reklam
reklam

EZİNE SONSÖZ GAZETESİ

YİYİN EFENDİLER, YİYİN…

YİYİN EFENDİLER, YİYİN…
477 views
07 Temmuz 2020 - 8:06

                Malum; ülke olarak corona virüse karşı amansız bir mücadele veriyoruz. Sağlık Bakanlığı ve konunun uzmanları uyarı üstüne uyarı yaparken vatandaş olarak bizler de salgın öncesindeki hayatımıza dönme gayreti içindeyiz. Bu konuda söz alan herkesin üzerinde ittifak ettiği bir tespit var. “Bundan sonra hiçbir şey eskisi gibi olmayacak…” Virüs insanlar arasındaki dolaşımını sürdürürken şartların Mart ayı öncesindeki gibi olmasını beklemek hayalciliktir. Uzman görüşlerine göre virüsün dünyadan ve Türkiye’den tamamen temizleneceği günleri görmek de bir hayli uzun sürecek. Bu yüzden de bundan sonra hepimizi sıkıntılı günler bekliyor. Bu arada da hastalığa karşı herkesin kendisini çok iyi koruması gerekiyor.

Yapılan değerlendirmeler sonunda Haziran ayı başından itibaren virüse karşı alınan tedbirlerin bir kısmı gevşetildi. Bu gevşemenin amacı hem insanları bir ölçüde ferahlatmak hem de ekonomik açıdan çıkmaza giren esnafımızı ve iş çevrelerini rahatlatmaktı. Zira kapalı işyerleri dolayısıyla milyonlarca insanımız geçim sıkıntısı yaşamaktaydı. Belli şartlara bağlanarak yapılan gevşeme operasyonu toplumu mutlu etti. Ancak bazılarımız bu gevşemeyi “virüsü unutmak” olarak algılayınca ülkemizde karşılaşılan vak’a sayıları yeniden arttı. Rakamların tırmanmasındaki en büyük etken maske takmayan, fiziki mesafeye dikkat etmeyen ve kalabalıklar oluşturan kişiler oldu. Bunun üzerine lokanta, kafe, çay bahçesi, kahvehane gibi yerlerin daha sık denetlenmesi kararı alındı. Yine bilhassa büyük şehirlerde hizmet veren toplu ulaşım araçlarının da sıkı sıkıya kontrol edilmesi uygulamasına geçildi. Zira nerede kalabalık oluşuyorsa virüs hemen kendini gösteriyor. Bunu akıldan çıkarmamak lazım.  

Bütün bu gerçeklerden hareketle İçişleri Bakanlığı Türkiye’deki bütün illerin corona virüs karnesini çıkardı. Fiziki mesafe kuralına en az ve en çok uyan kentlerimiz belli oldu. İçişleri Bakanlığı’nın verilerine göre, fiziki mesafe kuralına en çok uyan il Kırklareli olurken, kuralı en çok ihlal eden il Gaziantep oldu.  Bugüne kadar Gaziantep’te kurala uymadığı tespit edilen 32 bin 53 kişiye para cezası kesilirken, 20 kişi hakkında da soruşturma başlatıldı. Gaziantep’i ise İstanbul ve Van takip etti.

Bütün dünyada olduğu gibi Türkiye’nin birinci önceliği covid-19 salgınını en az hasarla geride bırakmak. Devlet kurumlarının ve halkın mücadelesi de bu yönde. Fakat virüsün dışında toplumun dikkatini çeken çok çarpıcı hadiseler de ortaya çıkınca görsel ve yazılı basın bunları da gündeme taşıyor. İşte birkaç örnek… Cumhuriyet döneminin en gelişmiş ve en kıymetli kurumlarının başında Türk Hava Yolları gelmektedir. Bu kurum, salgınla beraber uçuşlarına ara verince ekonomik olarak zor günler yaşamaya başladı. Çalışanlarının ücretlerini ödemede sıkıntı yaşayan Türk Hava Yolları’nda belli kadrolara torpilli atamalar yapılmaya devam ediyor. Airport Haber’de yer alan habere göre yeni oluşturulan iki müdür koltuğuna atamalar yapıldı. Koltuklardan birine iktidar partisinin İstanbul İl Başkanının kardeşi, diğerine BDDK Başkanı’nın oğlu atandı. Bu iki şahıs, bundan sonra Özel Kalem Operasyon Müdürü ve Yolcu Hizmetleri Müdürü olarak görev yapacaklar. Corona virüs süreci dikkat çeken atamaları durduramadı. Dünya ve Olimpiyat Şampiyonu bir güreşçi Vakıf Bank yönetim kuruluna, RTÜK Başkanı da Ziraat Bankası yönetim kuruluna atandı. Oysa bu iki şahısın da  bankalardan alacakları maaşlara ihtiyaçları yok. Bir de ikisi de bankacılık konusunda uzman değiller. Bir kişinin birkaç yerden maaş alması hususu Ordu Belediye Başkanı ile gündeme gelmişti. Üç-beş yerden maaş alan bu kişinin de ayda iki yüz milyara yakın geliri olduğunu öğrenmiştik. Tekirdağ Sağlık Müdürü de Sağlık Bakanlığına üç defa yazı yazarak doktor olan eşini Halk Sağlığı Başkan Yardımcısı yaptı. Bu ballı atama ile eşinin maaşı 7 bin TL’den 17 bin TL’ye yükseldi. Yapılan icraat basına aksedince Müdür, “Eşimi Bakan fark etti” dedi. Ballı gelirlerle ilgili son haber Sakarya’dan geldi. Bu kentin belediye başkanı, merkezi Rize’de bulunan Çay-Kur’un yönetim kurulunda da görevlendirildi. İnsanların çoğunluğu corona virüsten dolayı büyük sıkıntı yaşarken aldıkları birden fazla maaşla bir eli yağda, bir eli balda yaşayan azınlığa Tevfik Fikret’in şu dizelerini hatırlatmak gerekir. “Yiyin efendiler yiyin, bu han-ı iştiha sizin / Doyuncaya, tıksırıncaya, çatlayıncaya kadar yiyin!” BAHRİ KORKMAZ

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.