reklam
reklam

EZİNE SONSÖZ GAZETESİ

Kimler Aile Konutu Şerhi Verebilir?

Kimler Aile Konutu Şerhi Verebilir?
127 views
21 Ekim 2020 - 8:21

                Tapu ve Kadastro Çalışanları Derneği Çanakkale İl Temsilcisi Murat KURŞUN, “Aile Konut Şerhi” konusunda bilgilendirme yaptı. Murat KURŞUN, Aile Konut Şerhi konusunda kaleme aldığı yazıda aşağıdaki bilgileri verdi.

                Türk Medeni Kanunumuz Aile konutuna ilişkin düzenlemeler getirilmiştir. Bu düzenleme ile eşlerin kendi adına kayıtlı taşınmazlarda tek başına hukuki iş işlem yapması yasaklamış, malik olmayan eşin rızasını aramıştır. Şerh verme : Aile konutu tek olmakla birlikte eşlerin yaşamlarını sürdürdükleri ortak yerdir. Aile birlikteliğini muhafaza eden ,birliği perçinleyen aile yuvaları Tapu Müdürlüklerinde malik olmayan eşlere aile konutunu korumaya yönelik tek taraflı taşınmazı kısıtlama  yetkisi verme yoluna gitmiştir. Buradaki amaç eşlerin birbirlerinden habersiz aile birliğini bozucu eylem ve işlemleri engellemeye yönelik tedbir mahiyetinde uygulama sunmuştur. Tapu ve Kadastro Genel Müdürlüğünün 2014/4 sayılı genelgesi uygulamaya yön verilmiştir.

Şerh için istenilen belgeler:

*Nüfus idaresi sisteminden veya Nüfus Müdürlüğünden yerleşim yeri belgesi

*Medeni hali gösterir Nüfus kayıt örneği

*Belediye, muhtarlık, apartman yönetimi, Kadastro Müdürlüklerinden aile konutu olduğunu kayıtlayıcı belge alınması gerekmektedir.

Kimler Aile konutu şerhi verebilir?

Malik eş, her iki eş, malik olmayan eş (tapuda ismi olmayan) gerekli evrakları sunarak şerh verdirebilir.

Şerhe konu taşınmazın niteliği

Arsa, tarla, bağ, bahçe vb. nitelikli taşınmazın üzerinde aile konutu bulunduğunun belediye ve muhtarlıktan belgelendirilmesi ile Cins değişikliği yapılmadan konutmuş gibi şerh verilebilmektedir. Aile konutu olarak tapuya şerh verilmiş taşınmazın maliki olan eşin taşınmazı diğer eşin açık rızası olmadan devretmesi (satış, bağış, trampa vb.) veya hak tesis etmesi ipotek, kira vb. mümkün bulunmamaktadır.

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.