reklam
reklam

EZİNE SONSÖZ GAZETESİ

İYİ PARTİ HEYETİ STK YÖNETİCİLERİ İLE GÖRÜŞTÜ…

İYİ PARTİ HEYETİ STK YÖNETİCİLERİ İLE GÖRÜŞTÜ…
212 views
21 Ekim 2020 - 8:50

                İYİ Parti Çanakkale Teşkilatı tarafından oluşturulan heyet, Ezine’ye gelerek Sivil Toplum Kuruluşlarının Temsilcileriyle görüştü. Konuk İYİ Parti heyetine;  İYİ Parti Ezine İlçe Başkanı Av. Zühtü Şansal ERDİL ve Lütfü ÇELİKBAŞ eşlik etti. Ezine’ye gelen İYİ Parti heyetinde Rıdvan UZ (GİK Üyesi ve Mahalli İdareler Başkan Yrd.), Metin KÜMET (İl Yönetim Kurulu Sekreteri), İlhan ATICI (Merkez İlçe Bşk.Yrd.),  Günay OZAN (Merkez İlçe Gençlik Kolları Bşk.Yrd.) yer aldı.

                İYİ Parti heyeti Ezine’de ilk olarak Esnaf Kefalet Kooperatifi Başkanı Soner EKER’i ziyaret etti. Rıdvan UZ, kendilerini kabul eden Kooperatif Başkanı Soner EKER’e teşekkür ettikten sonra şunları söyledi: “Pandemi dolayısıyla ülkemizde ekonomik sıkıntılar artınca Genel Başkanımız Meral AKŞENER, yurt gezilerine başladı. Bu gezilerinde şartları yerinde görüp esnafı dinliyor. Her hafta iki il geziyoruz. Gittiğimiz illerin ilçelerine de uğrayıp vatandaşlarımızla sohbet ediyoruz. Bizim bu gezilerde hiçbir talebimiz yok. Biz, halkımızla gerçek gündemi konuşmak istiyoruz. Bugün de sizleri dinlemek için Ezine’ye geldik. Söz sizin…” Kooperatif Başkanı Soner EKER ise şunları söyledi: “Malum, büyük bir salgın yaşıyoruz. Bu salgından bütün esnafımız etkilendi. Herkes sıkıntı yaşıyor. Pandeminin ilk aylarında esnafa verilen kredilerin Ekim’de ödemeleri başladı. Ödemelerde öteleme beklendi ama olmadı. Bize bu süreçte 1,5 milyon TL gönderdiler. Bu miktarı kredi olarak verdik. Şimdi 3,5 milyon TL Küçük Sanayi Sitesi Kooperatifi üyelerine vereceğiz. Çünkü bu Kooperatife üye olan 192 kişiden 138’i kredi kullanmak istemiş. Esnafımızı imkanlarımız ölçüsünde destekleyeceğiz. Bu arada Ezine Birlik Minibüsçüler Kooperatifi’nin de bir sorunu var. Onu da söylemek istiyorum. İlçe minibüsleri belli saatler dışında şehir içine giremiyorlar. Bu durum hem şoförlerimiz hem de yolcularımız için sıkıntılı bir durum. Bu konunun düzeltilmesi ve şoför esnafına kulak verilmesi gerekiyor. Şu anda söyleyeceklerim bunlar. Ziyaretiniz için teşekkür ederim.”

Görüşmenin sonunda söz alan Rıdvan UZ ise şu tespitlerle ziyaretini tamamladı. “Ortada gizlenemeyecek bir sıkıntı var. Pandemi herkesi etkiledi. Onun için başta esnafımız olmak üzere mağduriyet yaşayan herkesin desteklenmesi gerekir.”

İYİ Parti heyeti, Esnaf Kefalet Kooperatifi’ndeki ziyaretini tamamladıktan sonra Esnaf ve Sanatkarlar Odası Başkanı Türker DEMİRHAN ve ekibiyle görüştü. Rıdvan UZ, ziyaretin başlangıcında; “Genel Başkanımız Meral AKŞENER’in talimatıyla ülkemizi geziyoruz. Esnafımızın durumunu yerinde görmek istedik. Her hafta iki ilimizi geziyoruz. Geçen hafta Giresun ve Yozgat’ı gezdik. Esnafla görüştük. Vatandaşlarımızın hepsinin gerçek gündemi ekonomi. Türkiye’de ekonomik kriz gittikçe büyüyor. Bu arada biz, iktidar olduğumuzda bu ekonomik sıkıntıları nasıl aşacağımızı şimdiden düşünüp bu hususta çalışma yapıyoruz. Çalışmalarımıza esas teşkil etmesi için Türkiye’yi geziyoruz.” Esnaf Odası Başkanı Türker DEMİRHAN ise pandemi sürecinde esnafımızın yaşadıklarını şu sözlerle anlattı. “Ezine esnafı genellikle küçük esnaf. Ben de küçük esnafım. Virüs salgınından hepimiz çok etkilendik. Esnaf iş yapamadı. Bazı arkadaşlarımızın işyerleri aylarca kapalı kaldı. Onların yanında çalışanlar işsiz kaldı. Onun için bu süreçte çok zorlandık. Corona virüs sürecinde sadece emlakçılık yapan arkadaşlarımız bir süre iyi iş yaptılar. Ama onların işleri de şu anda durdu. Sıkıntımız büyük. Esnafın her bakımdan desteğe ihtiyacı var. Temennimiz, salgının bir an önce sona ermesi.” İYİ Parti heyeti, Esnaf Odası Başkanı Türker DEMİRHAN’a ve arkadaşlarına teşekkür ederek çalışma ofisinden ayrıldılar.

İYİ Parti GİK Üyesi ve Genel Başkan Yardımcısı Rıdvan UZ’un ziyaret ettiği STK’lardan biri de Ezine Şoförler Odası Başkanlığı oldu. İYİ Parti heyetini, Şoförler Odası Başkanı Yılmaz KONCA karşıladı. Görüşmenin başında söz alan Rıdvan UZ, şunları söyledi: “Genel Başkanımızın talimatıyla her hafta iki ilimizi gezerek esnafımızla görüşüyoruz. Bu hafta Kayseri’ye ve Bolu’ya gideceğiz. Gittiğimiz yerlerde esnafımızla, işçimizle, çiftçimizle görüşüyoruz. Amacımız çalışanların dertlerini öğrenmek. Bugün Ezine’de olduğumuz için çok mutlu oldum. Zira ben Ortaokulu, Ezine Lisesi’nde okumuştum. Eski arkadaşlarımı ve sizleri gördüğüm için çok sevindim. Şimdi sözü size bırakıyorum.” Şoförler Odası Başkanı Yılmaz KONCA da salgın sürecinde şoför esnafının yaşadıklarını ve sorunlarını şu sözlerle anlattı. “Pardemiden etkilenmeyen kesim yok. Ancak şoför esnafı olarak biz çok etkilendik. Okullar kapandı, servis araçları çalışamadı. Şehirler arası ulaşım durdu. Uzun süre çalışamadık. Onun için çok sıkıntı yaşadık. Şoför esnafının desteğe çok ihtiyacı var. Pandemi sürecinde bazı arkadaşlarımız Kefalet Kooperatifi’nden 25 bin TL kredi aldılar. Onların da geri ödemesi geldi. Esnaf ve Sanatkarlar bugüne kadar hiç hibe almadılar. Hep düzenli vergi verdiler. Bu süreçte esnaf ve sanatkar desteklenmeli. Şoför esnafına ticari mazot verilmeli. Yatlara verildiği gibi şoför esnafı da ucuz mazot almalı. Bir de Ezine Birlik Kooperatifimizin bir sıkıntısı var. Sabah-akşam belirlenen saatler dışında ilçe minibüsleri Çanakkale’de şehir içine giremiyorlar. Bu durum mağduriyet yaratıyor. Öğrenciler, hastalar, yaşlılar çok sıkıntı yaşıyor. 24 saat Troya Caddesi’nin ilçe minibüslerine açık olmasını istiyoruz. Bu problemin halledilmesi için destek olursanız çok memnun oluruz. Geldiğiniz için teşekkür ederiz.” 

İYİ Parti heyeti son olarak Küçük Sanayi Sitesi Kooperatifi Başkanı Özer ENGİN’i Kooperatifin bürosunda ziyaret ettiler. Rıdvan UZ, burada da ziyaret sebebini açıkladı ve sözü Özer ENGİN’e bıraktı. Özer ENGİN, Ezine’deki küçük sanayi esnafının zor şartlarda mesleğini icra ettiğini belirterek “Esnafımızı bu durumdan kurtarmak için Ayvacık Yolu üzerindeki alanda yeni mekanlar yapmak istiyoruz. Bunun için çalışıyoruz. Buradan 192 esnafımız faydalanacak. Yapılacak işyerlerinin inşaat masrafının %40’ını esnafımız üç taksitte ödeyecek. Masrafın %60’ını esnafımız dükkanlara girdikten sonra uzun vadede ödemek kaydıyla ilgili Bakanlık yapacak. Bunu gerçekleştirmek için uğraşıyoruz.” Dedi. Rıdvan UZ, sanayi esnafı için çok önemli olan bu konuda iktidar ve muhalefet birlikte hareket edince herkesin rahat nefes alacağını belirtti. Kooperatifin bürosunda yapılan bu görüşmeden sonra Özer ENGİN, İYİ Parti heyetini, Küçük Sanayi Sitesi Kooperatifi’nin arazisine götürüp başlayacak inşaatlarla ilgili bilgi verdi. Ziyaret, mevcut küçük sanayi sitesinde sona erdi.

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.