DOĞALGAZ FATURASINI DÜŞÜRMENİN YOLLARI

Yazı Boyutu:
DOĞALGAZ FATURASINI DÜŞÜRMENİN YOLLARI

Soğuk kış ayları yaklaştıkça, gündemi en çok meşgul eden konuların başında gelen kabarık doğalgaz faturalarını düşürmenin tek yolu, ısı tasarrufu sağlamaktan geçiyor. Isı tasarrufu yapmanın da pek çok farklı yöntemi var. Bunlar şöyle:

Bütün radyatörlerde termostatik vanaların kullanılması doğru bir tercih. Elle kumanda edilen radyatör vanaları, sadece aç / kapa yapabildikleri için ortam sıcaklıklarını sabit tutamıyor. Özellikle gaz sensörlü termostatik radyatör vanaları %35’e kadar tasarruf sağlıyor. Kışın ısı tasarrufu yaparken başlangıç olarak; ortam sıcaklığının evde bulunulmadığı zamanlarda ve uyku süresince, normal sıcaklıklardan da düşük ayarlanması gerekiyor. Isıtma ihtiyacı olmayan zamanlarda, geceleri normal konfor sıcaklığından 5 – 7 ºC daha düşük tutulması da tasarruf sağlıyor. Isıtma sisteminin tamamen kapatılması ortamdaki mobilya, duvar gibi tüm cisimlerin yüzeylerinin yeniden ısıtılması gerekeceğinden, amaçlananın tam tersi, daha fazla enerji sarfiyatına neden oluyor. Kaloriferli ısıtma sistemlerinde bile evin sadece tek bir odasının ısıtılması yanlıştır. Böyle uygulamalarda sıcak odaya bitişik olan diğer odalarda temas yüzeylerinin enerji kayıpları oluşuyor. Aynı zamanda hiç ısıtma olmadığında bina yapısı ve malzemeler zarar görüyor. Ortam sıcaklığındaki her 1 ºC artışın yüzde 6 daha fazla enerji sarfiyatı anlamına geldiği göz önüne alınınca, gereksiz ısınmanın engellenmesi sayesinde, yüzde 30’a varan oranlarda enerji tasarrufu sağlanıyor.

Konforlu ısıtmanın bir diğer koşulu ise ortamların havalandırılmasıdır. Ortam havalandırılmadığı zaman, iç havadaki nem oranı arttığı için, ortamların ısıtılması ve konfor şartlarının sağlanması daha da zorlaşıyor. Günde en az bir kez tüm pencere ve kapıların açılarak havalandırılması gerekiyor. Ayrıca; sıcaklığın içeride kalması için geceleri perdelerin kapalı olması enerji tasarrufu sağlar. Odada sıcaklığın artması halinde pencereleri açmak yerine radyatör musluğunu kısmak doğru bir uygulamadır. Bacalı cihazları (kombileri) dolapların içerisine yerleştirmek yanlıştır. Böyle kullanım,  cihazların ortamdan yanma havası almasını engeller ve yanma verimi düşer. Binalarda radyatör arkaları daha fazla ısı kaybına neden olur. Buralara ısı yalıtım levhası konulmalıdır. Kullanılmayan çatı aralarına da çatı şiltesi döşenebilir.

Alınacak bu tedbirler, doğal gaz kullanımında tasarruf sağlar. Unutmayalım ki günümüzde enerji hem değerli hem pahalı bir ihtiyaç haline gelmiştir.

Yorum