reklam
reklam

EZİNE SONSÖZ GAZETESİ

ÇANAKKALE’DE KARANTİNA…

ÇANAKKALE’DE KARANTİNA…
848 views
09 Nisan 2020 - 11:23

                Çan ilçesi Maltepe Köyü karantina altına alandı. Çan Kaymakamlığı tarafından yapılan açıklamaya göre Çan’ın Maltepe Köyü Corona Virüs nedeniyle 14 günlük karantinaya alındığı duyuruldu.

                Çan Kaymakamlığı tarafından yapılan açıklamaya göre “Çan ilçemizde Corona Virüs ile mücadele kapsamında İlçe Hıfzıssıhha Kurulu 29 Mart 2020 saat 18.00da Çan Kaymakamlığı Toplantı Salonunda toplanarak salgınla mücadelede alınacak tedbirler kapsamında bulaşın önlenmesini sağlamak ve halk sağlığını korumak amacıyla 14 gün süre ile karantinaya alınmıştır ifadeleri yer aldı.

                Çan Maltepe Köyü karantinasının ardından Eceabat Kaymakamlığı da Eceabat’a gelen herkesi 14 gün karantinaya alacağını açıkladı. Bu açıklamaların ardından Biga, Gökçeada, Ayvacık ve Bozcaada Kaymakamlıklarından da benzer açıklamalar geldi.  Bu ilçelere de dışarıdan gelenler için 14 gün karantina uygulanacak. Bu yasaya uymayanlara da ağır yaptırımlar geliyor. Karantinaya uymayanlara para cezası kesileceği bildirildi. Aynı zamanda corona virüs nedeniyle karantina altına alınmış kişilerin halk sağlığını tehdit edecek şekilde davranması Türk Ceza Kanunu’na göre suç kapsamında. Buna göre Türk Ceza Kanununun 195nci maddesinde bulunan ”Bulaşıcı hastalıklardan birine yakalanmış veya bu hastalıktan ölmüş kimsenin bulunduğu yerin karantina altına alınmasına dair yetkili makamlarca alınan tedbirlere uymayan kişi, 2 aydan 1 yıla kadar hapis cezasıyla cezalandırılır” ibaresinin uygulanacağı belirtildi.

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.