reklam
reklam

EZİNE SONSÖZ GAZETESİ

TALAN VİRÜSLERİ…

TALAN VİRÜSLERİ…
117 views
06 Temmuz 2020 - 15:02

                Ortalık toz, duman… İnsanlar can derdinde… Corona virüs nedeniyle hemen hemen bütün ülkelerin düzeni bozuldu. Bazı ülkelerin de gerçek yüzleri ortaya çıktı. Süslü laflarla anlatılan ve pek çok insanın hayalini süsleyen devletler gözle görülemeyen bir virüse teslim oldular. Dünyaya nizam verenlerin kendi nizamları alt üst oldu. ABD’de ve Avrupa’da bir günde ölenlerin sayıları çok yüksek. Bu gidişi bir türlü durduramıyorlar. ABD’nin büyülü şehri Newyork, salgının başkenti durumunda. Sağlık sistemleri virüsün yayılma hızına yetişemiyor. Parklarda, meydanlarda sahra hastaneleri tesis ederek insanların ölümüne çare bulmaya çalışıyorlar. Ancak bütün çabalara rağmen ABD’den  toplu ölüm, toplu mezar görüntüleri gelmeye devam ediyor. Avrupa’nın da ABD’den farkı yok. İspanya, Fransa, İngiltere ve İtalya’da insanlar perişan durumda. Kurdukları sistem, sağlıklarını koruyamıyor. Özellikle yaşlı nüfus, virüsten çok etkileniyor ve bu insanlar hayatlarını kaybediyor. Hatta Fransa’da, bakımevlerindeki beş bin yaşlının kaderine terk edildiği ve bu insanların öldükleri ifade ediliyor. Avrupa’da vatandaşlarını karantinaya alan ve bu işi çok sıkı takip eden Danimarka ile Almanya virüse karşı mücadelede başarılı görünüyor. Zira her iki ülkede de hayatın normale dönmesi için ilk adımlar atıldı. Tabii ki, şunu da unutmamak gerekir. İnsanların birbiriyle yakın temastan kaçınması, maske takılması, temizliğe dikkat edilmesi gibi hususlar asla ihmal edilmeyecek.

Ülkemizde de corona virüse karşı sürdürülen savaş hepimizin gözü önünde cereyan ediyor. Bazı yerleşim yerlerinin karantinaya alınması, hafta sonları büyük kentlerde sokağa çıkma yasağının başlatılması, pazaryerlerinde ve marketlerde alınan tedbirlerin sıkı sıkıya takip edilmesi, işi olmayanın evinde kalması gibi kurallar bizde de uygulanıyor. Sağlık Bakanının, Bilim Kurulu Üyelerinin ve diğer yöneticilerin verdiği bilgilere göre Türkiye, virüse karşı başlattığı bu mücadeleden başarıyla çıkacak. Bu konuda hem tedbirli olacağız hem de umutlu olacağız. Topluma verilen bilgilere göre iki-üç hafta içinde virüsün yayılma hızı azalacak ve ülkemizde de hayatın normale dönmesi için ilk adımlar atılacak. Herkes özgürce yaşamanın kıymetini öğrendi. Sabırla bekleyip özlediğimiz günleri yaşama arzumuzu içimizde tutacağız.

Memleket corona virüse karşı bütün cephelerde savaşırken talan virüsü diyebileceğimiz zihniyetin mensupları da çıkarlarının peşinde koşmaya devam ediyorlar. Dizi filmlerden tanıdığımız bir sanatçının söylediği bir laf vardı; “Neyi kurtaracağımızı şaşırdık. Ağaçları mı, hayvanları mı, çocukları mı, kadınları mı, Cumhuriyeti mi?.. Vatanın her yeri talan…” Toplumun halini iyi gözleyen sanatçının söylediği bu cümleler hiç de “boşa atıp tutma” değil. Başta Karadeniz’in eşsiz doğası ve yakınımızdaki Kazdağları olmak üzere bu talandan en fazla etkilenen bölgeler. “Ağaçları kesmeyin…” demekten de anlamıyorlar. Ormanı bitirdiğinizde hayvanların yaşam alanlarını da yok etmiş oluyorsunuz. Çocuklarımızın tacizden ve tecavüzden ne kadar mağdur oldukları da ortada. Ya kadın cinayetlerine ne demeli? Allah’tan korkmadıkları gibi virüslü günlerden de bir ders çıkarmıyorlar. Her yeri ve her canlıyı talan etmek için devamlı pusuda olanların yeni hedefi ise Burdur’un Salda Gölü oldu. Türkiye’nin Maldivleri sıfatıyla anılan bu eşsiz doğa harikası yer de coronanın yarattığı sessiz ve sakin ortamda, talan edildi. Salda Gölü’nün yakınlarına yapılması planlanan millet bahçesi işinde çalışan iş makineleri ve kamyonlar, aldıkları talimatla bu gölün beyaz kumsalına dalıp orayı iyice dağıttılar. Salda’nın eşsiz kumları, iş makineleriyle kamyonlara yüklenip bir yerlere taşındı. Bazı gazetelere ve bazı televizyon kanallarına yansıdığı kadarıyla talan zihniyetinin mensupları o kadar planlı hareket ediyorlar ki, talimat verdikleri iş makinelerinin ve kamyonların çalışacağı iki gün içinde corona virüsü bahane ederek bölgeye girişi de yasaklamışlar. Halbuki insanlık ve doğa için en tehlikeli virüsler, kendileri… Talan görüntüleri kimi televizyon kanallarına ve internet ortamına yansıyınca güya sorumlular hakkında işlem yapıldı. Kumları taşıyanlar, firmadaki işinden çıkarıldı. Hatta Salda Gölü çevresi kameralarla gözlenmeye başlandı. Bizde inandık…Bütün bu yapılanlar, Göl’ün beyaz kumlarını geri getirecek mi?  Gümüşhane’de define bulmak uğruna yok edilen 12 bin yıllık Dipsiz Göl geri geldi mi? Yaşadıklarımız bize şunu öğretti; corona virüsü biter, talan virüsleri bitmez…  BAHRİ KORKMAZ

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.