Yeni Sürücü Belgeleri İçin Neler İstenecek?

Yazı Boyutu:
Yeni Sürücü Belgeleri İçin  Neler İstenecek?

İçişleri Bakanlığı Yetkililerinin Ulusal Basına Verdiği Bilgilere Göre, Karayolları Trafik Yönetmeliğinde Yapılan Değişiklikle Mevcut Sürücü Belgeleri, 1 Ocak 2016’dan İtibaren Değiştirilmeye Başlanacak. Bu Kapsamda Mevcut Sürücü Belgeleri, 5 Yıl İçinde Yeni Tip Sürücü Belgeleriyle Değiştirilecek. Yeni Sürücü Belgeleri, Uluslararası Standartlara Sahip Olduğu İçin Diğer Ülkelerde De Kullanılabilecek. Yeni Sürücü Belgeleri İçin Vatandaşlardan Şu Belge Ve İşlemler İstenecek.1- “Tek Hekimden Alınan -Sürücü Olur- Sağlık Raporu. 2- Bir Adet Biyometrik Fotoğraf. 3- Parmak İzi. 4- Sürücü Belgesi Değerli Kağıt Bedeli İle Hizmet Bedeli Olan 15 Liranın Anlaşmalı Bankalara Yatırıldığını Gösteren Ödendi Belgesi. Vatandaşlar Bu Belgelerle Emniyet Müdürlüklerinin Trafik Tescil Şube Müdürlüklerine Başvuracak.

Yeni Tip Ehliyetler Tek Basım Merkezinde Basılıp Sürücülerin Adresine Postayla Gönderilecek. Yeni Tip Sürücü Belgeleri; Minibüs, Otobüs, Kamyon Ve Çekici Sınıfları İçin 5 Yıl; Motosiklet, Otomobil, Traktör Ve İş Makinesi Sınıfları İçin 10 Yıl Geçerli Olacak. Ehliyetler, Bu Sürenin Sonunda Sürücü Sağlık Kontrolünden Geçirilerek Yeniden Düzenlenecek. İlk Defa Sürücü Belgesi Alanlar İle Herhangi Bir Sebeple Sürücü Belgesi İptal Edilmiş Olup Da Yeniden Sürücü Belgesi Alanlar, Belgenin Alındığı Tarihten İtibaren 2 Yıl Süreyle Aday Sürücü Olarak Kabul Edilecekler.

Türkiye Büyük Millet Meclisi’nde Bekleyen Yeni Yasa Tasarısı İle Ehliyet Verme İşlemleri 1 Yıl İçinde Emniyet Genel Müdürlüğü Yetkisinden Alınarak Nüfus Müdürlüklerine Devredilecek. Ancak Hükümet İsterse Bu Süreyi Uzatabilecek.

Yorum