reklam
reklam

EZİNE SONSÖZ GAZETESİ

HALK OYUNLARI ŞENLİĞİ İLGİYLE İZLENDİ

HALK OYUNLARI ŞENLİĞİ İLGİYLE İZLENDİ
30 views
29 Nisan 2019 - 13:57

2. Uluslararası Troya Çocuk Halk Dansları Festivali Ezine’de yapıldı. Ezine Kaymakamlığı, Ezine Belediyesi, İl Kültür ve Turizm Müdürlüğünün birlikte organize ettikleri Halk Oyunları Şenliğine, İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü ile İlçe Gençlik ve Spor Müdürlüğü de destek oldular. 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı vesilesiyle tertip edilen ve çocuklardan oluşan Halk Oyunları Şenliği, Ezine 22 Eylül Stadı’nda, 22 Nisan 2019 Pazartesi günü icra edildi. Şenliğe katılmak üzere Ezine’ye gelen halk oyunları ekipleri, 22 Nisan 2019 Pazartesi günü saat 17.00′den itibaren otogara gelmeye başladılar. Bütün ekipler, Ezine’ye gelince görevli öğretmenler nezaretinde yürüyüş korteji oluşturuldu. Atatürk Caddesi ve Baransel Caddesi boyunca yapılan yürüyüş, futbol sahasında sona erdi. Bütün konuk halk oyunları ekipleri futbol sahasındaki yerlerini alınca buradaki program başladı. Önce tören sunucusunun çağrısıyla Atatürk ve Şehitlerimiz için saygı duruşunda bulunuldu. Devamında İstiklal Marşımız söylendi. Daha sonra şenliğe katılan konuk ekipler tanıtıldı. Tanıtımın ardından halk oyunları ekipleri gösterilerini sundular. Gösteriler, Ezine halkı tarafından ilgiyle izlendi.
Ezine’deki halk oyunları şenliğine yurt dışından şu ekipler katıldı: Kazakistan, Gürcistan, Makedonya, Bulgaristan, Bosna-Hersek, Moldova, Sırbistan, Azerbaycan. Ezine Gazi Ortaokulu halk oyunları ekibi de şenlikte gösteri yaptı. Saat 18.30 civarında başlayan halk oyunları şenliği programında; İlçe Milli Eğitim Müdürü Orhan AKMAN, Belediye Başkanı Güray YÜKSEL ve Kaymakam Ali İkram TUNA tarafından birer konuşma yapıldı. Yapılan konuşmalarda, Türkiye Büyük Millet Meclisi’nin açılmasının önemi üzerinde duruldu ve Atatürk’ün bütün çocuklara armağan ettiği Bayram’ın herkes için kutlu olması temenni edildi. Konuşmalardan sonra Ezine’ye gelen bütün konuk ekipler birer gösteri yaptılar. Kazakistan ekibindeki küçük öğrenciler Türk Pop Müziği Sanatçısı merhum Şenay YÜZBAŞIOĞLU’nun efsane parçası “Hayat Bayram Olsa” isimli şarkıyı söylediler. Bütün halk oyunları grupları gösterilerini tamamlayınca, konuk ekiplerin başkanlarına günün anısına plaket takdim edildi. Ezine’de 2. kez düzenlenen halk oyunları şenliği Ezineliler tarafından büyük bir ilgiyle izlendi.
2. Uluslararası Troya Çocuk Halk Dansları Festivalini; Kaymakam Ali İkram TUNA, Belediye Başkanı Güray YÜKSEL, Esnaf Odası Başkanı Türker DEMİRHAN takip ettiler. Şenlik tamamlandıktan sonra misafir ekiplere günün anısına plaket takdim edildi.

Ezine Sonsöz Gazetesi. Her Hakkı Saklıdır. ® 2021 Sitemizdeki yazı, resim ve haberlerin her hakkı saklıdır. İzinsiz, kaynak gösterilmeden kullanılamaz.