BABALAR “BELGELERİNİ” ALDI

Yazı Boyutu:
BABALAR “BELGELERİNİ” ALDI

Anne Çocuk Eğitim Vakfı (AÇEV) tarafından hazırlanan ve Milli Eğitim Bakanlığı ile imzalanan protokol kapsamında hazırlanan Baba Destek Eğitim Programı (BADEP) Kursu, Ekim ayında Merkez Cevatpaşa Ortaokulu’nda başlamıştı. Çanakkale Merkez Cevatpaşa Ortaokulu Baba Destek Eğitim Programı Kursuna (BADEP) katılan babalara belgeleri verildi.
Cevatpaşa Ortaokulunda Ekim ayında başlayan ve 12 oturum babalarla, 2 oturum da annelerle olmak üzere toplam 14 hafta süren bu faaliyete katılan babalara belgeleri Dabakoğlu Tesislerinde düzenlenen kahvaltıda verildi. Belge törenine eş ve çocuklar da dahil olmak üzere 60′ın üzerinde kursiyer ve kursiyer yakını katıldı. Belge törenine katılan annelerin, BADEP’ten sonra eşlerinin hem çocuklarıyla hem de kendileriyle daha kaliteli zaman geçirmeye başladığını, hem kendilerini hem de çocuklarını daha dikkatli dinlediğini belirttiler. Törene katılan babalar, çocuk yetiştirmeye dahil daha önce çocuk yetiştirmeyle ilgili bilgileri olduğunu, bu konuda kaynaklar okuduklarını, ancak Özcan ERBAKAN’ın her hafta anlattığı ve bir sistem içerisinde sunulan konuların, aynı zamanda canlandırmalarla desteklenmesi ve AÇEV’in her oturum için gönderdiği anne mektubu ile çocuğa mektubun anlatılanların kalıcı olmasını sağladığını ifade ettiler. Törene katılan babalar bu eğitimin bütün babalara verilmesi gerektiğini, BADEP’ten sonra çocuklarının okul başarısında ve sosyal gelişimlerinde değişim olduğunu, babalığın daha zevkli hale geldiğini belirttiler. Çocuklar da babalarıyla daha iyi zaman geçirdiklerini, babalarının artık kendilerini daha iyi anladıklarını söylediler.
Törene katılan Cevatpaşa Ortaokulu Müdürü Davut YILMAZ da Cevatpaşa Ortaokulu olarak okul-veli işbirliğini çok önemsediklerini, ailede mutlu olan çocuğun kendisiyle barışık olduğunu ve okulda da başarılı olduğunu, Okul Rehber Öğretmeni Özcan ERBAKAN’ın çalışmalarıyla son iki yıldır aile eğitimlerinin hız kazandığını, Cevatpaşa Rehber Öğretmenleri İlknur İPEK ve Sevtap BOZTEPE’nin çalışmalarıyla da devam ettiğini belirtti. Özcan ERBAKAN, BADEP’in uzun soluklu bir program olduğunu, insanların ve özellikle çocukların hayatına doğrudan etki ettiğini, babalarla 12 ve annelerle 2 olmak üzere toplam 14 oturumdan oluşan programa babaların ilgisinin çok yüksek olduğunu ifade ederek 2. Dönemde yeni iki grup için kurs açılacağını ve başta Cevatpaşa Ortaokulu olmak üzere eğitimin 7-11 yaş arası çocuğu olan tüm babalara açık olduğunu ifade etti.

Yorum