MYO’DA EĞİTİM ÇALIŞMASI YAPILDI

Yazı Boyutu:
MYO’DA EĞİTİM ÇALIŞMASI YAPILDI

Ezine Meslek Yüksek Okulu’nda Süt ve Süt Ürünleri alanında çalışanlar ve işyeri sahipleri için eğitim çalışması yapıldı. İki günlük eğitim çalışmasının açılışı 4 Ekim 2018 Perşembe günü yapıldı. Bu faaliyete; Kaymakam Ali İkram TUNA, Meslek Yüksekokulu Müdürü Doç.Dr. Cüneyt ERENOĞLU, İlçe Gıda, Tarım ve Hayvancılık Müdürü Ramazan EREN, Sektör Temsilcileri ve öğrenciler katıldı. Ezine Meslek Yüksek Okulu’nun Gıda Bölümü ile Süt ve Süt Ürünleri Bölümü Öğretim Görevlilerinin organize ettiği bu önemli çalışma saygı duruşu ve İstiklal Marşı ile başladı. Kürsüye davet edilen Kaymakam Ali İkram TUNA yaptığı kısa değerlendirmede şunları söyledi: “Değerli katılımcılar, Meslek Yüksek Okulumuzdaki bu eğitim çalışmasına hepiniz hoş geldiniz. Süt ve Süt Ürünleri sektöründe yer alan insanlarımızı eğitmek, bu sektörde kaliteyi aktarmak amacıyla böyle bir etkinlik düzenlendi. Hepinizin bildiği gibi Meslek Yüksekokulumuzun değerli öğretim görevlileri Hollanda’ya bir inceleme gezisi yaptılar. Bugün oradaki tespitlerini sizlerle paylaşacaklar. Süt ve Süt Ürünleri sektöründe artık büyük bir rekabet var. Bu rekabet ortamında ayakta kalmak için eğitimli olmak, donanımlı olmak gerekiyor. Yine bu işin içinde olan herkesin hevesli olması gerekiyor. Eğitim çalışmasından iyi sonuçlar çıkacağına inanıyorum ve herkese başarılar diliyorum.”
Ezine Yöresinde Süt ve Süt Ürünleri alanında işgücü niteliğinin arttırılmasına yönelik Yenilikçi Mesleki Eğitim verilmesi faaliyeti; GMKA, Ezine Kaymakamlığı ve Ezine Belediyesinin katkılarıyla tertip edildi.
2 günlük eğitimin programında aşağıdaki etkinlikler hayata geçirildi.
BİRİNCİ GÜN İlk Oturum: Protokol konuşmaları (Saat 09.00), Öğrt. Gör. Çisem ÖGE’nin açıklamaları(Hollanda gezisini anlattı), İŞ-KUR eğitimi (Saat 10.00-11.00), CV hazırlama ve mülakat eğitimi, Meltem ÜNLÜ DANACI’nın açıklamaları , öğle yemeği (Saat 11.00-12.00).
BİRİNCİ GÜN İkinci Oturum: İş sağlığı ve iş güvenliği eğitimi (Saat 12.00-15.00), Öğrt. Gör. Dr. Seda ÖZDİKMENLİ TEPELİ’nin açıklamaları, Ar-Ge Eğitimi (Saat 15.00-17.00) Doç.Dr. Barış TUNCEL’in açıklamaları, Üretim Kalitesi (Saat 17.00-19.00), Dr.Öğrt. Üyesi Murat ZORBA’nın açıklamaları.
İKİNCİ GÜN İlk Oturum: Mikrobiyoloji (Saat 08.00-11.00), Doç.Dr.Nükhet ZORBA’nın açıklamaları, öğle yemeği (Saat 11.00-12.00).
İKİNCİ GÜN İkinci Oturum: Kimyasal (Saat 13.00-16.00), Doç.Dr.Müge İŞLETEN HOŞOĞLU’nun açıklamaları, Araş.Gör. Dr. Hüseyin AYVAZ’ın açıklamaları, Duygusal Analiz (Saat 16.00-19.00), Prof.Dr.Yonca YÜCEER’in açıklamaları.
Bu eğitim ve bilgilendirme faaliyetine katılanlar, çalışmanın kendileri için çok yararlı olduğunu belirttiler.

Yorum