reklam
reklam

EZİNE SONSÖZ GAZETESİ

ÖZGÜR CEYLAN STK YÖNETİCİLERİ İLE GÖRÜŞTÜ…

ÖZGÜR CEYLAN STK YÖNETİCİLERİ İLE GÖRÜŞTÜ…
120 views
21 Ekim 2020 - 7:24

Cumhuriyet Halk Partisi Çanakkale Milletvekili Özgür CEYLAN, Ezine’deki Sivil Toplum Kuruluşlarının (STK) yöneticileri ile görüştü. Özgür CEYLAN’a Ezine’de;  CHP İlçe Başkanı Caner ŞAHİN,  Çanakkale CHP Gençlik Kolları Başkanı Nahit EREN, İl Genel Meclis Üyeleri Erdinç CEYHAN, Hüseyin Aşkın GÜLŞEN ile CHP İl Yöneticileri ve CHP İlçe Yöneticileri eşlik ettiler.

Özgür CEYLAN ve beraberindekiler ilk olarak Ezine Şoförler ve Otomobilciler Odası Başkanı Yılmaz KONCA’yı çalışma ofisinde ziyaret ettiler. CHP heyetini, şoför esnafı adına Şoförler Odası Başkanı Yılmaz KONCA ve Ezine Birlik Minibüsçüler Kooperatifi Başkanı Mehmet ÇIRKAN karşıladı. CHP Çanakkale Milletvekili Özgür CEYLAN, ziyaretinin sebebini şu sözlerle açıkladı: “Değerli arkadaşlarım, CHP olarak esnafın sorunlarını yerinde tespit etmek için buradayız. Sizleri dinledikten sonra rapor hazırlayacağız ve Genel Merkezimize sunacağız. Bildiğiniz gibi Genel Başkanımız da birkaç gün önce esnaflarımıza destek olmak için hangi çalışmaların yapılması gerektiğin açıklamıştı. Esnafımızın pandemi sürecinde çok sıkıntı yaşadığını biliyoruz. Onun için sizlerle görüşmeye geldik. CHP Çanakkale Milletvekili Özgür CEYLAN’dan sonra söz alan Şoförler Odası Başkanı Yılmaz KONCA şunları söyledi: “Öncelikle hepiniz hoş geldiniz. Bizi dinlemek üzere geldiğiniz için teşekkür ederim. Malum, covid-19 süreci devam ediyor. Şoför esnafımızın sıkıntıları çok. Darboğazdayız. Akaryakıt pahalı, ödediğimiz sigorta primleri yüksek. Şoför esnafına ticari akaryakıt adı ile ucuz mazot verilmeli. Yatlara veriliyor. Bize de verilmeli. Şoför esnafı hem akaryakıt alarak yüksek vergi ödüyor hem de ayrıca mesleki vergi ödüyor. Bu süreçte her esnafın giderleri arttı. Gelirleri azaldı. Bunun dışında Ezine Birlik şoförlerimizin Çanakkale şehir içinde yaşadığı sorun var. Şehir içine giremiyoruz. Buna kısa zamanda çözüm bulunması lazım. Üç durakta durmamıza izin veriliyor. Ancak o da yetmiyor. Okullar tam kapasite açılınca daha sorun daha da büyüyecek.” Ezine Birlik Minibüsçüler Kooperatifi Başkanı Mehmet ÇIRKAN ise Ezine Birlik şoförlerinin yaşadığı sıkıntıları şöyle anlattı: “İlçe minibüslerinin şehir içinde yolcu aldığı söyleniyor. O zaman birlikte tedbir alalım. Hangi şoför yolcu alırsa ona “seferden men cezası” verelim. Böyle yasaklamak yeni sorunlar çıkarıyor. Bu sıkıntımızı bütün yöneticilerimize söylüyoruz. Şoförler kadar yolcular da mağdur oluyor. Pandemi sürecinde bize destek olunması lazım.” Şoförler Odası Başkanı Yılmaz KONCA sözlerini son olarak şunları söyledi: “Corona virüs sürecinde şoför esnafı için acil olarak şoförlere destek paketi çıkarılmalıdır. Herkesin maddi olarak desteğe ihtiyacı var. Çünkü pandeminin kısa sürede biteceği yok. ” CHP Çanakkale Milletvekili Özgür CEYLAN ise Şoförler Odası’ndaki ziyaretini şu sözlerle tamamladı: “Bize göre devlet, pandemi sürecinde yeterince esnafın yanında olamadı. Onun için sıkıntılar daha da arttı. Esnaf demek, Türkiye demektir. Esnafın işlerine devam etmesi hepimiz için çok önemli. Bize gösterdiğiniz ilgi için teşekkür ederiz. Görüşlerinizi raporumuzda belirteceğiz.”

CHP Çanakkale Milletvekili Özgür CEYLAN’ın ve beraberindekilerin ikinci durağı ise Esnaf Odası Başkanlığı oldu. Özgür CEYLAN ve CHP heyetini; Esnaf Odası Başkanı Türker DEMİRHAN ve Yönetim Kurulundaki arkadaşları karşıladı. CHP Çanakkale Milletvekili Özgür CEYLAN burada da sözlerine “Sizi dinlemeye geldik” diyerek başladı. Bunun üzerine Esnaf Odası Başkanı Türker DEMİRHAN, şunları söyledi: “CHP’nin kamuoyu ile paylaştığı esnafa destek konusundaki önerilerini okuduk. Orada belirtilen bazı maddeleri biz de uzun süredir söylüyoruz. Mesela “Esnaf Bakanlığı kurulmalıdır” diyoruz. Çünkü Türkiye için esnaf kesimi çok önemli. Pandemi dolayısıyla sıkıntılarımız büyük. Ezine’de bu süreçte 200 civarında berber, kuaför, internet kafe ve kahvehane uzun süre kapalı kaldı. Aylarca mekan açamadılar ve büyük sıkıntı yaşadılar. Bunlardan bir kısmı devletten destek aldı. Devletimiz yardımcı olmaya çalıştı. Esnafa faizsiz kredi verilmeli. Çünkü gerçekten zordayız. Ertelenen kredilerin Ekim ayında geri ödemeleri de başladı. Salgın devam ettiği için sıkıntılar bitmedi. Önümüz kış olduğu için maddi sıkıntılarımız daha da artacak. Yine primlerimizi ödemede de sorun yaşıyoruz. Bu süreçte küçük esnafımız çok zorda kaldı ve çok zarar gördü. Bu arada esnafın çırak sıkıntısı çektiğini de belirtmek istiyorum. Esnafın işlerinin devamı için çırak yetişmesi gerekiyor. Hassasiyetiniz için ve bizi dinlediğiniz için teşekkür ederiz.” Özgür CEYLAN, buradaki ziyaretinin sonunda şunları söyledi: “Hepimiz aynı gemideyiz. Onun için esnafın sıkıntısı hepimizi ilgilendiriyor. Esnaf demek Türkiye demektir. Ben de bizi kabul ettiğiniz için teşekkür ederim.”

CHP Çanakkale Milletvekili Özgür CEYLAN, Ezine’deki üçüncü kurum ziyaretini Esnaf Kredi Kefalet Kooperatifi Başkanı Soner EKER’e yaptı. Özgür CEYLAN, Esnaf Kefalet Kooperatifi’nin Halk Bankası’nın üstündeki bürosunda; Kooperatif Başkanı Soner EKER ve Yönetim Kurulundaki arkadaşları tarafından karşılandı. Özgür CEYLAN, esnafın sorunlarını yerinde öğrenmek için CHP olarak böyle bir çalışma yaptıklarını belirterek “Esnafın temsilcileri olarak sizleri dinlemeye geldik” dedi. Soner EKER, ise esnafın durumu ve Kooperatif’in üyeleriyle ilişkileri hususunda şunları söyledi: “Esnaf olarak pandemiden hepimiz olumsuz etkilendik. Biz küçük ölçekli esnafız. Ben de çay bahçesi ve düğün salonu işletiyorum. Sıkıntımız büyük. Düğünler iptal olunca pek çok kişi bundan etkilendi. Düğün yemekleri yasaklandı. Hepimiz etkilendik ve sıkıntıdayız. Pandemi sürecinde üyelerimizi rahatlatmak için 25 bin TL kredi kullandırdık. 370 esnafımız kredi aldı. Şu anda 0,45 faizle kredi vermeye devam ediyoruz. Bu arada sürecin başında kredi alanların geri ödemeleri başladı. Sıkıntısız esnaf yok. Bizi dinlediğiniz için teşekkür ederiz.” CHP Çanakkale Milletvekili Özgür CEYLAN, buradaki ziyaretini şu sözlerle tamamladı. “Gördüğümüz ve bildiğimiz kadarıyla devlet bu süreçte algıyı yönetti. Hastalığı yönetemedi.”

CHP Çanakkale Milletvekili Özgür CEYLAN’ın Ezine’de ziyaret ettiği son STK, Ziraat Odası oldu. Özgür CEYLAN ve beraberindekiler, Ziraat Odası girişinde Ziraat Odası Başkanı Anıl KAHRAMAN ve Ziraat Odası Personeli Hamza TURHAN ile Hayri KARAÖZ tarafından karşılandı. Özgür CEYLAN, Ziraat Odası’nın toplantı salonunda yapılan görüşmenin başında “Sahada neler yaşandığını görmek için sizlere geldik” dedi. Ziraat Odası Başkanı Anıl KAHRAMAN ise temsil ettiği çiftçilerle ilgili olarak şunları söyledi: “Bizim tespitlerimize göre çiftçilik ve hayvancılık günden güne eriyor. Özellikle küçükbaş hayvanlık yapanlar çok zor durumda. Çiftçi, ürettiğinin karşılığını alamıyor. Para kazanamıyor. Para kazanamayınca çiftçilikle uğraşanlar yaptıkları işleri bırakıyorlar. Devlet buna el atmalı. Çiftçilik özendirilmeli. Salgın sürecinde tarım ürünlerinin ne kadar önemli olduğunu herkes gördü. Üretmezsek aç kalırız. Bir de tohum meselesi var. Bütün ürünlerin tohumları İsrail’den geliyor. Türk çiftçisi, kendi orijinal tohumuna dönmelidir. Ayrıca köyler boşaldı. Bu çok önemli bir sorun. Köylerde oturan insanımız kalmadı. Köyler boşalınca tarımda ve hayvancılıkta üretim de azalır. Bir de İlçemizin marka ürünü olan Ezine Peyniri hakkında da birkaç tespitimizi söylemek istiyorum. Ezine Peyniri, koyun-keçi sütünden yapılır. Esas olan budur. Sadece inek sütünden Ezine Peyniri olmaz. Dışarıdan inek sütü getirilerek Ezine Peyniri yapılmaz. Büyükbaş hayvancılık teşvik edilirken küçükbaş hayvancılık ihmal edilirse ve küçükbaş hayvancılık bitirilirse Ezine Peyniri de biter. Edirne Peyniri gibi yok olup gider. Bunu unutmamak gerekir.” Bu açıklamalardan sonra konuşan CHP Çanakkale Milletvekili Özgür CEYLAN şunları söyledi:” Ziraat Odası Başkanımızın söylediklerinden çok faydalandık. Kendisi tarım ve hayvancılığın buradaki durumunu özetledi. Raporumuzda bu hususları belirteceğiz. Sizlere teşekkür ederiz.”

CHP heyetinin temasları, gece de devam etti. Özgür CEYLAN ve beraberindekiler 10.10.2020 Cumartesi gününün gecesinde Bahçeli ve Karagömlek köylerini ziyaret ettiler.

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.