Türkiye Cumhuriyeti 92 Yaşında

Yazı Boyutu:
Türkiye Cumhuriyeti 92 Yaşında

         Türkiye Cumhuriyeti’nin Kuruluşunun 92. Yılı, Vatanımızın Her Köşesinde Törenlerle Kutlanıyor. Bugün (28 Ekim 2015 Çarşamba) Ülkemizin Her Köşesinde Saat 13.00’ten İtibaren Cumhuriyet Bayramı Törenleri Başlayacak. Ezine’deki Tören, Atatürk Anıtı Önünde Yapılacak. Tören Programına Göre Önce Hazırlanan Çelenkler Atatürk Anıtına Konulacak. Tören Sunucusunun Anonsuyla Atatürk, Silah Arkadaşları Ve Şehitlerimiz İçin Saygı Duruşunda Bulunulacak. Saygı Duruşunu Takiben Şanlı Bayraklarımız Göndere Çekilirken İstiklal Marşımız Söylenecek. Aynı Gün Resmi Kurumlar Ve Özel İşyerleri Bayraklarımızla Donatılacak.

Cumhuriyetimizin İlanı Dolayısıyla Asıl Tören, 29 Ekim 2015 Perşembe Günü İcra Edilecek. Futbol Sahasında Yapılacak Olan Kutlama Programı Şöyle:

*Cumhuriyet Bayramı Kutlama Törenleri; Saat 09.45’te (Futbol Sahasında) Başlayacak.

*Kaymakam, Garnizon Komutanı Ve Belediye Başkanı Tarafından Törene Katılan Öğrencilerin, Askeri Birliğin Ve Halkın Bayramları Kutlanacak.

*Kutlamayı Takiben Saygı Duruşunda Bulunulup İstiklal Marşımız Söylenecek.

*Günün Anlam Ve Önemini Belirten Konuşma Kaymakam Ali Fuat Atik Tarafından Yapılacak.

*Cumhuriyet Konulu Şiir Ve Kompozisyon Yarışmalarında Birinci Olan Şiir Ve Kompozisyon Öğrenciler Tarafından Okunacak.

*Çeşitli Yarışmalarda Derece Alan Öğrencilere Ödülleri Verilecek.

*Gazi Ortaokulu Halk Oyunları Ekibi Gösterisini Sunacak.

*Okullar Tarafından Tören Geçiş Yapılacak.

Cumhuriyet, Atatürk Ve Silah Arkadaşlarının Çok Büyük Mücadelesi Sonunda Tarih Sahnesinden Silinmek İstenen Türk Milleti’nin Yeniden Dirilişinin Neticesidir. Cumhuriyet; Türk Milleti İçin Özgürlük, Laiklik, İnsanca Yaşama, Seçme Ve Seçilme Hakkının Kazanılması, Çağdaşlık Ve Cehaletten Kurtulma Demektir. Cumhuriyet; Bizim İçin Nefes Alma Ve Hayat Demektir. Atatürk Bu Büyük Eserini Gençlere Emanet Etmiştir.

Büyük Türk Milleti İçin Çok Büyük Önem Arz Eden Cumhuriyetimizin Kuruluş Öyküsü Şöyledir:

Mustafa Kemal Paşa, Daha Erzurum Kongresi Sırasında, Kazanılacak Zaferden Sonra Hükümet Şeklinin Cumhuriyet Olacağını Söylemişti. 23 Nisan 1920’den Beri Türkiye’yi İdare Eden Türkiye Büyük Millet Meclisi Hükümeti, Millî Egemenlik Esasına Dayanıyordu. Bu, Adı Konulmamış Bir Cumhuriyet Yönetimiydi. 20 Ocak 1921 Tarihli Anayasada “Hâkimiyet Kayıtsız Şartsız Milletindir.” Deniliyordu. Bu, Yeni Rejimin İlân Edilmemiş Bir Cumhuriyet Olduğunu Gösteriyordu. Cumhuriyetin İlânının Önündeki En Büyük Engel Saltanattı. 1 Kasım 1922’de Saltanatın Kaldırılmasıyla Bu Engel Aşıldı. Millî Mücadele’nin Zaferle Sonuçlanmasında Tarihî Bir Görev Yapan Birinci Dönem Tbmm Üyeleri, Yeni Seçim Kararı Alarak Dağıldı (L Nisan 1923). Yeni Seçimlerin Yapılmasından Sonra Tbmm İkinci Dönem Çalışmalarına Başladı. Yeni Kurulan Meclis, Lozan Barış Antlaşması’nı Onayladı. Böylece Millî Bağımsızlık Tam Olarak Gerçekleşmiş Oldu. 23 Nisan 1920’de Türkiye Büyük Millet Meclisi Açıldığı Sırada Yeni Türk Devletinin Adı Henüz Konulmamıştı. Hükümet, Türkiye Büyük Millet Meclisi Hükümeti Adını Taşıyor, Meclis Başkanı Hükümet Başkanlığı Da Yapıyordu. Bu Sistem İçinde Devlet Başkanlığı Boş Görünüyordu. Yürürlükte Olan Siyasî Rejime Uygun Devlet Şeklini Bulmak Zorunlu Hâle Gelmişti. Millî Mücadele Dönemindeki Olağanüstü Şartların Bir Ürünü Olan Meclis Hükümeti Sistemi De Artık İşlemez Olmuştu. 25 Ekim 1923’te Hükümetin İstifasıyla Bir Bunalım Ortaya Çıktı. Bu Olay Mustafa Kemal Paşa’ya, Cumhuriyeti İlân Etmek İçin Beklediği Fırsatı Verdi. 28 Ekim 1923 Akşamına Kadar Hükümetin Kurulamaması Üzerine, Mustafa Kemal Paşa, Çankaya Köşkü’nde Arkadaşlarına “Yarın Cumhuriyeti İlân Edeceğiz.” Diyerek Fikrini Açıkladı. O Gece İsmet Paşa İle Birlikte 1921 Anayasası’nın Bazı Maddelerini Değiştiren Kanun Tasarısını Hazırladı. “Türkiye Devleti’nin Hükümet Şekli Cumhuriyettir.” Hükmünün Yer Aldığı Tasarı Üzerinde Tbmm’de Yapılan Konuşmalardan Sonra Cumhuriyetin İlânı Kabul Edildi Ve “Yaşasın Cumhuriyet!” Sesleri Arasında, Alkışlarla Cumhuriyet İlân Edildi (29 Ekim 1923).

Bundan Sonra Cumhurbaşkanlığı Seçimine Geçildi. Yapılan Gizli Oylamada 158 Milletvekilinin Tamamının Oyunu Alan Gazi Mustafa Kemal Paşa, Tbmm Tarafından Yeni Türk Devleti’nin İlk Cumhurbaşkanı Seçildi. Hükümetin Kurulma Şekli Yeniden Düzenlendi. Buna Göre; Cumhurbaşkanı, Başbakanı Atayacak, Başbakan Da Bakanlarını Seçip Cumhurbaşkanının Onayına Sunacaktı. Bu Uygulamayla, Meclis Hükümeti Sistemi Yerine Parlamenter Rejime Geçilmiş Oldu. İlk Hükümeti Kurma Görevi İsmet Paşa’ya Verildi. Alınan Bu Kararlarla Türk Milleti’nin Tarihinde Yeni Bir Devir Açıldı. Türk Milletinin Karakterine En Uygun İdare Şekli Olan Cumhuriyet Rejimine Sahip Çıkmak Ve Onu Yaşatmak, Hepimizin Başlıca Vatandaşlık Görevidir.

Yorum