Enerji Bakanı Taner Yıldız Çtso’ Yu Ziyaret Etti

Yazı Boyutu:
Enerji Bakanı Taner Yıldız Çtso’ Yu Ziyaret Etti

Enerji Ve Tabii Kaynaklar Bakanı Taner Yıldız, 20 Mayıs 2015 Çarşamba Akşamı Çtso Kongre Fuar Merkezi’nde Çanakkale İş Dünyası, Meslek Kuruluşları Ve Stk Temsilcileri İle Bir Araya Geldi. Çanakkale Valisi Ahmet Çınar, İl Jandarma Komutanı J.Kd.Albay Enver Aydın,  İl Emniyet Müdürü Yılmaz Özden ’İn De Katıldığı Toplantının Açılış Konuşmasını Yapan Çtso Yönetim Kurulu Başkanı Bülend Engin;

Sanayimizin Dünya Ülkeleri İle Rekabet Edebilecek Güçte Olabilmesi, Sürdürülebilir Bir Kalkınmanın Yolu Ancak Bağımsız, Ucuz Ve Kaliteli Enerji Üretiminden Geçtiğini Belirterek, Ülkemizin Doğalgaz Sorununa Tanap Projesi İle, Enerji Talebinin Karşılanmasına İse Nükleer Santral Projeleriyle Çözümlerin Yine Sayın Bakanın Görev Süresinde Gerçekleştiğine Değindi.

Başkan Engin Konuşmasında, Yenilenebilir Enerji Alanında Üretilen Yeni Politikaların Ülkemizin Enerjide Dışa Bağımlılığını Azalttığını Belirterek, Güneş Ve Rüzgar Gibi Yenilenebilir Enerji Kaynağı Yatırımlarında Kolaylaştırıcı Yönetim Anlayışı İle Yeni Lisans Alımlarının Önünü Açan Bakanımıza Teşekkür Ederek Sözlerini Tamamladı.

Enerji Ve Tabii Kaynaklar Bakanı Sayın Taner Yıldız, Şehitler Diyarı Çanakkale’de Bulunmaktan Ve Kendisini Büyük Bir Heyecanla Karşılayan Bölgenin Sanayisine, Üretimine, Kalkınmasına Ve İstihdama Katkıda Bulunan Önemli Projelere İmza Atan Çanakkale Ticaret Ve Sanayi Odasının Başkanı, Yönetimi Ve Üyeleriyle Birlikte Olmaktan Büyük Bir Mutluluk Duyduğunu İfade Etti.  Bakan Yıldız Konuşmasında; Bilim Sanayi Ve Teknoloji Bakanı İle Gerçekleştirdiği Toplantıda Doğalgaz Gitmeyen Osb’lerin Sorunlarının Ele Alındığını, Botaş İle Doğalgaz Olmayan İçerisinde Biga Osb Ve Çanakkale Osb’nin De Olduğu 22 İlde 25 Osb’ye Çok Kısa Bir Süre İçerisinde Doğalgaz Geleceğini Söyledi. Sanayide Enerji Verimliliği Üzerinde Özellikle Durarak Bu Konuya 2012 Yılının İlk Ayından İtibaren Hız Verdiklerini, Enerji Verimliliği Konusunda Atağa Kalkarak Toplumsal Bir Bilinç Oluşmasını Sağladıklarını İfade Eden Bakan Yıldız, Kanun Kapsamında Olan İşletmelere Yönelik Olarak Toplam Proje Bedeli En Fazla 1 Milyon Tl Olan Ve Geri Ödeme Süresi 5 Yıldan Az Olan Verimlilik Arttırıcı Proje (Vap) ‘Lere Destek Verdiklerini Söyledi. Bakanlık Olarak Yapılan Çalışmalar Ve Analizler Sonucunda Enerjinin Verimli Kullanılarak Yılda 15 Milyar Tl Tasarruf Sağlanabileceğini Tespit Ettiklerini, Hedeflerinin Sanayicilerin Enerji Faturasının En Az %30 Azaltmak Ve Parasal Olarak 10 Yılda 65 Milyar Tl Tasarruf Etmek Olduğunu Vurguladı.

Bakan Yıldız’ın Konuşmasından Sonra Soru-Cevap Bölümüne Geçildi Ve Kendisine Yöneltilen Soruları Cevapladı. Bu Bölümün Ardından Vip Odaya Geçilerek Plaket Takdimi Yapıldı.

Yorum