TÜRKİYE’YE ÖRNEK OLACAK

Yazı Boyutu:
TÜRKİYE’YE ÖRNEK OLACAK

Ezine Gıda Organize Sanayi çalışmaları devam ediyor. Ak Parti Grup Başkanvekili Çanakkale Milletvekili Bülent Turan 8 bin kişinin istihdam edileceği Ezine Gıda Organize Sanayi’nin Türkiye’ye örnek olacağı söyledi. Yaklaşık 1370 dönüm arazi üzerine yapılacak büyük yatırım için kamulaştırma çalışmalarının yüzde 90′sı tamamlandı. Gıda OSB’si hayata geçtiğinde, özellikle Bayramiç, Ayvacık, Ezine hattı başta olmak üzere Çanakkalenin tüm üretiminin uluslararası pazara satılması amaçlanıyor.

Çanakkale’nin Ezine Gıda Organize Sanayi Bölgesi ile ilgili çalışmaların tüm hızıyla sürdüğünü kaydeden Turan, “Ezine Gıda OSB’mizi Türkiye’ye örnek bir proje olmasını, köylümüzün, çiftçimizin bu konuda bir seviye daha yukarıya çıkmasını sağlayacak bir yatırım olarak düşünüyoruz. Bir anlamda bu yatırım bittiği zaman artık Çanakkale’de ve özellikle o bölgede göç, köyden kente değil de, kentten köye doğru olacak. Şaka değil, Ezine Gıda OSB’de 8 bin kişinin istihdamı söz konusu” dedi.
Çanakkale’nin tarım ve gıda alanında iddialı Ak Parti Grup Başkanvekili Çanakkale Milletvekili Bülent TURAN, Ezine Gıda OSB ile ilgili olarak şunları söyledi: “Peynirde, meyvede, zeytinde ve zeytinyağında ciddi yatırımlarımız var. Uzun zamandan beri tartıştığımız, ancak son dönemde hızlandırıp hayata geçirdiğimiz bir Tarım Gıda OSB’si gündemde. Bununla ilgili çok heyecan duyduğumuz bir süreç söz konusu. İlgili Bakanlığımız, ilgili il müdürlüklerimiz, valiliğimiz çalışmalarını yaptılar. Şu an kamulaştırma aşaması devam ederken, yüzde 90 oranında kamulaştırmanın da bittiğini ifade etmek isterim. Bu bizim için çok büyük bir değer. Çünkü 1370 dönüm arazinin kamulaştırılması söz konusu. Büyük bir yatırım bu. Bunu zaman zaman ben kendi teşkilatlarımıza bile anlatamadığımızı düşünüyorum. Tarım, Gıda OSB’si hayata geçtiğinde, özellikle Bayramiç, Ayvacık, Ezine hattı başta olmak üzere Çanakkale’mizin tüm üretimi; peyniri, zeytini, zeytinyağı, elması, kirazı, şeftalisi, çileği hepsinin uluslararası pazara satılması için ciddi bir imkan elde edeceğiz. Bir anlamda Antalya’dan İzmir’den İstanbul-Avrupa hattına giden kim varsa, orada durup alışveriş yaptıktan sonra yola devam etme imkanı bulacak. Çünkü Avrupa’da bazen görüyoruz. Bir marka varsa eğer o meyvenin üzerinde, hiç düşünmeden kişi alır onu. Bir zeytinin, peynirin üzerinde o etiket varsa hemen alır onu. Daha pahalı da olsa alır. Çünkü bilir ki; oranın tüm üretim safhaları sağlıklıdır. Tüm üretim aşamaları kıymetlidir. Soğuk hava depolarıyla, paketleme imkanlarıyla ihracat alt yapısı iyi hazırlanmıştır. O yüzden biz Ezine Gıda OSB’mizi Türkiye’ye örnek bir proje olmasını, köylümüzün, çiftçimizin bu konuda bir seviye daha yukarıya çıkmasını sağlayacak bir yatırım olarak düşünüyoruz. Bir anlamda bu yatırım bittiği zaman artık Çanakkale’de ve özellikle o bölgede köyden kente değil de, kentten köye göçün başladığı bir dönem olacak. Şaka değil, 8 bin kişinin istihdamı söz konusu. Bizim Ezine’mizin, Ayvacık’ımızın, Bayramiç’imizin nüfusunu ortalama 10 bin olarak düşünsek, 8 bin kişi yeni bir ilçedir orada. O yüzden Tarım, Gıda OSB’sinin 8 bin kişilik istihdam imkanıyla beraber alt yapısının hazırlanmasında tesislerin hepsinin toparlandığı, esnafımızın sıkıntılarının giderildiği bir sitemi berber tartıştığımızda Çanakkale’ye en az köprü kadar, en az köyler kadar, en az büyük yatırımlar kadar yeni bir imkan sağlayacağımızı düşünüyorum. Ben şimdiden Çanakkale’mizin bu yeni sayfasının hayırlı olmasını ümit ediyorum” dedi.

Yorum