günü ile ilgili olarak; “Toprak doğanın ve yaşamın vazgeçilmez varlıklarındandır. Toprak ve su yaşamın, medeniyetin var olmasında, ilerlemesinde daima önemli rol oynamıştır. Ulusları ulus yapan temel unsurlardan birisi sahip olunan, işlenen ve korunan topraktır. İşte bu nedenle toprak varlığının korunarak yönetilmesi, yaşamın sürdürülebilirliği açısından büyük önem taşımaktadır. Toprak, insanoğluna bahşedilen en büyük nimetlerden biridir. Hayatımızın kaynağı olan toprak, hava ve su sınırsız değildir. Sınırsız olmayan bu kaynaklarımızı yok etmeden ve de kirletmeden gelecek nesillere bırakmak hepimizin görevidir. Bu kapsamda Ezine İlçe Tarım ve Orman Müdürlüğü olarak, İlçemizde tarımın yoğun olarak yapıldığı köylerde, Muhtarlıklarımıza toprak analizleri için Toprak örneği alma burgularının hibe olarak dağıtımını geçekleştiriyoruz, çiftçilerimize hayırlı olsun” diyerek, değerli çiftçilerimizin Dünya Toprak Günü’nü kutladı… İlçe Tarım ve Orman Müdürlüğü tarafından çiftçilerimizi bilgilendirmek üzere aşağıdaki açıklamalar yapıldı.

Toprak analizi nedir? Niçin Yapılır?

Toprak analizi, belli bir tarla toprağının gübre ve kireç ihtiyacını ortaya koyan bir metottur. Belirli bir tarlayı temsil eden toprak örneği, laboratuvarda analiz edilerek içerisindeki bitki besin maddelerinin miktarları bulunur. Böylece ekilen bitkinin iyi mahsul vermesi için hangi gübrelerin verileceği ortaya konur. Toprağımızı analiz ettirmeden önce gübreleme yaparsak büyük hataya düşeriz.

Burgu ile toprak örneği nasıl alırız?

Tarla Bitkileri ve Sebzeler: Bunun için toprak yüzeyindeki bitki artıkları el veya kürekle hafifçe temizlenir ve v şeklinde çukur açılır, çukurun düzgün tarafından takriben 3-4 cm kalınlığında 30 cm’lik toprak dilimi, üst toprak atılmadan alınır. Numunelerin toplanmasında ve karıştırılmasında metal ya da galvenize kova yerine plastik kovalar kullanılmalıdır. Tarlanın büyüklüğüne göre 10-15 yerden araziyi temsil edecek şekilde alınan toprakların tamamı temiz bir bez veya naylon üzerine serilir, iyice karıştırılır, kesekleri ezilir, bitki ve taş parçaları ayıklanır. Daha sonra bu karışımdan 1 kg kadar toprak temiz bir torbaya konulur, üzerine gerekli bilgileri yazılan 2 etiketten biri torbanın içine diğeri torbanın ağzına bağlanarak tahlil için laboratuvara gönderilir. Ancak numunenin naylon poşete konulması halinde fazla nemin uçması ve etiketin zarar görmemesi için birkaç yerinden delik açmaya ve ayrıca etiket bilgilerinin silinme riskine karşı  yazım şekline itina gösterilmelidir.

Bağ ve Meyve Bahçeleri: Meyve bahçelerinde numune, ağaç taç izdüşümünden, bağ alanında ise kök aksamına yakın sıra aralarından bahçe veya bağı temsil edecek sayıda alınmalı ve kök seviyesine inilmelidir. Bunun için bağ ve meyve bahçelerinin gübrelenmesinde tesis yılında 0-20 cm, 20-40 cm, 40-60 cm; tesisten sonra ise hiç değilse 0-20 cm, 20-40cm derinlikten numune alınır; aynı derinlikten alınan numuneler karıştırılarak her bir derinlikten elde edilen karışımdan 1’er kg kadar toprak bez ya da naylon torbalara konulup, yıllık bitkilerde olduğu gibi etiketlenerek tahlile gönderilir.  “ dedi.

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.