Temel İş Sağlığı Ve İş Güvenliği Eğitimi Verildi

Yazı Boyutu:
Temel İş Sağlığı Ve İş Güvenliği Eğitimi Verildi

İlçemizde Yanında Personel Çalıştıran İşyeri Sahiplerine Ve İşçilere 4. Kez  “Temel İş Sağlığı Ve Güvenliği” Eğitimi Verildi. Müftülük Konferans Salonundaki Bu Eğitim Çalışmasına Ticaret Erbabı İle İşçiler Katıldılar. Eğitim Çalışmasının Konuşmacıları; İş Güvenliği Uzmanı (Çevre Mühendisi) Hakan Güngör Ve Dr. Cengiz Oral İdi. Bu Bilgilendirme Faaliyetinde İlk Sözü Alan Hakan Güngör, İş Güvenliği Konusunun Önemini Belirterek  İşçilerin Çalışma Yerlerinde Nelere Dikkat Etmeleri Gerektiğini Anlattı. “Marmara İsg  Osgb” Şirketinin Kurucularından Olan İş Güvenliği Uzmanı Hakan Güngör’ün Verdiği Bilgilerin Satır Başları Şunlardı:

* Bu Eğitimin Amacı; Kazaların, Olayların, Hasarsız Olayların, Hastalıkların Ve Maddi  Hasarların Azaltılması İle Performans, Üretim Ve Verimlilik Artışıdır.

*İş Güvenliği; İşyerlerinde İşin Yürütülmesiyle İlgili Olarak Oluşan Tehlikelerden Sağlığa Zarar Verebilecek Koşullardan Korunmak Ve Daha İyi Bir Çalışma Ortamı Yaratmak Amacıyla Yapılan   Sistemli Çalışmalardır.

*İşyerinde İş Güvenliği Sorumlusu Kimdir? Sorusunu Şöyle Cevaplayabiliriz: Herkes Kendisinin Ve Çevrede Aktivitelerinden Etkileneceklerin Güvenliğinin Sağlanmasından Sorumludur. Herkes Tüm Çalışma Süresince Çevresel Etkileri Azaltacak Ve Sosyal Sorumlulukları Yerine Getirecek Şekilde Emniyetli İş Yapmak Yükümlülüğündedir. Tüm Çalışanlar Pozisyonuna Bakılmaksızın Kişi Güvenliğini Sağlamak İçin Tasarlanmış Ve Uygulanmış Olan İş Sağlığı Ve Güvenliği Sisteminin Gerekliliklerini Yerine Getirmekle Yükümlüdür.

*Türkiye’nin İş Kazaları Açısından Durumu Şöyledir:  Avrupa’da Birinci

Dünyada Üçüncü Sıradadır.

Dünyada En Fazla İş Kazası; Güney Kore Ve Brezilya’nın Ardından Türkiye’de Görülmektedir. İşte Bazı Ülkelerdeki Oranlar:

Brezilya : % 19.5 – Güney Kore : % 19 – Türkiye : %18.7 – Meksika : % 9 – Rusya : % 14.4 -  Kazakistan : % 9.7 – Kırgızistan : % 9 -Bulgaristan : % 8.3

Romanya : % 7 – Polonya : % 4.5 – İrlanda : % 4.2 – İsrail : % 4.1 – Macaristan : % 4 -       Danimarka : % 2 – Japonya : % 0.1

Yapılan İncelemelere Göre; Sabah Saatlerinde Ve Maden, İnşaat, Tekstil Ve Kimya İşkollarında Daha Sık Kaza Oluyor.

*İş Kazalarının Temel Nedenleri; İnsan, Makine, İş Ortamı Ve Yönetimdir.

*İş Kazalarının Artmasına Neden Olan Etkenler İse Şunlardır: Denetim Yetersizliği, Geri Teknoloji Kullanımı, Eğitimsizlik, Koruyucu Önlem Yetersizliği, Sağlığa Elverişli Olmayan Koşullar, Deneyimsiz Eleman İstihdamı Ve Hızlı Çalışma.

*İş Güvenliği Uzmanları Olarak Hedefimiz; (0) Sıfır İş  Kazası, (0) Sıfır İş Gücü Kaybı, (0) Sıfır İş Göremezlik Gün Sayısıdır

İş Güvenliği Uzmanı Hakan Güngör, Konuşmasını Tamamladıktan Sonra Dr. Cengiz Oral Sağlıkla İlgili Açıklamalar Yaptı. Dr.Cengiz Oral, Seminere Katılanlara İlk Yardımın Ne Olduğunu Ve İş Kazalarında İlk Yardımın Önemini Anlattı. Suni Solunum, Kalp Masajı, Yanıklarda İlk Yardım Gibi Hayati Önem Taşıyan Konularda Sağlık Bilgileri Aktardı.

Toplantıda Bilgi Aktarma Çalışması Tamamlanınca İşçilerin Soruları Cevaplandı. Toplantıya İştirak Eden İşçiler, İnsan Sağlığı Konusunda Aydınlatıcı Bilgiler Aktarmaları Dolayısıyla İki Konuşmacıya Da Teşekkür Ettiler.

Yorum