“Özgecan’ın Katledilmesi ” Protesto Edildi

Yazı Boyutu:
“Özgecan’ın Katledilmesi ” Protesto Edildi

Tarsus’ta Acımasızca Katledilen Üniversite Öğrencisi Özgecan Aslan İçin Türkiye’nin Çeşitli İllerinde Ve İlçelerinde Protesto Eylemleri Yapıldı. Cumhuriyet Halk Partisi Ezine Kadın Kolları Mensupları Da Düzenledikleri Bir Etkinlik İle Özgecan Aslan’ın Vahşice Öldürülmesini Protesto Ettiler. Cumhuriyet Halk Partisi Kadın Kolları Mensubu Olan Bayanlar Eylemleri İçin Parti Binasında Toplandılar. Daha Sonra Ellerinde Özgecan Aslan Fotoğrafları Ve Kadınların Uğradıkları Saldırıları Kınayan Dövizlerle Baransel Caddesi’nde Yürüyüşe Geçtiler. Chp’li Bayanların Yürüyüşü Zübeyde Hanım Meydanı’nda Sona Erdi. Bayanlar Burada Protestolarının Nedenini Açıkladıktan Sonra Kadınlara Yapılan Her Türlü Saldırıyı Kınayan Konuşmalar Yaptılar. İlk Konuşma Cumhuriyet Halk Partisi Kadın Kolları Başkanı Bircan Ergin Tarafından Yapıldı. Ergin Konuşmasında Şunları Söyledi: “Kadınlar, Bizim Kadınlarımız…Korkunç Ve Mübarek Elleri, İnce Küçük Çeneleri, Kocaman Gözleri İle Anamız, Avradımız, Yârimiz…Ve Sanki Hiç Yaşamamış Gibi Ölen Ve Soframızdaki Yeri Öküzümüzden Sonra Gelen Kadınlarımız.

Değerli Katılımcılar, Değerli Basın Mensupları; Sözlerime Nazım Hikmet’in Dizeleri İle Başladım. Geride Bıraktığımız Haftada Türkiye Bir Kadın Cinayetine Daha Şahit Oldu. Bugüne Kadar Binlercesine Olduğu Gibi…Münevver Karabulut Sevdiği Erkek Tarafından Öldürüldü. Vücudu Parçalara Ayrıldı, Bavula Konulup Çöp Kutusuna Atıldı. Kübra, Kocası Tarafından Dövüldü Ve Öldü. Gönül, Sevdiği Erkeğin Tecavüzüne Uğradı Ve Hamile Kaldı. Aile Meclisi Kararıyla Öldürüldü. Özgecan Aslan, 20 Yaşında Bir Üniversite Öğrencisiydi. Yolcu Taşıyan Dolmuşa Bindi. Minibüs Şoförünün Tacizine Ve Tecavüzüne Uğradı. Direndi, Katilinin Yüzünü Tırnakladı Ve Acımasızca Öldürüldü. Tırnakları Arasındaki Deri Parçalarından Dna Örneği Alınmasın Diye Elleri Kesilip Atıldı. Sonra Cesedi Üç Cani Tarafından Yakıldı. Yetmedi, Uçurumdan Atıldı. O Da Diğer Kurbanlar Gibi Gencecikti, Hayat Doluydu. Ama Genç Olmaları Yetmedi. Halbuki Onlar Kadınlarımızdı, Kızlarımızdı, Analarımızdı, Bacılarımızdı.

Değerli Katılımcılar, Ülkemizde Gittikçe Derinleşen Kadına Yönelik Şiddet Vak’aları Her Geçen Gün Daha Vahim Boyutlara Ulaşmaktadır. Kadına Yönelik Şiddet Ve Kadın Hakkı İhlalleri Kadın Sorunu Değil, Aynı Zamanda Bir Erkek Sorunudur. Bu Sorun, Her Kesime Yayılan Toplumsal Bir Sorundur. Devletin Hiçbir Etkin Önlem Almadığı Bu Ülkede Kadınlar Her Gün Şiddet, Taciz, Tecavüz, Cinayet Tehdidi Altında Yaşamak Zorunda Bırakılıyor. Ne Evlerde Ne Sokaklarda Güvenliğimiz Var. Biliyoruz Ki Hem İktidar Hem De Toplum Tarafından Kadına Yönelik Baskı Ve Cinsiyetçi Saldırılar Şiddetin Daha Fazla Yayılmasına, Sistematikleşmesine Ve Meşrulaştırılmasına Neden Oluyor. Biliyoruz Ki Biz Kadınlar Bir Araya Gelirsek Cinayetleri Önleyebiliriz. Biz Kadınlar Bir Araya Gelirsek Özgecan İçin, Erkekler Tarafından Öldürülen Tüm Kadınlarımız İçin Kadın Cinayetlerinin Hesabını Sorabiliriz. Yeter Diyoruz… Meclis’in Olağanüstü Toplanması İçin Bütün Milletvekillerine Sesleniyoruz. Saygılarımla…”

Bircan Ergin’den Sonra Söz Alan Serap Ertürk İse Aşağıdaki Dizelerle Duygularını İfade Etti:

Uyumayın,

Uyumayın Bu Gece,

Bir Düşünün;

Nasıl Korkmuştur Acaba?

Ne Kadar Acımıştır Canı?

“Anne” Diye Bağırmış Mıdır?

Bağırmaktan Sesi Kısılmış Mıdır?

Dua Etmiş Midir Allah’a?

Bir An Önce Bitsin Diye…

Yalvarmış Mıdır Katillerine?..

Uyumayalım Bu Gece;

Bir Damla Uyku Girmesin Gözlerimize.

Hep Bir Ağızdan “Amin” Diyelim.

O Canilerin İnleye İnleye Ölmeleri İçin…

Chp Gençlik Kolları Başkanı Özkan Mercan İse Özgecan’ın Katledilmesinden Duyduğu Üzüntüyü Belirterek Erkekler Tarafından Kadınlara Ve Kızlara Yapılan Bütün Tacizleri, Tecavüzleri, Şiddeti Ve Cinayetleri Lanetlediğini İfade Etti. Mercan Ayrıca Kadınların Ve Kızların Erkeklerin Başlarının Tacı Olduğunu Vurguladı. Protesto Etkinliğinin Sonunda Söz Alan Chp İlçe Başkanı Mehmet Ertürk, Özgecan’ın Katillerinin Bir An Önce Adalet Önünde Hesap Vererek Hak Ettikleri Cezaya Çarptırılmalarını İstedi Ve Bu Eyleme Katılan Bütün Kadınlara Teşekkür Etti.

Yorum