MERHAMET

Yazı Boyutu:

Güneydeki illerimizin haricinde kalan bütün bölgelerde şiddetli kış şartları hüküm sürüyor. Memleketin Batısı, Kuzeyi, hele hele Doğusu benzetme yerindeyse buz gibi… Kars’ta, Ardahan’da, Erzurum’da, Van’da, Hakkari’de her seneki takvim tekerrür ediyor. Zira kar yolları kapadı. Görüntüleriyle bile içimizi titreten bu kış şartları içinde yüreğinde merhamet olanların ilk aklına gelenler evsiz-barksız kalanlarla sokak hayvanları oluyor. Son yıllarda devletimiz evi -barkı olmayan ve yalnız yaşayan insanlarımıza sahip çıkıyor. Parklarda, bahçelerde, metro istasyonlarında, garajlarda yatıp kalkan kimsesizler, devletin şefkatli elleriyle toplanıp spor salonlarına götürülüyor. Kendileri, hazırlanan sıcak ortamda doyurulup yatırılıyor. Kimsesiz insanlarımızın dışında bir de sokak hayvanları var. Çevrenizin farkına vararak yaşadığınızda sokaklarda titreyerek dolaşan hayvanları görebilirsiniz. Soğuklar arttıkça onlar için yaşamak zorlaşıyor. Böyle zamanlarda yine yüreği merhamet dolu insanlar devreye giriyor.
Van-Özalp karayolu üzerinde bulunan ve buz tutan Sıhke Gölü’nde yiyecek ararken buz tabakasının kırılması sonucu bir yavru köpek mahsur kaldı. Kıyıdan 150 metre içeride çaresiz kalan ve donmak üzere olan yavru köpeği gören Polis Memuru hiç düşünmeden buzlu suya girerek köpeğin yanına kadar yüzdü. Hem de önüne çıkan buz tabakasını kıra kıra…Emniyet Müdürlüğü’nün Sualtı Grup Amirliğinde görevli olan bu aslan yürekli Polis Memuru donma noktasına gelmiş köpek yavrusunu sudan çıkarıp tedavi merkezine götürdü. Birkaç günlük bakımın sonunda sağlığına kavuşan yavru köpeğin kurtarıcısı olan Polis Memuru rehabilitasyon merkezinde ziyaret ettiği köpeği sahiplendi. Gerekli evrakı doldurduktan sonra bundan sonra iyileşen yavru köpeğin kendisiyle beraber yaşayacağını belirtti ve köpeğe de “Buz” adını verdi.
Aramızda yüreği sevgi ile dolu insanlar az değil. İçimizi ısıtan bir haber de Tekirdağ Süleymanpaşa İlçesi’nden geldi. 8 yaşındaki bir ilkokul öğrencisi, yanından geçtiği bir minibüsün kaputunun içinden kedi sesi geldiğini işitti. Kediyi oradan çıkarması mümkün olmayan kendisi küçük, yüreği büyük ilkokul öğrencisi minibüs şoförüne şu notu yazıp kağıdı da aracın kapı koluna taktı. “Motorda kedi yavrusu var. Lütfen dikkatli olun.” Bıraktığı bu notu gören araç sahibi, itfaiyeye haber vererek kedi yavrusunu sıkıştığı yerden kurtardı.
2018 yılının ilk günlerinde televizyon kanallarından öğrendiğimiz bir haber vardı. Bolu’nun Mudurnu İlçesinde yaşayan Ali Meşe isimli 83 yaşındaki bir vatandaşımız sobasını yakmak isterken çıkan yangında evini de yakmıştı. Yalnız yaşayan Ali Meşe, alevlerin arasından çıkarken kucağında kedisi vardı. Yanan evden sokağa fırlayan Ali Meşe, kül olan evine üzülürken kedisine sarılıp gözyaşı dökmüştü. Ali Meşe’nin sevgi dolu yüreği herkesin dikkatini çekmiş ve yardımseverler, hemen harekete geçmişti. Hayatta kedisinden başka bir dostu olmayan Ali Meşe için Mudurnu’da yeni bir ev inşa edildi. Türkiye’nin tanıdığı Ali Meşe, şu anda kendisi için yapılan konutta üç kedisiyle birlikte yaşıyor.
Yine 2018 yılı Ocak ayının son günüydü. Giresun’da belediyede işçi olarak çalışan genç bir işçi, soğuktan bedenini korumak için apartmanın kenarına saklanan köpeği görünce montunu çıkararak köpeğin üstünü örttü. Bu olaya dair görüntüler sosyal medyada büyük yankı uyandırdı. Duyarlı insanların gözlerini yaşartan gerçek öykünün devamında; Giresun Belediye Başkanı Kerim Aksu, belediye işçisi Kalpatçıoğlu’na bir canlıya göstermiş olduğu ilgiden dolayı Takdir Belgesi verdi. Bülent Kalpakçıoğlu, “İlimiz son günlerde yoğun kar yağışı altındaydı. Belediye Başkanımız Kerim Aksu’nun talimatları doğrultusunda sokak hayvanları için yem, barınma ve battaniye desteği çalışmalarında bulunduk. Sokakta gördüğüm bir köpek üşüyordu ve battaniye yetmemişti. Yemini verdikten sonra bana bakınca içimden montumu üzerine örtmek geldi. Altı üstü bir mont hiç tereddüt etmedim. Bunları herkesin yapması lazım. Onların da canı var. Yemeğe, ısınmaya, barınmaya ihtiyaçları var. Bunlar bizim temel insanlık görevimizdir” demişti.
Kaleme aldığım bütün bu küçük hikayeler, toplumumuzda yaşanan merhamet ve sevgi dolu hadiselerdir. Emin olun ki; merhamet ve sevgi dolu yürekler çoğaldıkça şiddet, çatışma, cinayet, taciz, tecavüz gibi olumsuzluklar azalacaktır. BAHRİ KORKMAZ

Yorum