Belediye Meclisinin Eylül Ayı Toplantısı Yapıldı

Yazı Boyutu:
Belediye Meclisinin Eylül Ayı Toplantısı Yapıldı

Ezine Belediye Meclisi Ağustos Ayında Verilen Aradan Sonra Toplanarak Gündeme Alınan Konuları Görüştü. Belediye Başkanı Haluk Babaoğlu Başkanlığında Yapılan Toplantıya Hikmet Özcan Dışındaki Bütün Meclis Üyeleri Katıldı. Toplantıda; Atatürk Ve Şehitlerimiz İçin Yapılan Saygı Duruşunun Ardından Önce Gündemin Dışındaki Üç Dilekçe Okundu.

Belediye Meclisine Verilen Birinci Dilekçede “Sıtkı Turan Hizmet Birimleri” İsminin Değiştirilmesi Talep Ediliyordu. Yapılan Oylama Neticesinde “Sıtkı Turan Hizmet Birimleri” İsmi “Ali Saim Kayaalp Hizmet Birimleri” Olarak Değiştirildi. Değişiklik Kararı Oy Birliği İle Alındı.

Belediye Meclisine Verilen İkinci Dilekçede İmar Kanununda Yer Alan, Yeni Yapılan Binalara Asansör Konulması İle İlgili Hususun Görüşülmesi Talep Ediliyordu. Bu Konunun Gündeme Alınması Oy Birliği İle Kabul Edildi.

Belediye Meclisine Verilen Üçüncü Dilekçede Cami Kebir Mahallesi’nde Bulunan Taşınmazlarla İlgili İmar Değişikliği Talebinin Görüşülmesi Talep Ediliyordu. Bu Konunun Da Gündeme Alınması Oy Birliği İle Kabul Edildi.

Daha Sonra Gündem Maddelerinin Görüşülmesine Geçildi.

Gündemin 1. Maddesinde; Ezine Belediyesinin Üye Olduğu Ve Kısa Adı Çattab Olan Çanakkale Assos, Truva, Turizm Alt Yapı Hizmet Birliğinden Ayrılma Teklifi Görüşüldü. Konu İle İlgili Olarak Belediye Hesap İşleri Müdürü Rıfat Açaroğlu Açıklama Yaptı Ve Özetle Şunları Söyledi: “Bu Birlik, Turizm Bölgelerinde Alt Yapı Hizmetlerinin Geliştirilmesi İçin Kurulmuş Bir Birlik’tir. Belediye Olarak Buraya Bütçeden Devamlı Pay Ayırıyoruz Ve İlgili Hesaba Yatırıyoruz. Ancak Birlik Amacından Saptı. Yatırılan Paraların Geri Dönüşü Olmadı. Belediyemize De Bir Faydası Yok. Bu Bakımdan Birlik’ten Ayrılmakta Yarar Var.” Bu Açıklamadan Sonra Meclis Üyeleri, Ezine Belediyesi’nin Çattab’dan Ayrılma Teklifini Oy Birliği İle Kabul Etti.

Gündemin 2. Maddesinde; Seferşah Mahallesi’nde Bulunan Bir Taşınmazla İlgili Olarak İmar Tadilatı Talebi Hususunda İmar Komisyonunun Hazırladığı Rapor Okundu. Fen İşleri Personeli Tarafından Bu Arsanın Koca Hendek Mevkii’nde Bulunduğu Ve Arsanın Bir Şahıs Tarafından Diyanete Bağışlandığı Açıklandı. Okunan İmar Komisyonu Raporunda İmar Değişikliğini 2 Üyenin Uygun Bulduğu, 2 Üyenin İse Çekimser Kaldığı Belirtildi. İmar Tadilatı Konusunda Yapılan Oylamada 4 Meclis Üyesi Çekimser Kaldı. İmar Değişikliği Talebi Oy Çokluğu İle Kabul Edildi.

Gündemin 3. Maddesinde; Belediye Meclisi Tarafından 1 Temmuz 2015 Tarihinde Kabul Edilen Plan Notlarına, Plan Notu İlavesi Hususuna Yapılan İtiraz Görüşüldü. Tavaklı Bölgesini İlgilendiren Bu Konuyla İlgili Olarak İtiraz Dilekçesinin Mimar Tuğrul Oruç Tarafından Verildiği İfade Edildi. Konu, Meclis Üyeleri Tarafından Tartışıldı. Konunun Daha Ayrıntılı Bilgilendirme Yapılması İçin Önümüzdeki Meclis Toplantısında Yeniden Görüşülmesi Kabul Edildi.

Gündemin 4. Maddesinde; M. Feridun Dinç Tarafından Belediye Meclisine Verilen Dilekçe Görüşüldü. M. Feridun Dinç Dilekçesinde; 1920, 1923 Ve 1927 Dönemlerinde Türkiye Büyük Millet Meclisine Mebus (Milletvekili) Olarak Giren Ezineli Mehmet Dinç’in İsminin Bir Meydana, Bir Parka Veya Bir Caddeye Verilmesini Talep Ediyordu. Meclis Üyeleri Bu Talebi Uygun Buldu. Bu Konu, Araştırma Yapılması İçin Komisyona Havale Edildi. Komisyonun Çalışmasının Ekim Ayı Meclisinde Görüşülmesi Uygun Bulundu.

Gündemin 5. Maddesinde; Sefer Kömür Tarafından Verilen Dilekçe Görüşüldü. Sefer Kömür, Dilekçesinde Gazi Mahallesi’nde Bulunan “Yıkıkönü Sokak” Adının Değiştirilmesini Talep Ediyordu. Bu Talep Değerlendirildi Ve “Yıkıkönü Sokak” Adı Kaldırılıp Yerine “Kardelen Sokak” İsmi Konulmasına Karar Verildi.

Gündemin 6. Maddesinde; Futbol Sahasının Yanına Yapılan Yeni Parka İsim Verilmesi Hususu Görüşüldü. Belediye Başkanı Haluk Babaoğlu Yeni Parka “Talat Çelikbaş Parkı” Adının Verilmesini Teklif Etti. Bu Teklif, Oy Birliği İle Kabul Edildi.

Gündemin 7. Maddesinde; Boyut Dış Ticaret A.Ş. Tarafından Verilen Dilekçe Görüşüldü. Dilekçede; Adı Geçen Şirketin Güllüce Yolundaki 24 Dönümlük Arazileri Üzerine 200 Metrekarelik Paketleme Tesisi Yapmak İstedikleri Ancak İmar Durum Belgesi Alınırken Kendilerine Tahakkuk Ettirilen Harç Miktarını Çok Yüksek Buldukları, Bu Harcın Düşürülmesini Talep Ettikleri İfade Ediliyordu. Taleple İlgili Olarak Açıklama Yapan Fen İşleri Personeli, İmar Durum Belgesi Verilirken Arsanın İçine Yapılacak Binanın Metrekaresinin Önemli Olmadığını Açıkladı. Ayrıca Bu Harçları Yükseltmenin Veya Düşürmenin Belediye Meclisi’nin Yetkisi Dahilinde Olduğu İfade Edildi. Konu, Görüşülmek Üzere Plan-Bütçe Komisyonuna Havale Edildi.

Gündemin 8. Maddesinde; Belediye Meclisinde Haziran Ayında Kabul Edilen İmar Plan Tadilatı İle İlgili Olarak Çevre Ve Şehircilik İl Müdürlüğü Tarafından Ezine Belediyesine Gönderilen Yazı Görüşüldü.

Gündem Alakalı Olarak Ya Da Gündem Dışında Söz Alan Meclis Üyesi Olmayınca Toplantı Sona Erdi.

Yorum