reklam
reklam

EZİNE SONSÖZ GAZETESİ

30 ağustos hatırası…

30 ağustos hatırası…
444 views
18 Eylül 2019 - 10:50

İlkokuldan başlamak üzere ortaokul, lise ve üniversite hayatımızda aldığımız bütün eğitim-öğretim safhalarında “Tarih Dersi” okuduk. Tarih derslerimize giren bütün öğretmenlerimiz de hepimize Çanakkale Zaferini, 30 Ağustos Zaferini ve Kurtuluş Savaşımızı anlattılar. Bütün zaferlerin içinde ve önünde de Mustafa Kemal Atatürk’ün yer aldığını defalarca tekrar ettiler. Büyük hizmetleri için; tarih sahnesinden silinmek istenen Türk Ulusuna yeniden hayat veren Mustafa Kemal Atatürk ve silah arkadaşlarına hepimiz şükran borçluyuz. Ben Türk Ulusunun ezici çoğunluğunun da böyle düşündüğüne inanıyorum. Bazıları, “okullarda öğretilenler resmi tarih” deseler de bu değerlendirmenin arkasında da kötü niyet vardır. Son zamanlarda tarihimizin gerçeklerine karşı kötü niyetli olanlar da bazı çevrelerden aldıkları cesaretle zaferlerimizle, Cumhuriyetimizle ve Mustafa Kemal Atatürk ile ilgili olarak ulu orta yorumlar yapıp seslerini yükseltmeye başladılar. Kendilerine bile hayrı olmayan bu insanların fikirleri, büyük Türk Milletinin Atatürk ve Cumhuriyet sevgisine çarpıp geri dönmektedir. Bu durumu gayet iyi gözleyen malum çevreler, yaptıkları tarih düşmanlığına itibar edilmeyince derhal geri adım atmaktadırlar. Daha önceki yazılarımızda da belirttiğimiz gibi “Su uyur, Atatürk düşmanları uyumaz.” Buldukları her fırsatta niyetlerini itiraf edeceklerdir.

30 Ağustos Zaferinin 97. yılını yeni kutladık. Sağduyu sahibi kurumlar ve kişiler, kutlama mesajlarının içine mutlaka Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ü dahil ettiler. 30 Ağustos Zafer Bayramı mesajı en çok eleştirilen kurumların başında Diyanet Teşkilatı geldi. Zira 30 Ağustos Cuma günü camilerde din görevlilerinin okuduğu hutbe metninde Atatürk’ün adı geçmemişti. Hutbede, birlik ve beraberlik mesajı veren Diyanet Teşkilatı “Tarih boyunca İslam’ın bayraktarlığını yapan, bu cennet vatanı bizlere emanet eden aziz şehitlerimizi ve kahraman gazilerimizi bir kere daha rahmet, minnet ve şükranla yâd ediyoruz” ifadelerini kullansa da Büyük Zaferin Başkomutanı Mustafa Kemal Atatürk’e yer vermedi. Üstelik Diyanet Teşkilatını bu ülkede Atatürk kurmuştu. Türkiye bütçesinden milyarlarca liralık ödenek alan bu kurumun Devletin Kurucusunun adını anmaktan kaçınması siyasetçiler, gazeteciler ve yazarlar tarafından çok tartışıldı. Ancak herkesten ses çıkmasına rağmen Diyanet Teşkilatından ses çıkmadı. Bu tartışmalar devam ederken MHP eski Milletvekili Sinan Oğan’ın sosyal medyada paylaştığı görüntülerde bir camide çıkan münakaşalar gündeme oturdu. Görüntülerde; Diyanet Teşkilatının hazırladığı 30 Ağustos hutbesini okuyan bir din görevlisine cemaatin tepki gösterdiği anlaşılıyor. Atatürk’ün adının geçmediği hutbeye tepki gösteren bazı vatandaşların yerinden kalkıp camiyi terk ettiği görüntülere yansıyor. Bazı vatandaşlar da camiyi terk edenlere tepki gösterince itişmeler yaşandığı görülüyor. Sinan Oğan ise bu görüntüleri paylaşarak, “Cumhuriyet tarihi boyunca böyle rezil bir görüntü olmamıştır! Camilerimizi, cami cemaatimizi düşürdüğünüz duruma bakın! Ey Diyanet; Mustafa Kemal Atatürk ve Türk Milletinin adının hutbelerden çıkarılması için nasıl bir kin içindesin? Vergimden hakkına düşen maaş haram olsun!- ifadelerini kullandı.
Bir 30 Ağustos hatırası da Trabzon’un Ortahisar İlçesi, Yenimahalle İncirlik Camii’nde yaşandı. Cami Derneği Başkanı Ali Sait Yılmaz tarafından 30 Ağustos Zaferi nedeniyle camiye dev Atatürk posteri asıldı. Ali Sait Yılmaz, Müftü Yardımcısının kendisini arayıp Atatürk posterinin indirilmesini istediğini ileri sürdü. Kendisine “Bayrak kalsın, o resim insin” dendiğini belirten Cami Derneği Başkanı da Müftü Yardımcısına; “Bayram bitince kaldırırım. Ben her 30 Ağustos’ta bunu yapıyorum” dediğini ifade etti. 30 Ağustos kutlamalarının tarihine geçecek bu durum basında yayılınca Ortahisar İlçe Müftülüğü Şube Müdürü ise, yalnızca Atatürk posterinin düzensiz göründüğünü ve düzeltilmesinin talep edildiğini belirtti. Yani yine “laf kıvırdı…” Bütün milli bayramlarda böyle vak’aların yaşanması doğal. Biz bu ülkede görev yaparken geçirdiği bütün 30 Ağustos günlerinde hasta olup yatan ve rapor alan Cumhurbaşkanları da gördük. Şimdi kendileri, perde arkasından siyasi parti kurmaya çalışıyor. Güya millete umut olacaklar. Peki geçmişteki 30 Ağustos hatıraları ne olacak? Türk Milleti, bu hatırları unutacak mı dersiniz? BAHRİ KORKMAZ

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.