AŞI ZAMANI

Yazı Boyutu:
AŞI ZAMANI

Ezine İlçe Sağlık Müdürlüğü personeli tarafından yaşı uygun olan öğrencilere aşı yapıldı. Kurum personelinden edindiğimiz bilgilere göre öğrencilere aşı yapılmasının sebepleri ve aşının yararları aşağıdaki şekilde anlatıldı.
“Bağışıklama hizmetlerinde temel amaç; toplumda, özellikle bebek ve çocuklarda aşı ile korunabilir hastalıkların ortaya çıkışını engellemek, dolayısıyla bu hastalıklardan kaynaklanan ölümlerin ve sakatlıkların önüne geçmektir. “Ulusal Çocukluk Dönemi Aşılama Takvimi” okul öncesi ve sonrasına yönelik olmak üzere iki farklı dönemi içermektedir. Ülkemizde okul çağı öğrencilerine “Genişletilmiş Bağışıklama Programı” kapsamında uygulanan Ulusal Çocukluk Dönemi Aşılama Takvimimize göre; ilkokul 1. sınıfta DaBT-İPA (Difteri, aselüler Boğmaca, Tetanoz, İnaktif Polio Aşısı-Dörtlü Karma Aşı) ve KKK(Kızamık, Kızamıkçık, Kabakulak Aşısı) aşıları, ortaokul son sınıfta (8. Sınıfta) ise Td(Difteri- Tetanoz Aşısı) aşısı uygulamaları yapılmaktadır.
Bu amaçla Ezine İlçe Sağlık Müdürlüğü tarafından 27 Eylül- 4 Ekim tarihleri arasında 300 1.Sınıf öğrencisi, KKK ve Dörtlü karma (DaBT-İPA) ile aşılanmıştır.
Peki nedir bu karma aşı ?
Aynı aşı iğnesi içerisine birden fazla aşı konulmasına karma aşı denir. Böylelikle daha az sayıda iğne yapılmış olunur. Hem çocuğun canı daha az yanar, hem her aşıya konulan ek madde miktarı azalmış olur hem de tek tek yapılan aşılara göre yan etkileri daha aza inmiş olur. 4′lü karma difteri, tetanoz, boğmaca ve çocuk felci (DTP-IPV) aşılarını içerir
KKK dediğimiz ise 3′lü karma aşı; kızamık (measles), kabakulak (mumps) ve kızamıkçık (rubella) hastalık aşılarını içerir.
Okullar çocuklarımızın toplu ortamda bir arada bulunmaları açısından bulaşıcı hastalıkların yayılma olasılığının en yüksek olduğu mekanlardan biridir. Bu yüzden okullarda bulaşıcı hastalıkları önleyici aşıların yapılması ve çocukların bu hastalıklara karşı korunması son derece önemlidir. Okul çağında yapılması gereken bu aşılar daha önce olunan aşıların pekiştirmesi niteliği taşıdığından dolayı mutlaka yaptırılmalıdır. Aşılar çok güvenilir maddelerdir. Üretim ve dağıtım aşamalarında çok sıkı kontrollerden geçmektedirler. Aşıların yapılmaması gereken durumlar çok nadirdir. Kesin yapılmaması gereken durumlarda ilgili aşı uygulanmaz. Kesin yapılmaması gereken durumlarda ve önlem alınarak aşı yapılacak durumlarda aşı takviminin ne şekilde tamamlanacağına, takip eden hekim tarafından karar verilir. Geleceğimizin teminatı en kıymetli varlıklarımız olan çocuklarımızın sağlıklı yetişmeleri için rutin aşılarını yaptıralım, tüm aşı kampanyalarına katılalım. Unutmayalım ki sadece aşı uygulayarak her yıl 40.000-50.000 bebeğin ölümünü birlikte önlüyoruz.
Aşı sonrası dikkat edilecek hususlar!
Aşıdan sonra aşılama yerinde kızarıklık, hassasiyet, ağrı ve şişme olabilir ama 1-2 güne bir şeyi kalmaz. Yine aşı yapıldığı gün ve ertesi günde hafif ateş, tedirginlik, keyifsizlik, iştahsızlık görülebilir. Eğer çocuğun ateşi 39 derece ve üzerine çıkarsa mutlaka doktora başvurun, çünkü bu beklenen bir durum değildir.
Aşılama oldukça önemli. Hastalıklara karşı bağışıklık, böylelikle koruma sağlar. Çocuğunuza ait aşılama karnesini, sağlık raporlarını saklayın ve düzenli not edin. Aşı karnesine aşılama tarihlerini kayıt etmeyi unutmayın ve karneyi kaybetmeyin! Çocuklar en değerli varlıklarımız, onların sağlıkları da her şeyden kıymetlidir.

Yorum