reklam
reklam

EZİNE SONSÖZ GAZETESİ

AkhisarsporMKE AnkaragücüAytemiz AlanyasporAntalyasporİstanbul BaşakşehirBeşiktaşBursasporErzurum BBÇaykur RizesporFenerbahçeGalatasarayGöztepeKasımpaşaKayserisporAtiker KonyasporTrabzonsporDemir Grup SivassporYeni Malatyaspor

SPOR KULÜPLERİNE DEĞİŞİKLİKLER HAKKINDA BİLGİ VERİLDİ…

SPOR KULÜPLERİNE DEĞİŞİKLİKLER HAKKINDA BİLGİ VERİLDİ…
259 views
07 Temmuz 2020 - 7:55

5253 sayılı Dernekler Kanununda yapılan değişikliklerle ilgili olarak spor kulüplerine bilgi verildi.  Dernek statüsünde faaliyet gösteren spor kulüplerine verilen bilgiler şöyle: “Türkiye Büyük Millet Meclisi tarafından kabul edilen ve 26 Mart 2020 tarihli Resmi Gazetede yayımlanarak yürürlüğü konulan 7226 sayılı Bazı Kanunlarda Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun (Torba Yasa) ile 5253 sayılı Dernekler Kanununda bir takım değişiklikler yapılmıştır. Gençlik ve Spor Kulüpleri Yönetmeliği gereğince dernek statüsünde bulunan federasyonlarımızı ve amatör spor kulüplerimizi bu değişiklikler etkilemektedir. 7226 sayılı torba yasa ile Dernekler Kanununda yapılan değişiklikler şu şekildedir.

*İlk torba yasa ile Kanunun 23.maddesinde değişiklik yapılarak genel kurulda üyeliğe kabul edilenlerin ve üyelikleri sona erenlerin adını, soyadını, doğum tarihini ve kimlik numarasını kabul edilme ve sona erme tarihinden itibaren kırk beş gün içinde merkezinin bulunduğu dernekler birimine bildirmekle yükümlülüğü getirilmiştir.

*Torba Yasa ile getirilen değişiklikten önce yönetim kurulu, denetim kurulu ve derneğin diğer organlarına seçilen asıl ve yedek üyelerin bildirilmesi gerekmekteyken işbu torba yasanın yayınlandığı 26.03.2020 tarihinden itibaren dernek üyeliğine yeni kabul edilen kişiler ve dernek üyeliğinden ayrılan kişilerin de bildirilmesi gerekecektir.

*Bir diğer değişiklik ile Kanuna Ek Madde- 2 eklenerek 4721 sayılı Türk Medeni Kanununa göre derneklerle ilgili her türlü kayıt ile iş ve işlem elektronik ortamda da yapılabileceği hüküm altına alınmıştır.

*Torba Yasa ile getirilen en son ve belki de geçiş hükmü içerdiği için en ivedi değişiklik ise Kanuna eklenen geçici maddedir. Buna göre Kanuna; Üyeliği Devam Edenlerin Bildirilmesi başlıklı Geçici Madde-1 eklenerek derneklerin bu değişikliklerin yürürlüğe girdiği 26 Mart 2020 tarihinde itibaren altı ay içinde, üyeliği devam edenlerin adını, soyadını, doğum tarihini ve kimlik numarasını merkezinin bulunduğu dernekler birimine bildirmesi gerektiği hüküm altına alınmıştır. İşbu hüküm uyarınca bildirim yükümlülüğünü yerine getirmeyen dernek yöneticilerine ise Kanunun 32.maddesinin (s) bendi uyarınca 500,00 TL idari para cezası verileceği düzenlenmiştir.

*7226 sayılı torba yasa ile 5253 sayılı Dernekler Kanununda yapılan işbu değişiklik, gerek getirdiği yeni ve zorunlu yükümlülükler ve gerekse de para cezaları ile dernek vasfında tüzel kişiliğe haiz spor kulüpleri açısından önem teşkil etmekte olduğundan, değişikliklerin ilimizdeki üye spor kulüplerimize önemle duyurulur.

# TAKIMLAR O AV P
# TAKIMLAR O AV P
# TAKIMLAR O AV P
# TAKIMLAR O AV P
# TAKIMLAR O AV P
# TAKIMLAR O AV P
# TAKIMLAR O AV P
# TAKIMLAR O AV P

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.