reklam
reklam

EZİNE SONSÖZ GAZETESİ

CUMHURİYET BAYRAMI KUTLANDI…

CUMHURİYET BAYRAMI KUTLANDI…
123 views
05 Kasım 2020 - 11:55

Büyük Önder Mustafa Kemal ATATÜRK tarafından 29 Ekim 1923 tarihinde ilan edilen Cumhuriyet idaresinin kuruluşunun bu sene 97. Yılı idi. Türkiye Cumhuriyeti’nin kuruluşunun 97. Yılı dolayısıyla yurt sathında düzenlenen törenler, corona virüs salgını gölgesinde yapıldı. Corona virüs salgınında yeni vak’a sayıları her gün arttığı için Cumhuriyet Bayramı törenleri de az kişinin katılımıyla ve sadeleştirilerek icra edildi. Ezine’de ilk tören, 28 Ekim 2020 Çarşamba günü saat 13.00’te Atatürk Anıtı önünde düzenlendi.

Tören yapılacak meydanda, bir gün önceden tedbirler alındı. Atatürk anıtının etrafı bariyerlerle ve kordonlarla çevrildi. Meydana giriş için tek kapı bırakıldı. Törene katılacakların dikilecekleri yerler boyalı ayak izleri ile belirlendi. Buradaki törene; kurum amirleri, TBMM’de grubu bulunan siyasi parti temsilcileri ve sivil toplum kuruluşu temsilcileri katıldılar. Girişte herkesin ateşi ölçüldü ve tören alanına maskesiz kimse alınmadı. 

Saatler 13.00’ü gösterdiğinde tören sunucusunun anonsu üzerine önce Kaymakamlık Makamı daha sonra Belediye Başkanlığı çelengi Atatürk Anıtına konuldu. Ardından Cumhuriyetimizin Kurucusu Atatürk ve Şehitlerimiz için saygı duruşunda bulunuldu. Saygı duruşunu takiben İstiklal Marşımız söylendi. 28 Ekim 2020 Çarşamba günü yapılan tören bu şekilde tamamlandı.

29 Ekim 2020 Perşembe günü saat 10.00’da; kurum amirleri, TBMM’de grubu bulunan siyasi partilerin yöneticileri ve sivil toplum kuruluşu temsilcileri Atatürk Anıtı önünde bir araya geldiler. Burada önce Kaymakam Dr.Hacı Arslan UZAN, Cumhuriyet Bayramı için tebrikleri kabul etti. Törene katılanlar yerlerini aldıktan sonra tören sunucusunun çağrısıyla Atatürk ve Şehitlerimiz için saygı duruşunda bulunuldu. Saygı duruşunu takiben İstiklal Marşımız söylendi. Günün anlam ve önemini belirten konuşma, Kaymakam Dr.Hacı Arslan UZAN tarafından yapıldı. Kaymakam UZAN, konuşmasında Cumhuriyet idaresinin faziletlerini ve kazanımlarını anlatarak Gazi Mustafa Kemal Atatürk’e ve arkadaşlarına şükran borçlu olduğumuzu belirtti ve konuşmasında şunları söyledi: “Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün önderliğinde 19 Mayıs 1919’da başlayan Milli Mücadelemizin ardından 29 Ekim 1923’te “Egemenlik Kayıtsız Şartsız Milletindir” ilkesiyle taçlandırılan, Cumhuriyet Bayramının 97. yıldönümünü kutlamanın gurur ve coşkusunu hep birlikte yaşıyoruz. Cumhuriyet; her türlü imkânsızlıklar içinde varoluş mücadelesi veren milletimizin azminin, inancının, birlik ve beraberliğinin ne kadar kuvvetli olduğunun ve milli iradesinin karşısında hiçbir gücün duramayacağının bütün dünyaya ilanıdır. 97 yılda kat ettiğimiz mesafe, ülkemizin bölgesindeki ve dünyadaki itibarlı konumu, güçlü duruşu, siyasi, sosyal ve ekonomik alanda gerçekleştirilen değişimlerle önemini daha da pekiştirmektedir. Cumhuriyetimizin 100. yılına emin adımlarla ilerlerken, bölgemize ve dünyanın geneline örnek bir yapı ve yaşam tarzı sergilemek ve atalarımızdan aldığımız mirası gelecek nesillere daha sağlam ve daha güvenilir bir şekilde ulaştırmaya olan inancımızdan asla taviz vermeyeceğiz. Cumhuriyeti ilelebet muhafaza ve müdafaa edecek nesilleri yetiştirirken tarihi mirasın sorumluluğunu hisseden bugünü kavrayan ve geleceğe ışık tutacak ilme, irfana, vicdana ve mücadele ruhuna sahip olmalarını sağlamak vazifemizdir. Bu duygu ve düşüncelerle, tüm vatandaşlarımızın Cumhuriyet Bayramı’nı yürekten kutluyor, başta milli mücadelemizin önderi Gazi Mustafa Kemal Atatürk ve silah arkadaşları ile canlarını feda eden tüm şehitlerimizi rahmetle anıyor, gazilerimizi minnet ve şükranla selamlıyorum.”

Cumhuriyet Bayramı törenlerinin sonunda kürsüye davet edilen iki öğrenci şiir okudu.

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.