BALIKLI’DA “SÜT OTU TOHUMU” DAĞITILDI

Yazı Boyutu:
BALIKLI’DA “SÜT OTU TOHUMU” DAĞITILDI

İlçemize bağlı Balıklı’da, hayvancılıkla uğraşan çiftçilerimize süt otu tohumu dağıtıldı. İl Tarım ve Ormancılık Müdürlüğünün süt otu dağıtım projesi, İl Özel İdaresi tarafından da destekleniyor. Balıklı’da süt otu dağıtımı vesilesiyle bir de küçük merasim düzenlendi. Süt otu tohumu dağıtım merasimine; Kaymakam Ali İkram TUNA, İl Tarım ve Orman Müdürü Erdem KARADAĞ, Ezine Tarım ve Orman Müdürü Ramazan EREN, İl Tarım ve Orman Müdürlüğü Koordinasyon ve Tarımsal Veriler Şube Müdürü Halil İbrahim BÜYÜKGAGA, Ak Parti İlçe Başkanı Güray YÜKSEL, İl Genel Meclis Üyesi Bahri UYSAL, Balıklı Muhtarı Abdullah ASLAN, İlçe Tarım ve Orman Müdürlüğünde görevli Mühendisler ve Balıklı Köyü çiftçileri katıldılar. Süt otu tohumu dağıtım merasiminde konuşan İl Tarım ve Orman Müdürü Erdem KARADAĞ özetle şunları söyledi: “Değerli çiftçilerimiz, İl Özel İdaresi’nin desteği ile çiftçilerimize süt otu tohumu dağıtım projesini başlattık. Bu proje, süt verimini arttırma projesidir. Hayvanların bu otu çok sevdiklerini biliyoruz. Lapseki’de başlattığımız bu projeyi diğer ilçelerde de sürdürüyoruz. Trinova adı verilen süt otu, bir yem bitkisidir. Bundan sonra Ezine’de organik üretim yapan çiftçilerimize fiğ tohumu ve yem bezelyesi tohumu dağıtacağız. Amacımız; üretimin artması için çiftçilerimize yol göstermektir. Bu çalışmamız bütün çiftçilerimize hayırlı olsun.”
Kaymakam Ali İkram TUNA ise Balıklı’da yaptığı konuşmada şunları söyledi: “Kıymetli çiftçilerimiz, Gıda OSB sizin topraklarınız üzerine yapılıyor. Gıda OSB’nin bu bölgeye gelişi çok önemli. Bu projenin bölgenin kalkınmasına çok önemli katkıları olacak. Ürettikleriniz orada işlenecek, pazar bulacak. Bugün dağıttığımız trinova tohumları, süt üretimi arttıran bir bitki tohumudur. Sizler için hayırlı olsun. İnşaallah seneye OSB’nin faaliyete geçtiğini hep birlikte göreceğiz. Daha çok çalışıp daha çok üreteceğiz.”
Yapılan konuşmalardan sonra Kaymakam Ali İkram TUNA, İl Tarım ve Orman Müdürü Erdem KARADAĞ ve İlçe Tarım ve Orman Müdürü Ramazan EREN çiftçilere süt otu tohumu torbalarını dağıttılar. Balıklı’da 80 dekar alan için 16 üreticiye, 450 kg. trinova tohumu dağıtıldı. Tohumları teslim alan çiftçiler teşekkür ettiler.

Yorum