GAZETEMİZİN KONUKLARI VARDI

Yazı Boyutu:
GAZETEMİZİN KONUKLARI VARDI

Çanakkale’deki Ezineliler Derneği’nin Kurucuları ve Yönetim Kurulu Üyeleri olan Muammer TAN ve Ertan ÖNAL Gazetemiz Son Söz’ü ziyaret ettiler. Çocukluk ve gençlik yılları Ezine’de geçen Muammer TAN ve Ertan ÖNAL, Gazetemizin Yazarı Bahri KORKMAZ’la Ezine Gençlik ve Spor Derneği’nin kuruluşu ile Atatürk’ün Ezine’yi ziyaret ettiği 14 Nisan günlerinde yapılan kutlama merasimlerinin öyküsünü anlattılar.
“Biz, Gazetenize Ezine Gençlik ve Spor Kulübü’nün kuruluşu ile 14 Nisan günlerinde yapılan törenlerin nasıl kabul edildiğini anlatmak istiyoruz diyen Muammer TAN sözlerine söyle devam etti. Önce Ezine Gençlik ve Spor Kulübü’nün yeniden ayağa kaldırılışını anlatayım. Bu dernek 1946 yılında faaliyete geçtikten sonra bir süre mahalle liglerinde yer aldı. Ancak alınan kötü neticeler ve ilgisizlik sebebiyle bir süre liglere giremedi, feshedilme tehlikesi yaşadı. Bizler; dönemin gençleri olarak 1963 yılının Ağustos ayında Bozcaada Spor ile bir maç aldık. Maça gitmek için de esnaftan ve tanıdıklarımızdan para topladık. O zaman ulaşım imkanları çok kısıtlı olduğu için Ezine’den bir kamyona binerek Odunluk İskelesine ulaştık. Bozcaada’ya denizden ulaşımı sağlayan teknelerle Bozcaada’ya gittik. Bozcaada Spor ile müsabaka yapıp geri döndük. Bu maç için topladığımız paranın bir kısmı kaldı. Bunun üzerine tekrar liglere katılmayı düşündük. Bu düşüncemizi o zaman Kulüp Başkanı olan Terzi Ahmet Ağabeye anlattık. Kendisi bizi destekleyeceğini söyledi. Beden Terbiyesi Müdürlüğünde çalışan Emin Bey isimli bir Ezineli vardı. O da “lisansları hazırlayın, gelin size yardım edeceğim.” dedi. Bunun üzerine rahmetli Arzuhalci Adnan Çepeloğlu’nun yazıhanesinde çalışan yine rahmetli Veli Ergül arkadaşımıza gittik. Veli Ergül arkadaşımız, lisansları daktilo ile doldurdu. Onları Beden Terbiyesi Müdürlüğüne teslim ederek Amatör Liglere katılmaya hak kazandık. 1963-1964 futbol sezonunda Ezine Gençlik ve Spor takımı olarak müsabakalara çıktık. İlk maçımızı da Türk Gücü takımı ile oynadık. Ezine Spor’un yeniden Amatör Liglere katılmasının hikayesi anlattığım gibidir.
Şimdi gelelim 14 Nisan Törenlerine… 1999 yılında yine Ertan ÖNAL ve diğer arkadaşlarımla beraber Çanakkale’deki Ezineliler Derneğini kurduk. Derneği kurduktan bir süre sonra o zaman Ezine Belediye Başkanı olan Mustafa Kemal CENGİZ’i ziyaret ettik. Makam odasında Atatürk’ün Ezine’yi ziyareti sırasında çekilmiş olan fotoğrafı gördüm. Fotoğrafın altında da 14 Nisan 1934 yazıyordu. Ezine Belediye Başkanı olan Mustafa Kemal CENGİZ’den fotoğrafla ilgili bilgi aldık. Bu tarihte niçin kutlama töreni yapılmadığını sordum. Ardından ilave ettim. “Biz dernek olarak her 14 Nisan’da Atatürk Anıtına çelenk koyalım” dedim. Kaymakamlık Makamına hemen orada bir dilekçe yazdık. Dilekçeyi Kaymakamlık Makamı Yazı İşlerine bıraktık. O zaman Mülki Amirliğe Bayramiç Kaymakamı vekalet ediyordu. Kaymakam Bey’in direktifleri ile bir kutlama heyeti oluşturulmuş. İlk defa yapılan törene bizi de davet ettiler. 14 Nisan gününde Ezine’ye geldik. Gördüğümüz tablo bizi çok memnun etti. Yürüyüş yapıldı, anma merasimi düzenlendi. O yıldan sonra da her sene 14 Nisan günlerinde Atatürk’ün Ezine’yi Ziyaretleri Programı yapıldı. Bu programın hikayesi de böyle… diye sözlerine son veren Muammer TAN ve Ertan ÖNAL yaptığımız bu keyifli sohbetin ardından gazetemizden ayrıldılar.

Yorum