DÜNYA “İNME” HAFTASI

Yazı Boyutu:
DÜNYA “İNME” HAFTASI

Dünya İnme Haftası nedeniyle Ezine Toplum Sağlığı Merkezi yetkilileri halkımızı uyarmak için konuyla ilgili bilgilendirmede bulundu.
Kan kalpten boynumuzun iki yanında yer alan iki büyük damar aracılığıyla beyne taşınır. İnme kalp krizi gibi oluşur. Kan akımı kesildiği zaman oksijen ve besleyici maddeler beyne ulaşamaz. Bu durum beyim dokusunda hasara yol açar ve inme olarak adlandırır.
İnmenin oluşumunda damarların iç duvarlarında biriken yağın çok önemli rolü vardır. Biriken bu yağ damarlarda daralma ve sertleşmeye neden olur. Dolayısıyla oluşan bir kan pıhtısıyla damar tıkanır kan akımı kesilir ve beyinde hasar meydana gelir. Damarlarda yağ birikimi çocukluk cağında dahi başlayabilir ve yaşlanma ile daha da artar.
İnme oluşumda en önemli risk faktörleri;
· TÜTÜN KULLANIMI
· SAĞLIKSIZ BESLENME
· YETERSİZ FİZİKSEL AKTİVİTE
Bu risk faktörlerinin hepsi damarlarda yağ birikimine ve sertleşmeye yol açarak inmeye neden olurlar. Ayrıca yüksek kan şekeri (diyabet), yüksek kan basıncı (hipertansiyon), yüksek kan yağları (hiperlipidemi) gibi ciddi problemlere yol açarlar.
Diğer risk faktörleri: Metabolik sendrom (bel çevresinde yağlanma, yüksek kan yağları, yüksek kan basıncı, yüksek kan şekerinin aynı anda bulunması; diyabet kalp krizi ve inme riski çok yüksektir.), uzun süreli stres, düzensiz kalp ritmi, doğum kontrol hapları ve bazı hormon ilaçlarının kullanımı.
İnmenin belirtileri sıklıkla ani gelişen yüz, kol, bacak veya sıklıkla vücudun bir yarısında kuvvet kaybı ve aynı bölgelerde uyuşmadır. Bunların dışında bayılma, bilinç bulanıklığı, konuşmada veya konuşulanları anlamada güçlük, sebebi bilinmeyen şiddetli baş ağrısı, baş dönmesi, dengeyi sağlayamamak, görme kaybı ya da bilincin tamamen kaybı görülebilir.
İnme bulguları olayın beynin hangi bölgesini etkilediğine ve şiddetine bağlıdır. İnme bulguları geliştiği zaman çok şiddetli olmasa dahi en kısa sürede hastaneye gidilmelidir. Çünkü inme ilerleyebilir.

İnme Riskini Azaltmak İçin
· Tütün ve alkol kullanımından uzak durun.
· Sigara dumanına maruz kalmayın.
· Günde en az 30 dakika fiziksel aktivite yapın. (ev, bahçe işi, yürüyüş)
· Diyetinizde yağ şeker ve tuzu azaltın.
· Günde 5 öğün sebze ve meyve tüketin.
· Kan basıncı, kan yağları, kan şekeri ve kilonuza dikkat edin bu konularda doktorunuzun önerilerine uyun.
· Aile bireylerinizi de bu konuda uyarın ve bilinçlendirin.
SAĞLIĞINIZ KIYMETLİ KIYMETİNİ BİLİN!

Yorum