Chp Çanakkale Milletvekili Muharrem Erkek’in Basın Açıklaması

Yazı Boyutu:
Chp Çanakkale Milletvekili  Muharrem Erkek’in  Basın Açıklaması

Değerli Basın Mensupları,

Grup Başkanlığımızın Görevlendirmesi Sonucunda Ankara Milletvekilimiz Aylin Nazlıaka İle Mardin Ve Şanlıurfa İllerini Kapsayan Ziyaretler İçin Dün Yola Çıktık. Sivil Toplum Örgütleri, Valiler Ve Belediye Başkanları, Partililerimiz İle Görüşmeler Yapıp, Chp’nin 7 Haziran Sonrası, Özellikle Koalisyon Görüşmeleri Sürecinde İzlediği Olumlu Politika Üzerine Bilgiler Vermekteyiz. Mardin’de Bir Sivil Toplum Örgütümüzü Ziyaretimiz Sırasında, Soru Cevap Biçiminde Görüşmelerin Sürdüğü Esnada Söylediğim Bir Söz, “Havuzdan Gelen Parayla” Beslenen, Henüz Yakın Bir Zamanda Suikast Gibi İnfial Yaratacak Bir Olayla “Yalan Habere” İmza Attığı İçin Savcılar Tarafından Haklarında Soruşturma Açılan Sözde Basın Yayın Organları Tarafından Çarpıtılarak Verilmiştir. Söylediğim Söz Çok Nettir: Tüm Türkiye’de Ve Özellikle Bölgede Yaşayan Yurttaşlarımız, Işid Tehlikesinden Dolayı Büyük Bir Çekince Yaşamaktadırlar. Canlarıyla Sınanmaktadırlar. Bu Nedenle Sınır Komşusu Olarak Işid’i İstememektedirler. İnsanların Kafasındaki Soru Çok Basit: Suriye’nin Kuzeyindeki Kürtlerin Resmi Temsilcisi Olan Pyd’nin Mi, Yoksa Tırlarla Silah Gönderilen Işid’in Mi Sınır Komşusu Olması İsteniyor? Bunun Üzerine Söylenmiş Bir Sözün, “Teröre Destek Olduğuma” Dair Saçma Bir Yoruma Kadar Çekilebilmesi İçin Zorlama, Hedef Saptırma; Daha Da Önemlisi Işid Ve Ona Silah Gönderenlerin Yandaşlığı Zihniyetiyle Hareket Etmek Gerekmektedir.

Pyd Lideri Salih Müslim İle Başbakan Ahmet Davutoğlu Görüştüğünde, Bu Görüşmeyi 4-5 Ekim 2014 Tarihlerindeki Gazetelerinde Ve İnternet Sitelerinde, Ballandırarak Anlatan Yandaş Basın Sınırımızda Işid’i Komşu İstiyor Olabilir. Yalnız Türkiye’de Yaşayan Halklar Böyle İstemiyor. Kamuoyu Araştırma Şirketleri, Halkımıza Sordukları Sorular Üzerine Hazırladıkları Raporları Yakın Zamanda Medya Aracılığıyla Paylaştı. Bu Araştırmalar, Halkımızın Sınırımızda Işid’in Değil, Pyd’nin Olması Gerektiğine Dair Düşüncede Olduğunu Gösterdi.

Değerli Arkadaşlar,

Akp’nin İflas Eden Ve “Sıfır” Dostumuz Kalmasına Neden Olan Dış Politikası Sonucunda Bu Haldeyiz. Chp Olarak Bu Konudaki Görüşlerimizi Defalarca Açıkladık. Biz Barış Eksenli Bir Dış Politika İstiyoruz. Başka Devletlerin İç İşlerine, Üstelik Savaş Suçu İşleyip Bir Tarafa Silah Göndererek Yapılan Müdahaleyi Doğru Bulmuyoruz. Tıpkı Ülkemiz, Diğer Ülkeler İçin İstediğimiz Gibi, Suriye İçin De Barış Ve Bütünlük Talep Ediyoruz.

Tavrım Net Ve Arkasındayım: Biz Ne Sınırımızda Ne Bölgemizde Ne De Ülkemizde Bir Damla Dahi Kanın Akmasını İstemiyoruz. Ülkemizde Ve Tüm Dünyada Barış İstiyoruz. Siz, Mezhebi Nedeniyle Kafa Kesilen İnsanların Görüntülerini Övünerek İzliyor Olabilirsiniz. Sizin Kardeşiniz Işid Ve Onun Temsilcileri Olabilir. Bizim Kardeşlerimiz Kürtler Ve Diğer Halklardır. Onların Talepleri Önemlidir. Siz Desteklediğiniz Politika Yüzünden Minicik Bebeklerin Ölüleri Kıyıya Vurduğunda Susup Kalabiliyorsunuz; Ama, Biz Susamayız, Vicdan Sahibiyiz. Duyarlı Davranmaya Da Devam Edeceğiz. Saygılarımla.

Yorum