CUMHURİYETİN 95. YILI KUTLANDI

Yazı Boyutu:
CUMHURİYETİN 95. YILI KUTLANDI

Türkiye Cumhuriyeti Devleti, 29 Ekim 1923 tarihinde Mustafa Kemal ATATÜRK ve silah arkadaşları tarafından kurulmuştu. Bu tarihin üzerinden 95 yıl geçti. Cumhuriyetimizin kuruluşunun 95. Yılı, yurdumuzun her köşesinde düzenlenen törenlerle kutlandı. Ezine’deki kutlama töreni Atatürk Anıtı önünde ve sinema salonunda yapıldı. 28 Ekim 2018 Pazar günü saat 13.00′te protokol mensupları ve görevli öğrenciler Atatürk Anıtı önünde bir araya geldiler.
Kaymakam Ali İkram TUNA ve Belediye Başkanı Haluk BABAOĞLU tarafından Atatürk Anıtına çelenk konuldu. Çelenklerin konulmasından sonra Atatürk ve Şehitlerimiz için saygı duruşunda bulunuldu. Saygı duruşunu takiben İstiklal Marşımız söylendi ve buradaki tören tamamlandı.
Cumhuriyet Bayramı törenlerinin ikinci bölümü, 29 Ekim 2018 Pazartesi günü, sinema salonunda hayata geçirildi. Program gereği, protokol mensupları ve okullar, saat 09.45′te sinema salonundaki yerlerini aldılar. Sinemadaki tören, saygı duruşu ve İstiklal Marşı ile başladı. Günün anlam ve önemini belirten konuşma, Kaymakam Ali İkram TUNA tarafından yapıldı. Kaymakam Ali İkram TUNA, konuşmasında özetle şunları söyledi: “Değerli konuklar, sevgili öğrenciler; Birinci Dünya Savaşı sonunda ülkemizin üzerine çöken karabulutları yeniden bir silkinişle dağıttık. Cumhuriyetimizi kurduk. Cumhuriyetimiz bütün darbe girişimlerine ve sıkıntılara rağmen 95 yıldır ayakta duruyor. Cumhuriyetimiz hepimiz için bir onur ve gurur kaynağıdır. Devletimiz, Cumhuriyet idaresi ile çok büyük terakki sağladı. Cumhuriyetimizin 100. Yılına az bir süre kala daha güçlü bir devlet olmalıyız. Tüm dünya devletleri bize gıpta ile bakmalı. Laik ve sosyal bir hukuk devleti olan Cumhuriyetimizi daha da geliştirmeliyiz. 95. Yıl vesilesiyle başta Cumhuriyetimizin Kurucusu Mustafa Kemal Atatürk olmak üzere Cumhuriyetin kurulması ve gelişmesi için emek veren herkesi şükranla anıyorum. Türkiye Cumhuriyeti Devleti bu yapıcı ruhla ilelebet payidar olsun.” dedi.
Kaymakam Ali İkram TUNA konuşmasını tamamladıktan sonra Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın Cumhuriyet Bayramı mesajı okundu.
Ardından öğrenciler arasında düzenlenen şiir yarışmasında birinci olan Gazi Ortaokulu öğrencisi Selin GÜNGÖR, yazdığı şiiri okudu. Yine öğrenciler arasında düzenlenen kompozisyon yarışmasında birinci olan Çok Programlı Lise öğrencisi Yusuf TAŞKIRAN, kaleme aldığı Cumhuriyet konulu yazısını okudu. Ardından resim, şiir ve kompozisyon yarışmalarında derece alan öğrencilere ödülleri takdim edildi. Başarılı öğrenciler ödüllerini; Kaymakam Ali İkram TUNA, Belediye Başkanı Haluk BABAOĞLU ve Tabur Komutanı J.Yrb.Özgür TÜRKAN’ın elinden aldılar. Sinemada yapılan kutlama töreninin sonunda Gazi Ortaokulu halk oyunları ekibi kısa bir gösteri yaptı. Cumhuriyetimizin kuruluşunun 95. Yılı etkinlikleri bu şekilde tamamlandı.

Yorum