Cumhuriyet Halk Partisi’nden Açıklama

Yazı Boyutu:
Cumhuriyet Halk Partisi’nden Açıklama

Dağlıca Şehidi Piyade Onbaşı Fatih Duru’nun Çanakkale’ye Gelişi Sırasında Çanakkale Belediye Başkanı Ülgür Gökhan’ın Makam Aracına Bir Grup Tarafından Saldırılmıştı. Makam Aracı Tekmelenen Ve Yumruklanan Başkan Ülgür Gökhan, Bu Tacizden Sonra Göstericilerin Arasından Uzaklaşmıştı. Belediye Başkanı Ülgün Gökhan’a Yapılan Bu Saldırı İle İlgili Olarak Chp İl Başkanı Hamza Karagöz, Chp Çanakkale Milletvekili Muharrem Erkek Ve Çanakkale Belediye Başkanı Ülgür Gökhan, Cumhuriyet Halk Partisi İl Başkanlığında Yapılan Toplantıdan Önce Basına Açıklamalar Yaptılar. Basın Mensuplarına İlk Açıklamayı Yapan İl Başkanı Hamza Karagöz Şunları Söyledi “Cumhuriyet Halk Partisi Olarak Tarihten Aldığımız, Misyonumuzdan Aldığımız Güç Ve Ülkemizin Geleceği İle İlgili Kuruluşumuzdan Bu Yana Aldığımız Kararlar Halkımız Tarafından Bilinmektedir. Dün Olduğu Gibi Bugün De Önce Türkiye Sonra Chp Diyoruz. Ülkemizin Geleceği İle İlgili Halkımızın Özgür Ve Refah İçerisinde Bir Yaşam Sürdürmesi İçin Parti Olarak Temel Hedefimiz; Kimseyi Ötekileştirmeden, İnsan Haklarına Saygılı, Toplumsal Barışı Sağlayan, Birbiriyle Didişen Değil Birbirinin Koluna Giren, Birbirinin Emeğine Saygı Duyan Bir Topluma Özlem Duyma İçerisindeyiz. Bu Nedenle Hem Milletvekillerimiz Hem De Belediye Başkanlarımız Daima Önce Türkiye Demiştir, Demeye De Devam Edecektir. Çanakkale Havaalanı’nda Hepimizin İbretle Ve Ürpererek Seyrettiği Tabloyu Çanakkale Hiç Hak Etmiyor. Bizler Her Türlü Görüşün Demokratik Bir Ortamda Kendini İfade Etmesini Arzu Ediyoruz. İsteyen Herkes Düşüncelerini Şiddete Başvurmadan, Teröre Başvurmadan Korkutmaya Başvurmadan İfade Etmelerini Arzu Ediyoruz. Yaşanan Olaylar; İnsan Haklarına Yapılan Bir Darbedir. Bu Tip Olayların Çanakkale’de Olmaması İçin Bütün Çanakkale Halkını Huzur Ortamını Sağlamaya Davet Ediyoruz. O Ortamın Sağlanabilmesi İçin Başta Güvenlik Kuvvetlerimizi, Sayın Valimizi, Adalet Temsilcilerini Göreve Davet Ediyoruz. Yaşanan Olaylarda Bazı Güvenlikçi Arkadaşlarımızın Görevlerini Yerine Getirmek İçin Canla Başla Nasıl Çabaladıklarını Gördük, Kendilerine Teşekkür Ediyoruz. Bu Olayı Cumhuriyet Halk Partisi Olarak Şiddetle Kınıyoruz. Bir Daha Tekrarlanmaması İçin Başta Halkımıza Ve Siyasi Partilerimize Sağduyu Çağrısında Bulunuyoruz. Çanakkale Hepimizin. Bu Huzurlu Kenti Hep Birlikte Koruyalım. Barışın Kentini Hep Birlikte Koruyalım. Bu Konuda Herkesi Özellikle Duyarlı Olmaya Davet Ediyorum.”
Chp Çanakkale Milletvekili Muharrem Erkek İse Sözlerine Şehitlere Rahmet Dileyerek Başladı; “Her Şeyden Önemlisi; Bugün Hep Birlikte Şehidimizi Ebediyete Uğurladık. Kendisine Rahmet, Ailesine Sabır Diliyorum. Ne Yaşanmış Olursa Olsun Bugün Bizim İçin En Önemli Olan Şehidimizdir. Özellikle Vurgulamak İsterim Ki; Bizim Demokrasi Sevgimiz De, Kardeşlik Duygularımız Da, Vatan Sevgilerimiz De, Şehidimiz İçin Duyduğumuz Acı Da Samimidir, Hakikidir. Fakat Bazı Odaklar Şehidimizin Gelişini Dahi, Varlığını Dahi Kullanarak Çirkinleştiler. Bizler Tabii Ki Gerçekleşen Bu Provokatörlüğü Kimin Ve Kimlerin Yaptığını Biliyoruz. Şunu Belirtmeliyiz Ki Bizim İçin Önemli Olan Bu Saldırıları Yaşamış Olmamız Değil; Barışımızın Olması. Provokatörlüğü Yapanlar Bilsinler Ki; Emniyetimizde Kayıtlar Mevcut. Olayın Kayıtları Bulunuyor, Kimin Ne Zaman Nasıl Saldırdığına Dair. Bizler; Şehidimize Saygımızdan, O Var Diye Hiçbir Şey Yapmadık. Fakat En Kısa Sürede Hukuki Süreç Başlatacağız. Özellikle Başsavcımıza Ve Emniyet Müdürümüze Seslenmek İstiyorum. Basında Olayın Kayıtları Var, Orada Olan Binlerce Tanık Var. Bu Konu İçin, Hukuk Sürecini Başlatacağız Ve Yasal İşlemlerin Takipçisi Olacağız. On Üç Yıldır İktidarda Olan Fakat Bütün Olaylar İçin Hiçbir Şey Yapmayan, Tepkisiz Kalan Ak Parti’nin Hiçbir Sorunu Üstlenmediğini Gördük. Bununla Birlikte, Yaşanan Her Olumsuz Olayı Da Sürekli Başkalarının Üstüne Atmaya Çalışmışlardır. Hiçbir Şekilde Sorumluluk Üstlenmemişlerdir. Bizler 1 Kasım’ı Ve 1 Kasım’dan Çıkacak Olan Sonuçları Bekliyoruz.” Dedi.
Çanakkale Belediye Başkanı Ülgür Gökhan İse Yaşanan Olayları Bir Grubun Yaptığını Belirterek Şunları Söyledi: “Sayın Milletvekilimizle Beraber Menfur Bir Saldırıya Uğradık. Ama Bu Çok Önemsenecek Ve Prim Verilecek Bir Konu Değil. Çünkü, Bunu Yapanlar 15-20 Tane Paralı Asker. Sonuç İtibariyle De Çok Sevindirici Bir Durumu Sizlerle Paylaşmak İstiyorum. Çanakkale Halkı Bu Provokasyona Gelmedi. Hatta Orada Da Onları Durdurmaya Çalışanlar, Eleştirenler Ve Ne Yaptıklarını Anlamaya Çalışanlar Ve Bunlara Tepki Gösteren İnsanlar Vardı. Sadece Bize Saldırılar Olmadı. İşyerlerine Saldırıldı. Camlar Ve Masalar Kırıldı. İnsanlar Rahatsız Edildi. Turistler Kaçmak Zorunda Kaldı. Özgürlüklerin Kenti Dediğimiz Bu Kentte, İnsanlar Böyle Şeylere Alışık Değil. Bir Parti Binasına Saldırıldı. Bir Derneğe Saldırıldı. İçerisinde Bir Gazeteci Ve Bir Avukatın Olduğu Dernekte Zor Anlar Yaşadılar. Bu Oluşum Dikkat Ederseniz Tüm Türkiye’de Eş Zamanlı Oldu. Yani Bu Bir Kurgu, Birileri Tarafından Tetiklenmiş Ve Hayata Geçirilmiş Bir Kurgu. Bu Bir Şehit Cenazesidir. En Azından Ona Saygı Göstermek Lazım. Bir Şehit Cenazesinde Böyle Bir Provokasyon Teşebbüsü En Azından O Şehide Saygısızlıktır. Eğer Bu Ülkede Yasalar Varsa, Hukuk Varsa Adalet Varsa Bununla İlgili Kurumlarda Gereğini Yapmak Durumundadır. Kimseyi De Suçlamak İstemiyorum. Bunun Arkasında Şu Vardır, Bu Vardır Diye Değil Ama Bunların Kim Olduklarını Biliyoruz. Herkes Biliyor, Basında Biliyor. Tekrar Edilmemesini Diliyorum.” Dedi.

Yorum