reklam
reklam

EZİNE SONSÖZ GAZETESİ

COVID-19 SÜRECİNDE SÜT ÜRÜNLERİ…

COVID-19 SÜRECİNDE SÜT ÜRÜNLERİ…
348 views
10 Ekim 2020 - 10:16

                COVID-19 salgınının süt ve süt ürünleri sektörü üzerindeki etkisi Çanakkale Ticaret Borsası Sektör Kurulu üyeleri tarafından masaya yatırıldı.  Borsanın süt ürünleri sektörünün önde gelen isimleri sektörün durumunu ve geleceğini değerlendirdi.

EZİNE PEYNİRİNİ KORUMA GELİŞTİRME ve TANITMA DERNEĞİ BAŞKANI ALİ ATAK: Pandemi sürecinde inek peyniri satan firmalarımızın satışlarında artış sağladık. Ezine peyniri ile ilgili olarak ise korana virüs nedeniyle toplu tüketim yapılan yiyecek ve konaklama tesislerinin kapalı olmasından dolayı talepler büyük oranlarda azaldı. Ezine Peyniri tüketim alanlarının yüzde ellilik kısmına tekabül eden bu kapanmalar nedeniyle firmalarımız sıkıntılı günler geçirdi. Ezine peyniri satışlarımızın %40 oranında düştüğünü gözlemledik. Sektörümüz, yeni normal ile birlikte toparlanma süreci göstermektedir.

Süt tedariki noktasında ise Çanakkale olarak baz alırsak koyun ve keçi sütünde Türkiye genelinden %20 oranında fiyat artışı oluşmuştur. Başka bölgelerde koyun sütü 5 TL, bizde 6 TL olarak işlem görmektedir. İnek sütünde ise normal Türkiye şartlarından alımlarını yapmaktayız. Kasım ayında açıklanacak süt fiyatlarında ki zam beklentisinin üreticilerimizi daha da rahatlatacağı düşüncesindeyim. 

PEYSAL GIDA SANAYİ VE TİCARET LİMİTED ŞİRKETİ SAHİBİ ERCAN UYSAL: Sektörde bilinen, sorumluluk üstelenen markalarımız bugüne kadar üretim sistemlerini, birincil üretimden, tüketicinin sofrasına kadar olan zinciri zaten tehlike analizleri ile kritik kontrol noktalarında tüm sağlık ve kirlilik risklerini bertaraf ederek yönetiyor. Yani bizim için Süt ürünleri sektöründeki sanayi işletmeleri için 360 derece temizlik, maske, eldiven vb. zaten hayatımızda olan unsurlardı. COVID-19 döneminde insan olarak kaybedilen değerler ve bunların korunması gerektiği anlaşıldı. Şimdi temel ihtiyaçlar barınma ve güvenli gıda. Güvenli gıdanın başında da süt geliyor, peynir geliyor.

Sektör 365 gün 7/24 çalışıyor. Bu nedenle COVID-19’un sektöre getirdiği ekstrem bir çalışma modeli yok. Bu dönemde süt üreticisinin hemen hiçbir sıkıntısı olmadı. Sorumluluk sahibi sanayicinin çiğ süt üretiminin hepsini her şartta aldığı görüldü. Bu konuda ABD’de içler acısı durumlar yaşandı, ülkemizde ise yaşanmaması sevindirici. ABD gibi organize bir sistemde bile bu sorunlar olurken ülkemizde olmaması, sektör ve üreticinin birlikte ne kadar iyi çalıştığının göstergesi. Süt sanayindeki bütün tesisler pandemi döneminde de 7/24 çalışırken aynı dönemde üretimi duran birçok sektör oldu. Bunun pazar ve piyasada yol açtığı daralma nedeniyle ise ciddi bir stok maliyeti oluştu. Sektör çiğ sütü aldı, işledi ve farklı ürünler olarak stoklamaya başladı. AB’de çiğ süt alımında yavaşlama nedeniyle süt fiyatlarında gerileme oldu, Türkiye’de ise bu yönde bir yansıma olmadı. Hatta süt fiyatlarında artışlar oldu.  Sanayicinin asıl sorunu üretip piyasaya arz ettiği ürünlerin ödeme vadeleri. Sanayici süt üreticisine malının bedelini 1 ay içinde öderken, perakendeciye verdiği malın ödemesini 60, 90, 120 güne varan vadelerle alabiliyor. Covid-19 sürecinde şarküteri ve pazarlara mal satan mandıracılarımızın satışları gerilerken zincir marketlere ürün veren arkadaşlarımızın satışlarında artışlar yaşandı.

DEDEOĞLU GIDA LTD. ŞTİ. ŞİRKET SAHİBİ SELİM DEDEOĞLU : Salgın sonrası dönemde Tüketicilerin %15’lik bir kısmı daha fazla ev yemeği tüketmeye başladığını belirtirken, %29’u sağlıklı beslendiğini dile getiriyor. Sağlıklı besinler tüketmedeki temel amacın bağışıklık kazanmak olduğu ifade ediliyor. Üretmiş olduğumuz Ezine Peynirimizde sağlıklı beslenmenin olmazsa olmazı. COVID-19 döneminde sektör satışları olarak, perakende tarafı hareketli geçti. Özellikle zincir marketler. Bu kanalda %30-40 artış görüldü. Ayrıca gıda perakende sektöründe sosyal mesafe uygulamaları nedeniyle tüketiciler alışverişlerini ağırlıklı olarak e-ticaret kanallarına yöneltmiş durumda. Firmaların e-ticaret ciroları rekor seviyelere ulaştı. Burada da kurumsallaşan, online satışı bulunan mandıralarımız ile online satış yapan zincir marketlere ürünlerini veren firmalarımız satış hedeflerini tutturdular. Covid-19 pandemi başlangıcında hammadde tedariği noktasında endişelendik ama sonrasında tedarik noktasında sorun yaşamadık. Perakende satışlarımız devam etti. Sektör oyuncuları olarak toptan pazarlama ve tahsilatta büyük sorunlar yaşanıldığını belirtmek istiyorum. Önümüzdeki günlerin belirsizliği de bu sorunlarımızın çözümünde yol kat etmemizi engelliyor. “dedi.

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.