reklam
reklam

EZİNE SONSÖZ GAZETESİ

VERİMLİ DERS ÇALIŞMA YÖNTEMLERİ….

VERİMLİ DERS ÇALIŞMA YÖNTEMLERİ….
142 views
29 Ekim 2020 - 8:20

Corona virüs salgınının en fazla etkilediği kurumların başında okullar geliyor. Mart ayında kapanan okullar, yeni vak’a sayılarının ve vefat sayılarının tırmanması üzerine bir türlü tam kapasite ile açılamadı. Öğrencilerin bir kısmı haftanın 2 gününde okula gelirken bir kısmı henüz okula alınamadı. Bu sıkıntılı ortamda öğrencilerin ders çalışırken hangi yöntemlere uymaları gerektiğini, deneyimli Eğitimci Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi Müdürü Kamil ÇALIŞAL aşağıdaki şekilde anlattı.

“Covid-19 nedeniyle yaşanan Pandemi sürecinde günlük yaşantımızda birçok değişiklikler meydana geldi. Pazar alışkanlıklarımızdan beslenmeye, eğitimden yolculuğa değin çok geniş bir yelpazede bu değişiklikleri gözlemek olanaklıdır. Eğitim elbette bunların içinde önceliğe sahiptir. Nitekim Milli Eğitim Bakanlığımız da bu anlamda uzaktan eğitim araçlarını devreye sokmuş, ardından da yüz yüze eğitime dönme çabasına girmiştir. Çünkü aile özelinde, tüm mal varlığımızı ve geleceğimizi çocuklarımıza; genelde ise ülkemizi, en önemlisi Cumhuriyetimizi büyük Atatürk’ün öngördüğü gibi gençlerimize emanet edeceğiz. Bu sebeple onların iyi yetişmeleri ve Dünya ile rekabet edebilecek denli donanımlı olmaları gerekmektedir. Özellikle güzel yurdumuzun içinde bulunduğu coğrafyada çağın en gelişmiş bilgi, beceri ve teknikleriyle donanmış olmak yaşamsal bir öneme sahiptir. Dolayısıyla, salgın sebebiyle de olsa, bilgi ve teknolojiyi en yetkin biçimde alabileceğimiz eğitim-öğretim faaliyetlerinde ihmale yer yoktur. Eğitim ve öğretimin aslında yaşamın her alanında ve her yaşta büyük önem arz etse de uzaktan eğitim olanaklarını kullanmak yanında bilinçli ders çalışmak da son derece önemlidir. Buna dair titiz bir çalışmanın sonuçları, bu tezi doğrular niteliktedir. Bu çalışmadan birkaç sonuç aktarıyorum.

a) %10 okuduğunu,  

b) %20 duyduğunu,

c) %30 gördüğünü,

d) %50 hem gördüğünü hem duyduğunu,

e) %70 biriyle tartıştığını,

f) %80 kişisel olarak deneyimlendiğini

g) %95 ise başkalarına öğrettiğini hatırlıyormuş.       

Elbette birçok kişi bu sonuçlardan başka çıkarımlar yapıp başka sonuçlar elde edebilir. Ama şu gerçektir ki, biz eğitimcilerin kısaca yaparak/yaşayarak öğrenme dediğimiz, bilginin aktif kullanımı ve pratikte kullandığımız bilgiler daha kalıcıdır.” dedi.

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.