Chp İl Başkanı “İnsan Hakları Günü” Dolayısıyla Mesaj Yayınladı “İnsan Hakları Diyeceksiniz, Sonra Çıkar Uğruna İnsanları Katledeceksiniz”

Yazı Boyutu:
Chp İl Başkanı “İnsan Hakları Günü” Dolayısıyla Mesaj Yayınladı “İnsan Hakları Diyeceksiniz, Sonra Çıkar Uğruna İnsanları Katledeceksiniz”

Cumhuriyet Halk Partisi Çanakkale İl Başkanı Hamza Karagöz, 10 Aralık İnsan Hakları Günü Dolayısıyla Yayınladığı Mesajda Aşağıdaki Görüşlerini Kamuoyu İle Paylaştı.

“Kişisel Hak Ve Özgürlükler Konusunda Temel Bir Referans Belgesi Olan İnsan Hakları Evrensel Bildirgesi, 67 Yıl Önce 10 Aralık 1948 Tarihinde Kabul Edildi. İnsan Hakları Evrensel Bildirgesi’ni Kabul Eden İlk Ülkeler Arasında Yer Alan Türkiye Aynı Zamanda Birleşmiş Milletlerin Temel İnsan Hakları Sözleşmesinin Tamamına Taraf Oldu.

İnsan Hakları, İnsan Olmanın Ve Onurunun Doğal Bir Sonucudur. Bireyin Doğuştan Gelen Ve Yalnızca İnsan Olmasından Kaynaklanan Haklarını Özgürce Ve Eşit Şartlar Altında Kullanmasını Teminat Altına Almadır. Bu Haklar Ve Özgürlükler, Cinsiyete, Irka, Renge, Dile, Dine, Servete, Siyasal Veya Başka Düşünceye Dayanmaz. İnsan Hakları Başkası Tarafından Verilen Bir Söze Veya Teminata Bağlı Olarak Ya Da Satın Alınarak Elde Edilen Haklar Değildir.

Ülkemizde Son Dönemlerde Gittikçe Tırmanan Kadına Karşı Şiddet İnsan Hakları Adına Düşündürücüdür. Bu Hususta Valilik Ve Kaymakamlıkların Başkanlığında Oluşturulan İnsan Hakları Kurullarınca İvedilikle Kalıcı Önlemler Alınması Çok Önemlidir. Siyasal Ve Ekonomik Çıkarlar Uğruna Bölgemizde Devam Eden Savaşlarda İnsanın Yaşam Hakkına Vurulan En Büyük Darbedir. İnsan Hakları Diyeceksiniz, En Güzel Yasa Ve Bildirgelere İmza Atacaksınız, Sonra Çıkar Uğruna İnsanları Katledeceksiniz.  Bu Çifte Standart Utanç Tablosundan İnsanlığın Kurtulması Şarttır. Bunların En Başında Yaşam Hakkı Gelmektedir. Bunu Teminat Altına Almak Da Sosyal Devlet İlkesidir. İnsan Hak Ve Özgürlüklerini Benimseyerek Yaşayan Bireylerin Oluşturduğu Bir Toplum, Gerçek Anlamda Uygarlık Seviyesini Yakalamış Demektir. İlimiz İnsanının, İnsan Temeline Dayalı Birlikte Yaşama Kültürünü Bir Yetenek Haline Getirmiş Olmasından Dolayı Bundan Sonraki Nesillere Bu Anlayışı Daha Güçlü Biçimde Aktaracağına Olan İnancım Tamdır.

Bu Vesile İle Kurum Ve Kuruluşlar, Sivil Toplum Örgütleri İle, Basın – Yayın Organları Tarafından Vatandaşlarımızın Bilinçlendirilmesine, İnsan Hak Ve Özgürlüklerin Herkes İçin Tüm Yönleri İle Korunup Geliştirilmesine Katkı Sağlayarak Daha Eşit, Özgür İnsanların Savaşsız, Sömürüsüz Bir Dünyaya Ulaşması Temennisiyle 10 Aralık Dünya İnsan Hakları Gününü Kutluyorum.” dedi.

Yorum