Cumhurbaşkanı Erdoğan Çanakkale’de Halka Hitap Etti

Yazı Boyutu:
Cumhurbaşkanı Erdoğan Çanakkale’de Halka Hitap Etti

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan 14 Mart 2015 Cumartesi Günü Çanakkale’ye Geldi. Cumhurbaşkanı Erdoğan, Çanakkale’de İlk Olarak Kolin Otel’de Düzenlenen Tıp Bayramı Programına Katıldı. Tıp Bayramı Programında; Sağlık Bakanı Mehmet Müezzinoğlu Ve Vali Ahmet Çınar Başta Olmak Üzere Milletvekilleri, Belediye Başkanları, Bürokratlar, Partililer Ve Halk Yer Aldılar. Tıp Bayramı Programında Konuşan Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan Şunları Söyledi: “ Bu Etkinliğin Bu Yıl Çanakkale’de Düzenlenmiş Olmasını Çok Anlamlı Buluyorum. Çanakkale Savaşlarında Şüphesiz En Büyük Fedakarlıkları Gösterenlerin Başında Sıhhiyeciler Gelmektedir. Türkiye Cumhuriyeti Kahramanlıklar, Acılar Ve Fedakarlıklar Üstüne Kurulmuştur. Şehitlerin Ölüler Olmadığına Onların Diri Olduğuna İnanıyoruz. Akif’in Deyimiyle Sıksan Şüheda Fışkıracak Bu Topraklar Hiç Şüphesiz Onların Bizlere Emanetidir. Çanakkale; İmanın, İnancın, 1000 Yıllık Medeniyetin Ete Kemiğe Büründüğü Çelik Gibi Bir İradenin Ürünüdür. Çanakkale Bir Askeri Başarı Değil, 200 Yıl Tahkir Edilmiş Bir Milletin Küllerinden Yeniden Doğduğu Gündür. Onun İçin Çanakkale Çok Farklı. Bize Bazı Çevreler  “Bize Ne Suriye’den, Irak’tan, Somali’den” Onlara Diyorum Ki, Çanakkale’ye Gelin. Buradaki Mezar Taşlarını Okuyan Birinin Bu Tür Düşüncelere Katılması Mümkün Değil. Çanakkale Aslında Aramızdaki Sınırların Nasıl Suni Olduğunun Bir Kanıtıdır. Her Meslek Kutsaldır. Ama Hekimliğin Ayrı Bir Yeri Vardır. Çünkü Şifaya Aracılık Ediyor. Peygamberimizin Kaybedildiği Takdirde Kıymeti Anlaşılan Şeyin Sıhhat Olduğunu Bildirmiştir. Sağlık Sistemimizin 12 Yıl Önceki Halini Biliyorsunuz. Sağlıkta Köhne Sistemi Değiştirip Yeni Sistemi Kurmak İçin Çok Çalıştık. Çok Önemli Bir Yerdeyiz. Eksikler Yok Mu? Tabii Ki Var. Ama Azmimiz Onları Da Çözecek. Sağlık Personelimize Uygulanan Şiddeti Lanetliyorum. Fedakar Hekimlerimizin Bu Sıkıntısını Çözeceğiz. Bir Doktora, Bir Hemşireye Uzanan Elin Bir İhanet Halkası Olduğunu Unutmamak Gerekir. Sağlık Çalışanlarına Yönelik Şiddeti Önlemek İçin Adımlar Atıldı.

Tıp Bayramı Programından Sonra Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Valilik Binasının Önündeki Meydanda Toplu Açılış Merasimine Katıldı Ve Halka Hitap Etti. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan Halka Hitap Ettiği Konuşmasında Çanakkale Savaşlarının Öneminden Bahsederek Şunları Söyledi: “Çanakkale’ye Hücum Eden Güçler Dünyanın En Büyük Güçleriydi. Savaşa 231 Gemiyle Katılan Düşman Güçlerine Karşı Biz Dörtte Biri İle Mücadele Ettik. Buna Rağmen 18 Mart 1915 Tarihinde Yapılan Saldırıda En Büyük Yenilgiyi Alıyorlar Ve Geri Çekilmek Zorunda Kalıyorlar. Biz Bu Güçlere Karşı Çıktık. Bizi Kimse Yıkamaz, Bölemez Yeter Ki Bir Olalım, Birlik Olalım, Diri Olalım. Kanlı Sırtta Tek Gecede 3 Bin Şehit Verdik. Düşman Güçlerinin O Gece 1 Milyon Mermi Attığı Yazılıyor. Seyit Onbaşı’yı Bilmeyeniniz Yoktur. Ben Karşımda Seyit Onbaşıları Görüyorum. Çanakkale İnançla Teknolojinin Savaşıydı. Bu Savaştan Galip Çıkan İnanç Oldu. Atatürk Bile Balkan Savaşı’nda Gördükleri Utancı Burada Yaşamaktansa Ölmeyi Tercih Ettiklerini Söylüyordu. Bu Şehitlikler, Bu Vatanın Kalbinin Attığı Yerlerdir. Bu Kalp Durursa Bu Beden Ölür. Şehitliklerimizi Ele Aldık, Abidelerimizi Restore Ettik, Ağaçlandırdık. Bu Bölgeyi Ziyaretçiler İçin Cazibeli Hale Getirdik. Şehitlerimiz İçin 250 Bin Gül Diktik. Çanakkale’ye Rehabilitasyon Merkezi Yapıyoruz. Sağlık Bakanımda Burada. Akın Akın Halkımız Çanakkale’ye Geliyor. O Ruhu Burada Görüyor. 18 Mart Törenlerine Katılmaya Özen Gösterdim. Bu Törenlere Bizzat Kendim Katıldım. Bu Yıl Da 18 Mart Şehitleri Anma Günü Burada Ve Gelibolu’da Coşkuyla Kutlanacak. 18 Mart’ta Başbakan Geliyor. Ben De 24 Nisan’da Geleceğim. Dünyanın Her Yerinden Devlet Başkanları Gelecek. Galiçya Cephesinden Rusya’ya Kadar, Tüm Balkan Coğrafyasında, Ortadoğu’da Şehitliklerimiz Var. Çünkü Büyük Bir Milletiz.”

Daha Sonra Yeni Anayasa Konusuna Değinen Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan Bu Konuda Da Şunları Söyledi. “Biz De Kritik Bir Süreçten Geçiyoruz. 2023’te Dünyanın Ekonomik Güçlerinden Biri Haline Geleceğiz. Ya Da 70’lere 90’lara Geri Döneceğiz. Çok Çalışıyoruz Çok Emek Veriyoruz. Ama Lastik Patinaj Yapıyor. Karar Verirken, Uygularken Daha Hızlı Olmayız. Mevcut Sistem Kaldırmıyor. Kantar Bu Yükü Tartamıyor. Yeni Bir Değişim Süreci Başlatmamız Lazım. Biz Buna Yeni Türkiye Diyoruz. Yeni Türkiye İçin De Yeni Anayasaya İhtiyaç Var. Başkanlık Sistemine İhtiyaç Olduğunu Söylüyoruz. Türkiye Darbe Anayasası İle Yoluna Daha Fazla Devam Edemez. Her Tarafı Dökülen  Mevcut Sistemle Yoluna Devam Edemez. Dünyanın Tüm Gelişmiş Ülkeleri Başkanlık Sistemiyle Yönetiliyor. Efendim Neymiş. Başkanlık Sistemi Diktatörlüğü Getirirmiş. Amerika’da Diktatörlük Mü Var? Bunlar Ya Milletini Tanımıyorlar Ya Da Kendilerine Güvenmiyorlar. Millet, Diktatörlük Yapmaya Kalkanların Karşısına Dikilir. Önce Benim Çanakkaleli Vatandaşlarım Dikilir. Bu Değişim Fırsatı Kaçırılmaz. Başkanlık Sistemi İnşallah Kaçırılmaz. Millet İstiyorsa İnşallah Olacak. Her Şey Milletle Birlikte Olacak.”

Yorum