reklam
reklam

EZİNE SONSÖZ GAZETESİ

KISITLAMALAR ARTTI…

KISITLAMALAR ARTTI…
35 views
14 Aralık 2020 - 6:31

Corona virüs salgınında vefat edenlerin ve hastalığa yakalananların sayısı arttıkça mücadele için alınan tedbirlerin boyutu da artıyor. Valiliklere gönderilen genelge ile hayatımıza girecek yeni kısıtlamalar belli oldu.

                Yeni kısıtlamalar, 20 Kasım 2020 Cuma günü saat 20.00’de başladı. Ülkemizin her tarafında uygulanacak kısıtlamalar şunlar:      

1-Hafta sonları tedarik ve üretim zincirleri aksamayacak şekilde 10.00 ile 20.00 saatleri arası dışında sokağa çıkma sınırlaması uygulanacak. 65 yaş ve üstü için uygulanan belirli saatlerde (10.00-13.00 arası) sokağa çıkma uygulaması, çalışanlar hariç olmak üzere 20 yaş altını da kapsayacak. 20 yaş altındakiler (01.01.2001 tarihinde ve sonrasında doğanlar) saat 13.00 ile 16.00 arasında sokağa çıkacaklar, diğer saatlerde evlerinde kalacaklar. (İşyerleri ile illiyetlerini gösteren çalışma/SGK kaydı vb. belgeyi ibraz eden çalışanlar hariç.)

2- Ara tatilde olan okullardaki eğitim-öğretim, yıl sonuna kadar (31 Aralık 2020) online olarak sürdürülecek.

3- Bütün spor müsabakaları seyircisiz oynanmaya devam edilecek. Halı sahaların faaliyetlerine ara verilecek.

4- Sinemalar, sektörün talebine de uygun şekilde yıl sonuna kadar kapalı kalacak.

5- Lokantalar, pastaneler, kafeteryalar sadece paket servis yapacak veya gel-al hizmeti verecek. Kıraathanelerin, kahvehanelerin, kafelerin  faaliyetlerine bir süre ara verilecek.

6- Şehirlerimizin ana cadde ve meydanlarındaki sigara içme yasağı sürecek.

7-Alışveriş yerleri, berberler, kuaförler, lokantalar saat 10.00 ile 20.00 arası açık kalacak.

Alınan bu kısıtlamaların etkileri iki hafta sonra ortaya çıkacak ve gelinen noktaya göre corona virüs salgınındaki son durum yeniden masaya yatırılacak. Bilim Kurulu Üyeleri ve Sağlık Bakanlığı Yetkilileri, alınan bütün tedbirlere uyulmasının yanı sıra vatandaşlarımızın maske takmaya devam etmesi, temizliğe dikkat etmesi ve fiziki mesafe kurallarına uyması gerektiğini sık sık hatırlatıyorlar.

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.