UNUTULMAZ SÖZLER

Yazı Boyutu:

Cumhuriyet dönemindeki siyasi hayatın en önemli isimlerinden biri Süleyman Demirel’dir. Parti Genel Başkanlığı, Başbakanlık ve Cumhurbaşkanlığı yapan Süleyman Demirel, hem hazır cevap oluşu hem de konuşmalarında yaptığı kelime oyunlarıyla tanınır. O’nun en ünlü laflarından biri “Dün dündür, bugün bugündür” açıklamasıdır. Süleyman Demirel, 1960 askeri darbesi ile tarihe karışan Demokrat Parti’nin devamı niteliğindeki Adalet Partisi’nin Genel Başkanı seçildi. Demokrat Parti kapatılınca Türkiye’deki seçmenlerin yarısının ilk adresi Adalet Partisi ve Süleyman Demirel olmuştu. 12 Mart 1971′de askerler ikinci defa, bu sefer de bir muhtıra ile Türk siyasetine el atmıştı. Türkiye Büyük Millet Meclisi bu defa askerlerin emirlerini uygulamaya hiç de niyetli değildi. Askerler, görev süresi biten Cumhurbaşkanı Cevdet Sunay’ın yerine Genelkurmay Başkanı Faruk Gürler’in seçilmesini istiyorlardı. Oysa Meclis çoğunluğunu elinde bulunduran iki partinin lideri, Demirel ve Ecevit buna izin vermediler. İşte Süleyman Demirel’in bugün dahi hafızalardan silinmeyen o meşhur sözü de tam bu zeminde ortaya çıktı. Faruk Gürler’in yerine Genelkurmay Başkanı olan, Semih Sancar ile Demirel’in gizlice görüştüğü söylentisi ortaya atılmıştı. Gazeteciler, Demirel’den “Hayır, görüşmedik” cevabını alınca Semih Sancar’a giderek “Efendim siz her parti lideriyle görüşüp de Sayın Demirel ile görüşmediniz mi?” diye sordular. Sancar ise buna karşılık “Hayır canım, dün görüştük ya!” diyerek ağzından sırrı kaçırdı. Bunun üzerine gazeteciler tekrar Süleyman Demirel’e gelip olayı anlattılar ve “Efendim daha dün Sancar ile görüşmedik demiştiniz.” dediler. İşte Demirel bunun üzerine gazetecilere o meşhur sözü söyledi: “Efendim dün dündür, bugün bugündür.” Süleyman Demirel’in bu ünlü sözü, kendisinden sonra yetişen bütün siyasetçilerin de kulağına küpe oldu. Yine pek çok siyasi tarafından hatırlanan bu söz, siyasetin ne kadar kaypak bir zeminde yapıldığını da göstermektedir.
Günümüzde siyaset yapan genel başkanlar, bakanlar, milletvekilleri ve siyasi partilerin il ve ilçe başkanları da zaman zaman yaptıkları açıklamalarla siyasi tarihe geçen söylemlere imza attılar. Bundan birkaç sene önce gündemden düşmeyen İran kökenli işadamı Rıza Zarrab vardı. Bu işadamı önce Türkiye’de kahraman gibi muamele görüp kendisine plaketler takdim edilmişti. Ancak gözaltına alınınca iyi ilişkiler kurduğu dönemin bakanlarından birini aradı. Kendisine “Halimiz ne olacak?” deyince dönemin Bakanı “Sana bir şey olmaz. Ben senin önüne kendimi atarım” ifadelerini kullanmıştı. Basına sızan bu sözler son dönem siyasetinde tarihi bir laf olarak hafızalarda kaldı. Yine Türkiye’de faaliyetini sürdüren Vakıflardan birinin yurtlarında çok sayıda erkek öğrenci tacize ve tecavüze uğramıştı. Yurt öğretmeni tarafından yapılan bu fiil, basına yansıyıp soruşturma konusu olunca yine dönemin hanım Bakanlarından biri Vakfı savunmak adına “Öyle bir kereyle bir şey olmaz” sözleriyle kendi tarihine damga vurdu.
Beslenme hususunda ekmek, halkımızın büyük çoğunluğu için önem arz eden bir gıda maddesidir. O yüzden de ekmeğe yapılan zam, her zaman tepkiyle karşılanır. 2018 yılında ekmek maliyetinin çok yükseldiğini belirten fırıncılar ekmeğe zam talebinde bulunmuşlardı. Fakat siyaset bunun da yolunu buldu ve ekmeğe zam yapıldı dememek için ekmeğin gramajının düşürülmesini sağladılar. Böylece ekmekler küçülmesine rağmen “zam yapılmadı” deyip gramaj değişti dediler. Bu “önemli buluş da” siyasi kurnazlık tarihine geçti. Benzer durum 2018 yılının ikinci yarısında elektrik fiyatları için de uygulandı. Müşteriye verilen faturalarda “elektriğe zam yapılmadı” demek için tüketim bedeli sabit bırakılıp dağıtım bedeli ve saat okuma bedeli gibi kalemler arttırıldı. Ancak her bedel yine vatandaşa yüklendi.
Siyasi dünya başka bir alem… Bu alemden çıkan son “inci de” uzun süre unutulmayacaktır. Malum önümüz seçim. Sandığa gitmek için geri sayım başladı. Siyasetin “meyve toplama” günü seçim günüdür ve de siyaset seçimde başarılı olmak için yapılır. Dünyanın her tarafında siyasi faaliyetin zirve günleri seçim günleridir. Fakat Türk siyasetinin son dönemdeki önemli isimlerinden biri “Seçim siyasi bir faaliyet değildir” diyerek Demirel gibi unutulmazlar arasına girdi. Siyaset de siyasetçi de hakikaten başka bir alem… BAHRİ KORKMAZ

Yorum